گرایشات تکنولوژیک سال 2012 در حوزه بازاریابی

چهارشنبه 5 بهمن 1390

به گفته واندمن دو نوع تکنولوژی برای برندها در سال 2012 دارای اهمیت می باشد: اولی، تکنولوژی انسانی، که برای مصرف کنندگان مهم می باشد و دومی تکنولوژی بازاریابی، که شاغلین بیشترین بهره را از آن می‌برند.

اگر به خاطر داشته باشید افرادی که در زمان ظهور پدیده اینترنت، کودکانی کم سن و سال بودند، هم اکنون در ایام بزرگسالی خود به سر می‌برند. اولین وب سایت به معنای امروزی آن در سال 1991 ساخته شد. اندکی پس از آن، در همان سال، سرورها شروع به کار کردند. در دسامبر 1991، اولین سرور خارج از قاره اروپا (در آمریکا) در مرکز شتاب خطی استنفورد، راه اندازی شد و پس از آن، اولین تصویر وب توسط تیم برنرز- لی در سال 1992 با نام Les Horribles Cernettes، بر روی وب قرار گرفت.

کودکانی که در اوایل دهه نود به دنیا آمدند، هم اکنون در اویل بزرگسالی خود بسر می‌برند. در حالی که نسل‌های گذشته، رویکردی منفعل و محافظه کارانه نسبت به دنیای دیجیتال داشتند، نسل امروزی با دنیای دیجیتال بزرگ شده و با آغوشی باز به استقبال آن می‌رود. حتی در مرحله بالاتر از این، وظیفه بروز کردن و برآوردن نیازهای نسل‌های گذشته از تکنولوژی‌های دیجیتال و کنار آمدن با پیشرفت‌های آن را متقبل شده است.

گزارشی از نیلسن، نشان می‌دهد که اکثریت افراد جامعه زیر 35 ساله در آمریکا دارای یک تلفن هوشمند هستند. گزارش جالب دیگری از نیلسن به ما می‌گوید که، هدایای دیجیتال، با بیشترین اقبال از سوی دریافت کنندگان هدایا مواجه شده‌اند.

شکی نیست که سال 2012 نیز، در ادامه این روند، سالی برای پذیرش تکنولوژی‌های جدید و همگام شدن با دنیای دیجیتال خواهد بود. در صورتی که شما نیز یک بازاریاب باشید، حتماً تا کنون دریافته‌اید که؛ نوآوری‌های ایجاد شده در این صنعت، نحوه تعامل مصرف کنندگان با برندها را تغییر داده است.

برای تحلیل تکنولوژی‌های جدید و سنجش موفقیت آن‌ها، کافی ست به دو گروه عمده تقسیم شوند: تکنولوژی انسانی و تکنولوژی بازاریابی. برای ارتقاء تکنولوژی انسانی، لازم است که برندها توانایی خود در اجرای تکنولوژی‌های بازاریابی را افزایش دهند تا کانال‌های ارتباطی مصرف کنندگان با صنایع، بیشتر شود.

تکنولوژی‌های انسانی

از دیدگاه مصرف کنندگان، توسعه زیادی در حوزه تکنولوژی انسانی رخ داده است. که در ادامه آمده است

موبایل

یکی از مهم‌ترین ابزارهای چند رسانه ای است که دوران تکاملی خود را طی می‌کند. موبایل، عناصر زیادی را در کنار هم قرار می‌دهد؛ از اپلیکیشن های طراحی شده برای آن تا بازاریابی لوکالیزه، در زیرمجموعه این عناصر قرار می‌گیرند. در سال 2012 دو گرایش، مهم‌تر تلقی می‌شوند. دستیار مجازی شخصی و اپلیکیشن های صفحه دوم. در اهمیت دستیار مجازی، در سال گذشته توضیحاتی داده‌ام. در حالی که هنوز Siri نسخه بتای خود را تجربه می‌کند، می‌توان انتظار داشت که در سال 2012 اخبار جالبی از آن شنیده شود. اپلیکیشن های صفحه دوم از قبیل zeebox و getglue نیز در سال جاری شاهد تغییراتی خواهند بود.

اگرچه Siri در نسخه بتا موجود است. اما کماکان برای دوستداران خود شگفت انگیز و جالب توجه است.

 

تبلت ها

تبلت ها نیز به مانند موبایل در تجربه دوران ترقی چشمگیر خود به سر می‌برند. این گروه از محصولات، کاربران خود را در تجربه ای جدید از محصولات دیجیتال قرار داده‌اند. پیش بینی می‌شود، فروش این محصولات با رشد دو برابری در سال 2012 مواجه شود. رقابت در این میان نیز بین رهبر بازار این محصول (اپل)، مایکروسافت و گوگل اتفاق خواهد افتاد. اولویت مدیران وب سایت‌ها در سال 2012 بایستی بر بهینه سازی سایت خود برای ارائه در تبلت ها، قرار گرفته و قابلیت صفحه لمسی آنان به خوبی درک شود. مشخص است که تولید اپلیکیشن ها در این حوزه نیز به قدرت ادامه خواهد یافت و برندها بایستی دریابند که چه مواردی باعث نگهداری یک اپلیکیشن بر روی یک وب سایت خواهد شد.

طراحی متفاوت محصولات دیجیتال به نحوه استفاده کاربر از آن ارتباط دارد (برای استفاده از لپ تاپ، کاربر به جلو و برای استفاده از تبلت به عقب خم می‌شود).

 

دسکتاپ

شاید برخی از دیدن نام دسکتاپ در لیست گرایشات برتر سال 2012، متعجب شوند. اما دسکتاپ کماکان به حضور پر قدرت خود ادامه می‌دهد. دسکتاپ ها و لپ تاپ ها، همچنان به عنوان پراستفاده‌ترین ابزارها برای دسترسی به اینترنت، به کار گرفته می‌شوند. در این رابطه 93 درصد از کاربران از دسکتاپ یا لپ تاپ استفاده کرده و تنها 7 درصد از آنان از موبایل و یا تبلت برای اتصال به اینترنت بهره می‌گیرند. (بنابر گزارش Globalstats). مطلبی که بایستی مورد توجه برندها در سال 2012 قرار گیرد، حفظ کانال ارتباطی خود با کاربران از طریق دسکتاپ ها و نادیده نگرفتن آنان، به دلیل به وجود آمدن کانال‌های جدید ارتباطی است. یکی دیگر از دلایل اهمیت دسکتاپ، ورود به بازار سیستم عامل جدید مایکروسافت (windows 8) است که قصد دارد با استفاده از new metro style paradigm پُلی میان تجربه تبلت و دسکتاپ باشد. این برای اولین بار است که مایکروسافت به ارائه یک سیستم عامل بر روی 4 پلتفرم اصلی (دسکتاپ/لپ تاپ، تبلت، موبایل و تلویزیون) اقدام کرده است. دلیل ارائه بر پلتفرم تلویزیون، استفاده Xbox و surface2، از آن خواهد بود. عنصر تعامل در metro style paradigm نقش بسزایی ایفا می‌کند.

Metro style اولین بار در ویندوز فون 7، معرفی شد. اما هم اکنون بر سیستم عامل‌های مایکروسافت، اعم از ویندوز 8 که به زودی روانه بازار خواهد شد، مورد استفاده قرار گرفته است.

 

تلویزیون

شاید تلویزیون نقشی جذاب‌تر از دسکتاپ در سال 2012 داشته باشد. شایعاتی مبنی بر احتمال تولید تلویزیون اپل در بازار، رواج یافته است. اپل نیز به مانند مایکروسافت و تجربه موفق آن در استراتژی kinect و Xbox در تلاش است، به عنوان پیشرو در این زمینه ظاهر شده و رهبری بازار را در اختیار خود بگیرد. آخرین نسخه از Xbox، آن را در مرکز سرگرمی‌های دیجیتال خانواده‌ها قرار داده است و این نقطه الهام بخشی برای رقبا خواهد بود.

فناوری‌های غیر لمسی (Touchless)

همان طور که در مورد قبلی اشاره شد، تعداد ابزارهای غیر لمسی کماکان در حال افزایش است. مایکروسافت مایل است نسخه تجاری و مبتنی بر دسکتاپ kinect را در اوایل سال جاری به بازار وارد کند. این فرصت خوبی برای برندهایی است که خواهان افزایش فروش خود از این طریق هستند. یکی دیگر از فناوری‌های غیر لمسی مهم، تکنولوژی تشخیص صداست که پس از طی ادوار ناموفق در سالیان گذشته، می‌تواند جلوه ای به بازار دیجیتال بخشیده و موجب رونق هرچه بیشتر آن شود. apple Siri, Microsoft bing speech & google search، پیشنهادات خوبی در این رابطه ارائه کرده‌اند.

Cloud

برای پی بردن به اهمیت Cloud کافی ست بدانیم که فناوری انتقال و اتصال صفحات نمایشگر پلتفرم‌های مختلف با استفاده از آن امکان پذیر است. Apple با iCloud – مایکروسافت با SkyDrive از فناوری cloud استفاده می‌کنند– و تمامی آنچه در گوگل انجام می‌گیرد، مبتنی بر cloud صورت می‌گیرد. دیگر بهره برداران از Cloud همچون؛ dropbox, sugarsync & box.com نیز شاهد رشد استفاده از آن در سال 2012 خواهند بود. چشم اندازی مبتنی بر cloud + Open API برای تمامی برندهایی که مایل به داشتن رابطه ای متعامل با مشتریان خود هستند، الزامی ست.

تکنولوژی بازاریابی: اتصالی بین اطلاعات مشتری و تجربه او

ایجاد اتصال میان نقاطی که از تجربه یک مشتری و اطلاعات او از یک برند به دست آمده است، وظیفه ایست که توسط تکنولوژی بازاریابی انجام خواهد گرفت. با استفاده از داده‌هایی که از تجربیات مشتریان در فضای آنلاین می‌توان به دست آورد، امکان ترسیم نقشه ای از سلایق و گرایشات آنان به وجود می‌آید. این داده‌ها را می‌توان تحت عنوان «اطلاعات مشتری» ذخیره نموده و در قالب سیستمی هوشمند در آینده ای نزدیک به کار گرفته شود. کارآمدی فرایندهای بازاریابی و ایجاد تخصص‌های ویژه در بازاریابی یکی از پیامدهای جمع آوری اطلاعات مشتری به صورت نظام مند خواهد بود. این سیستم توسط خبرگان حوزه بازاریابی و محققین تهیه شده و به عنوان هسته‌ی اصلی تکنولوژی بازاریابی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 


حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت