چگونه با Pinterest ترافیک سایت خود را افزایش دهیم؟

پنجشنبه 29 فروردين 1392

من بخش عمده ای از موفقیتم را مدیون شبکه پینترست (Pinterest) هستم. تابلوی اختصاصی (Pinboard) شرکت در پینترست که محبوبیت بسیار بالایی بین کاربران دارد، مهمترین عامل فرستادن بازدیدکننده به سایت ماست.
Greatist نام شرکتی است که من راه اندازی کرده ام. از نوامبر سال 2011 تا کنون، سایت این شرکت به آدرس http://greatist.com یکی از پررشدترین وب سایت های اینترنتی در حوزه سلامت و تندرستی بوده است.
من بخش عمده ای از این موفقیت را مدیون شبکه پینترست (Pinterest) هستم. تابلوی اختصاصی (Pinboard) شرکت در پینترست که محبوبیت بسیار بالایی بین کاربران دارد، مهمترین عامل فرستادن بازدیدکننده به سایت ماست و طبق بررسی های صورت گرفته، حدد 30 تا 40 درصد کل ترافیک سایت ما از پینترست سرچشمه می گیرد.
Greatist با داشتن بیش از سه میلیون کاربر منحصر به فرد در ماه، به یکی از مطرح ترین برندهای حوزه کاری خود تبدیل شده است. بدون پینترست ما نمی توانستیم امروزه به این جایگاه ارزشمند دست یابیم. البته همانطور که بسیاری از شرکت ها و برندها امروزه متوجه شده اند، این موفقیت فقط از طریق به اشتراک گذاری تصاویر به دست نیامده است.
ما پس از آزمون و خطاهای بسیار، توانسته ایم 10 رمز و رازی را که باعث می شود پینترست به سکوی پرش شرکت ها تبدیل شود،  دست یابیم:

1. خودتان باشید
در پینترست، تفاوتی بین برندها و کاربران معمولی وجود ندارد. نحوه کارکرد این دو یکسان است. شما ببینید مردم چگونه از پینترست استفاده می کنند و واکنش آنها به رویدادهای مختلفی که در این شبکه منتشر می شود چگونه است. همانند دیگر پلتفرم های اجتماعی، در پینترست نیز دوستی، صمیمیت و دوری از تکلف، بسیار مهمتر از بارگذاری انواع و اقسام عکس ها و مطالب است. ضمناً همین اول کار به یاد داشته باشید که خواندن مقالات (از جمله همین مقاله ای که اکنون پیشروی شماست) به خودی خود کافی نیست.

2. تصاویر عالی خلق کنید
واضح است که بازیگران اصلی پینترست «تصاویر» هستند. بنابراین شما باید عکس های زیبا، باکیفیت و خوش نمایی تولید کنید که برای بینندگان ارزش ری.پین شدن داشته باشد. ما وقتی می خواهیم در پینترست عکس های خوبی ایجاد کنیم، به سراغ عکاس ها و تصویرسازان حرفه ای می رویم و از آنها می خواهیم برای ما کاری انجام دهند. ما نه به دنبال عکس خوب بلکه به دنبال عکس های «عالی» هستیم. به خاطر همین سیاست موفق، اکنون تقریباً تمام محتواهای ما در این سایت دارای عکس ها و تصاویر اصلی و باکیفیت است.
شما برای تماشای نمونه ای از این عکس ها می توانید به بخش healthy recipes مراجعه کنید. همانطور که ملاحظه می کنید، هر محتوا دارای یک تصویر سرآیند (header image) است، و این یکی از بهترین، منحصر به فردترین و هدفمندترین قابلیت های پینترست به شمار می رود.

3. برندهای کوچک را فراموش نکنید
در پینترست کاربران معمولاً در چند ثانیه به سراغ برندهای بزرگ و معروف می روند. چه بسا آنها غافل باشند که برندهای کوچکی هم هست که این وسط حرفی برای گفتن و چیزی برای عرضه کردن دارند. از آن طرف، برندها نسبت به کسانی که مطالب شان را ری.پین می کنند و عکس های آنها را با کامنت و لایک نوازش می کنند، دقیق هستند. بنابراین شما نیز همین کارها را انجام دهید تا از سوی آنها پاداش بگیرید.
 

ما نه به دنبال عکس خوب بلکه به دنبال عکس های «عالی» هستیم. به خاطر همین سیاست موفق، اکنون تقریباً تمام محتواهای ما در این سایت دارای عکس ها و تصاویر اصلی و باکیفیت است.

4. با کاربران پرطرفدار دوست باشید
برای موفق شدن در شبکه های اجتماعی نیازی نیست که حتماً با سلبریتی ها طرح دوستی بریزید! بلکه باید در تعریفی که از سلبریتی در ذهن شما هست تجدیدنظر کنید. در پینترست برخی کاربران بیش از 10 هزار هوادار دارند. دوستی کردن با این افراد، آسان تر از آن چیزی است که شما گمان می کنید. بسیاری از این افراد با سایت ها و وبلاگ هایی ارتباط دارند و هواداران زیادی در توییتر و فیس بوک پیگیر محتواهای آنها هستند. با اینها مراوده داشته باشید، دوست شوید و از این ارتباط دوجانبه، هم سود ببرید و هم سود برسانید.

5. با ارائه محتوا به برندهای معروف، نظر آنها را جلب نمایید
برندهای معتبر و خوشنام بسیاری در پینترست حضور دارند و فعالیت می کنند. اگر چه شاید این برندها، هواداران زیادی نداشته باشند ولی مطمئن باشید که آنها به دنبال کسب هوادار هستند. شما می توانید به آنها کمک کنید، اما چگونه؟ فرض کنید که شما عکس ها و مطالب جالبی را که با حوزه کاری این برندها تناسب دارد مرتباً منتشر می کنید. اگر این برندهای بزرگ را از این موضوع مطلع سازید، بدانید که آنها از آن استقبال کرده و محتویات شما را بارها و بارها ری.پین می کنند. نمونه اش، خود ما. تمام برندهای مهمی که در حوزه سلامت فعالیت می کنند، محتویات Greatist را به اشتراک می گذارند زیرا این محتویات خوب و باارزش است و آنها نیاز دارند که چنین مطالبی را به اشتراک بگذارند. توصیه می شود این کار را برای مخاطبان کلان خود آسان کنید. در این خصوص، پیچیدگی مناسب نیست.

6. برای عکس ها شرح بنویسید
«متقاعد کردن کاربران به کلیک بر یک پین، به جای به اشتراک گذاری آن» یکی از سخت ترین کارها در پینترست است. چه بسا عکس هایی که سخاوتمندانه به اشتراک گذاشته می شود ولی کسی بر آنها کلیک نمی کند! برای حل این مشکل، برای عکس خود شرح روشن و واضحی درج کنید. این امر تاثیر خوبی در نزدیک شدن کاربر به عکس دارد.

7. به خود عکس ها شرح بیافزایید
ما در ابتدای کارمان در پینترست، برای این که شرح تصاویر را فراموش نکنیم، یک عنوان به قسمت header image می افزودیم (نمونه این کار را در 30 oher satisfying 100-calorie snacks تماشا کنید). اگر چه این روش، جذابیت بصری ندارد ولی به هر حال مفید فایده است. تقریباً تمام محتواهای پربیننده ما در پینترست، جزو همین دسته است.

8. تابلوهای خود را سازماندهی کنید
ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، کاربران تمام موضوعات یا آلبوم های شما در روی جلد (cover) را دنبال نخواهند کرد. راه چاره این است که به کاربران امکان انتخاب بدهید. همچنین در آنجا عکس های بسیار زیادی قرار ندهید. یعنی به گونه ای نباشد که بازدیدکننده برای مشاهده باقی عکس ها مجبور شود صفحه را اسکرول کند زیرا اغلب آنها چنین کاری نمی کنند!

9. برای تابلوها نام خوبی انتخاب کنید
برای بخش تابلو (Pinboard) نام های پیچیده و عجیب و غریب انتخاب نکنید. مثلاً «روش های درست کردن سس هلندیز» هم شد اسم؟! البته اعتراف می کنم که ما خودمان پیشتر این اشتباه را مرتکب شدیم ولی خوشبختانه این اشتباه را به سادگی می توان برطرف کرد. کاربران پینترست برای دنبال کردن یا دنبال نکردن یک موضوع، در کسری از ثانیه تصمیم می گیرند (همانند عملکرد کاربران در دیگر شبکه های اجتماعی). اصولاً کارشناسان استفاده از اسامی عمومی را توصیه می کنند؛ به عنوان مثال استفاده از «غذا» به جای «اسنک».

10. اندازه عکس ها را با دقت انتخاب کنید
پینترست به طور خودکار اندازه عکس ها را برای نمایش در تابلو تغییر می دهد. در این بین تصاویر مستطیل شکل، خیلی بدشکل و به هم ریخته می شوند. ما به تجربه دریافته ایم که معمولاً تصاویر بلند و طولانی بیشتر مورد توجه کاربران قرار می گیرد و بیشتر ری.پین می شود. شاید یکی از دلایل این امر – صرف نظر از جذابیت های بصری – این باشد که در فید، پین های عمودی بیشتر به چشم می آید.
 


اریک انج
 
تعداد مقالات 2 عدد
مهدی ربیعی
 
تعداد مقالات 78 عدد
       
کپی رایت