بررسی دو روش عمده درآمدزایی از هنر طراحی وب قسمت 3

دوشنبه 11 دى 1391

در بخش سوم مقاله ، به تفاوت های فنی برنامه نویسی تحت وب برای تولید و فروش وب اپلیکیشن و طراحی و پیاده سازی وب سرویس پرداخته ایم و شما را بر سر دو راهی انتخاب قرار داده ایم
    اما برنامه نویسی وب سرویس ، از منظر فنی ، مزایای زیادی ، نسبت به وب اپلیکیشن دارد ، که تمامی آن ها ناشی از تفاوت ماهوی این دو شیوه است. در فروش وب سرویس ، معمولا یک سایت ، برنامه نویسی می شود و بر روی یک دامنه مشخص قرار می گیرد و به تمامی کاربران ، اکانت های مجزایی ارائه می شود تا از خدمات آن استفاده نمایند. در حالی که در وب اپلیکیشن ها ، به تعداد مشتریان ، کپی از نرم افزار ایجاد شده و برای ایشان نصب و راه اندازی می گردد. وب سرویس ها ، بر اساس این تفاوت آشکار ، دارای این مزایا هستند :
  • ارتقاء ، تامین امنیت و پشتیبانی وب اپلیکیشن ها ، بسیار سخت تر از به روزرسانی وب سرویس است. چرا که باید نسخه جدید و یا رفع اشکال شده ، بر روی تمامی نسخه های نرم افزار ، بر روی سرورهای متعدد جایگزین شود. در حالی که در وب سرویسها آپلود فایل های اصلاح شده به معنی بهره مندی آنی تمامی مشتریان از این به روز رسانی هاست.
  • معمولا در وب سرویس ها ، هزینه ارائه خدمات به مشتری ، به معنی تعریف یک اکانت و دادن دسترسی به ایشان می باشد و برای تیم نویسنده وب سرویس ، هزینه کمتری در بر دارد تا خرید وب اپلیکیشن ، که مستلزم راه اندازی یا کانفیک سرور و نرم افزار و ... می باشد.
  • چالاکی تیم های وب سرویسی ، بسیار بیشتر است ، چرا که یک تغییر اینترفیس و به روزرسانی آن ، در وب اپلیکیشن ، به معنای ارائه آموزش به تمامی مشتریان قبلی است. این در حالی است که ، اینترفیس وب سرویس ها ، عموما طوری طراحی می شوند که نیاز به آموزش نداشته و اگر هم نیاز به این کار باشد ، با یک دکمه راهنما ، همه چیز قابل توضیح خواهد بود. به همین دلیل است که شرکت های وب اپلیکیشنی معمولا از تغییرات عمده فراری هستند و ترجیح می دهند تا تغییرات ، خیلی جزئی و صرفا در حد لزوم باشد.
  • شرکت های ارائه کننده خدمات وب سرویس ، نیاز به استخدام نیروی کمتری دارند تا شرکت های وب اپلیکیشن. چرا که پشتیبانی ، صرفا برای یک سایت انجام می شود و نه نرم افزارهای تحت وب متعدد. معمولا نیروهای سربار ، از قبیل منشی ، حسابدار و ... نیز ، در وب سرویس ها نیاز نیستند. چرا که عمدتا تراکنش های مالی ، اینترنتی بوده و حسابداری اندک آن نیز ، به صورت سیستماتیک و درون نرم افزار انجام می شود.
   با عنایت به اینکه در وب سرویس ها ، پرزنت نرم افزار لزومی ندارد ، بنابراین برگزاری جلسه حضوری با مشتری بسیار کم رنگ تر از وب اپلیکیشن است. این خود برای برنامه نویسان شهرستانی یک مزیت آشکار محسوب می شود. چرا که می توانند با برنامه نویسی یک وب سرویس قدرتمند ، بدون نیاز به پرداخت هزینه های سرسام آور زندگی در تهران ، مشتریان زیادی را از پایتخت و سایر شهرهای بزرگ کشور جذب کرده و درآمد کسب کنند.
   از سوی دیگر ، عدم نیاز به مواجهه با مشتری ، برای برنامه نویسانی که قدرت بازاریابی و فروش بالایی ندارند و نمی توانند به خوبی مشتری را توجیه کنند ، یک مزیت مهم محسوب می شود. در واقع در وب سرویس ، قدرت فنی تیم طراح دیده می شود ، اما در وب اپلیکیشن ، این قدرت تجاری ایشان است که مد نظر گرفته می شود! بر همین اساس هم ، برنامه نویسانی که توان پرداخت هزینه های گزاف تبلیغات ، بازاریابی ، شرکت در نمایشگاه ها و برگزاری همایش را ندارند ، رو به درآمدزایی از وب سرویس می آورند.
معمولا خریداران وب اپلیکیشن ، درخواست های متنوعی را مطرح می کنند که طراحان نرم افزار ، مجبور به انعکاس این درخواست ها و تغییر در نرم افزار ، بر اساس نیاز مشتریان خواهند شد. اما در وب سرویس ها ، مشتری کمتر انتظار تغییر در خود نرم افزار را داشته و صرفا درخواست هایش ، جنبه پیشنهادی دارد!
   در وب سرویس ها ، اینترفیس نرم افزار ، بیشتر بر مبنای سلیقه و علاقه شخصی و حرفه ای برنامه نویسان کار می شود و کمتر تابع سلیقه و خواست مشتری است.  اما در وب اپلیکیشن ، عمدتا می بایست ، مبتنی بر سلیقه و نیاز بازار ، که معمولا ، خیلی هم به روز نیست ، کار کرد. شاید به همین دلیل است که بیشتر برنامه نویسان ، علاقه به داشتن یک وب سرویس دارند تا طراحی یک وب اپلیکیشن!
   شرکت های طراح وب اپلیکیشن ، نیازمند چاره اندیشی ، برای حفظ کپی رایت نرم افزارشان هستند ، چرا که نرم افزار ایشان ، مستقیما در اختیار مشتریان قرار گرفته و یا بر روی سرورهایشان نصب می شود ، اما ارائه کنندگان خدمات تحت وب ، با این مشکلات ، دست و پنجه نرم نمی کنند! چرا که نهایتا آنچه در اختیار مشتری قرار می گیرد ، یک دسترسی برای استفاده از خدمات سایت است و نه سورس نرم افزار.
   البته دنیای فناوری ، به سرعت ، از فروش نرم افزار فاصله گرفته و به سمت فروش وب سرویس متمایل می شود. به عنوان مثال ، سیستم های عامل ، در حال کوچ سریع ، از DVD های قابل نصب ، به ارائه یک اکانت مشخص بر روی سرورهای Cloud می باشند.
   حال تصمیم با شماست که از کدام روش تمایل به درآمدزایی دارید! آیا توان تجاری خود را قوی تر محک می زنید و تمایل به ثبت شرکت رسمی و ورود به بازار رقابت و تبلیغات هستید ، یا به لحاظ فنی ، خود را نو اندیش و صاحب ایده بکر می دانید و ترجیح می دهید که خدماتی را تحت وب به فروش برسانید؟
 


روح الله ربیعی
 
تعداد مقالات 20 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: