بررسی دو روش عمده درآمدزایی از هنر طراحی وب قسمت 2

دوشنبه 11 دى 1391

در این بخش از مقاله ، سعی کرده ایم تا تفاوت های تجاری دو نوع مختلف فعالیت شرکت های طراحی وب سایت را ، از نگاه درآمدزایی و ابعاد ایشان و میزان رقابت موجود در بازار ، بررسی کنیم
    به هر حال ، درآمدزایی دو دسته وب اپلیکیشن و وب سرویس ، تفاوت های بزرگی دارد. شرکت های فروشنده وب اپلیکیشن ، حاشیه سود مطمئن تری دارند ، چرا که مشتریان شان مشخص بوده و گستره وسیعی از سازمان ها و شرکت هایی را شامل می شود که به هر نحوی ، نیاز به این نرم افزار دارند. اساسا اندیشیدن به نرم افزاری که شرکت ها و سازمان های دولتی زیادی مشتری آن خواهند بود ، کار چندان سختی نیست! اما ارائه خدماتی که سازمان ها و شرکت های مختلفی حاضر شوند برای آن مبلغی را پرداخت کنند ، نیاز به نوآوری داشته و به نسبت سخت تر و پیچیده تر بوده و با مشکلات بیشتری مواجه خواهید شد.
   از سوی دیگر ، در اکثر سازمان ها و شرکت ها ، توجیه مدیران سنتی ، برای پرداخت وجه خرید یک نرم افزار آماده ، بسیار آسان تر از توضیح ایشان ، برای استفاده از یک وب سرویس خواهد بود. ضمن اینکه سازمان های دولتی ، که عمده پول در گردش کشور را در اختیار دارند ، ترجیح می دهند ، به دیگر شرکت ها و سازمان ها وابسته نبوده و همه چیز ، منجمله نرم افزارهای مورد نیاز را ، نزد خود نگه دارند. از مصادیق بارز این تفکر ، راه اندازی دیتاسنترهای داخلی است که علیرغم مشکلات متعدد و هزینه های سرسام آور ، یکی پس از دیگری در سازمان های دولتی راه اندازی می گردد.
   بر اساس همین طرز نگاه اشتباه است که ، اکثر سازمان ها و شرکت ها تمایل بیشتری برای خرید و نصب نرم افزار دارند ، تا استفاده از خدمات یک سایت و به قول خودشان ، وابسته شدن به آن شرکت! به این منظور است که شرکت ها و سایتهای ارائه کننده خدمات ، مدتی سرویس های خود را به صورت رایگان ارائه کرده و مشتریان خود را اصطلاحا ، به خدمات شان آلوده می کنند! به عنوان مثال ، سایت هایی که لیست مناقصات دولتی را در اختیار شرکت ها قرار می دهند ، برای پرهیز از توجیح مشتریان شان برای پرداخت وجه اشتراک سالانه ، معمولا چند ماهی ، به صورت رایگان ، لیست مناقصات را ، برای ایشان ارسال می کنند و بعد از آن ، ارائه خدمات را متوقف کرده و منتظر عکس العمل مشتری می مانند.
اما درآمد وب سرویس ، ممتد و متوالی بوده و به صورت یکجا اخذ نمی شود. بنابراین رقم آن اندک است ، اما حسنش اینجاست که پس از مدتی ، یک درآمد مستمر را برای شرکت تضمین می کند.
   اگر دقت نمایید ، در تمام بخش های مقاله ، گروههای نرم افزاری تولید کننده وب اپلیکیشن را با عبارت شرکت نامیده ایم ، در حالی که گروه های برنامه نویسی وب سرویس را با عبارت سایت های وب سرویسی یاد می کنیم. دلیل آن نیز این است که به دلیل بالا بودن رقم خرید نرم افزار ، معمولا برای اینکه بتوانید با مشتریان دولتی و شرکت های معظم ، قراردادی امضا کنید ، نیاز است تا یک شخصیت حقوقی بوده و مدارک متعددی ، از قبیل عضویت در سازمان نظام صنفی رایانه ای و برخورداری از امتیاز مناسب ، در نظام رتبه بندی شورای عالی انفورماتیک را ارائه نمایید. تمامی این موارد ، شما را ملزم به درگیر شدن با بیمه ، مالیات و سایر مراجع قانونی خواهد کرد. اما بدون شک ، رهگیری درآمدهای سایت های ارائه کننده خدمات ، به این راحتی نیست!
   معمولا یک ایده چنانچه بدیع و نو باشد و همانند قبلی یا ایده مشابهی نداشته باشد ، از شانس بی رقیب بودن ، البته در ابتدای راه ، بهره مند خواهد بود. چیزی که در طراحی وب اپلیکیشن ها معمولا اتفاق نمی افتد. چرا که یا باید نرم افزاری را طراحی نمایید که تا کنون کسی نخواسته و کس دیگری هم آن را ننوشته! و یا یک نرم افزار مرسوم و پرکاربرد را تولید کنید ، که در این حالت با شرکت های با سابقه زیادی مجبور به رقابت خواهید شد.
   اما ایده های نو ، تا ابد بدیع نخواهند ماند و یکی از مشکلات شرکت های ارائه کننده خدمات تحت وب نیز ، این است که به سرعت سایت های زیادی از موفقیت ایشان تقلید خواهند کرد و نمونه های متعددی را به وجود خواهند آورد. چرا که این سایت ها معمولا در دید عموم برنامه نویسان وب بوده و همه بخش های آن در دسترس ایشان می باشد. اما در وب اپلیکیشن ها برای دسترسی به یک نمونه از نرم افزار مورد نظر و تقلید کردن از آن ، ابتدا باید یک نسخه از آن را خریداری کرده و یا به سازمان و شرکتی بروید که قبلا این نرم افزار را خریداری کرده و با تمام بخش های آن کار کنید! مشخص است که این کار آسانی نیست.
   در عوض ، با پیشرفت وب و اینترنت ، هر روزه نیازهای جدیدتری بروز می کنند و به سایت هایی نیاز خواهد بود که پاسخگوی این درخواست ها باشند. به عنوان مثال ، وقتی اینترنت نسل سه ، بر روی گوشی های موبایل فراگیر می شود ، می توان سایت هایی را در نظر گرفت که خدمات بسیار زیاد و متنوعی را از ترکیب توانمندی های GPS ، اینترنت پرسرعت و ... ارائه کنند!
   از سوی دیگر ، شرکت های برنامه نویسی وب اپلیکیشن ، از سابقه بیشتری برخوردارند ، تا شرکت های ارائه خدمات وب ، که عموما نوپا بوده و کمتر تمکن مالی و پشتوانه ارتباطات دولتی دارند. بنابراین ، می توان ادعا کرد که رقابت در وب سرویس ها ، اگرچه بیشتر از وب اپلیکیشن هاست ، اما لااقل ، راحت تر از آن خواهد بود.
 


روح الله ربیعی
 
تعداد مقالات 20 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: