بررسی دو روش عمده درآمدزایی از هنر طراحی وب قسمت 1

دوشنبه 11 دى 1391

در این مقاله دو شیوه مرسوم درآمدزایی شرکت های طراح وب را از نگاه تجاری بررسی می کنیم : یکی ، فروش نرم افزارهای کاربردی تحت وب و دیگری ، ارائه خدمات به صورت آنلاین
    وب اپلیکیشن ها به تمامی نرم افزارهای کاربردی تحت وب گفته می شود که معمولا شرکت ها و تیم های نرم افزاری ، با زبان های برنامه نویسی تحت وب ، از قبیل PHP و البته بیشتر .net ، آنها را طراحی و برنامه نویسی و نسبت به فروش آنها اقدام می کنند. برخی از معروفترین این نرم افزارها عبارتند از : سیستم مدیریت محتوا یا CMS ، نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM ، اتوماسیون اداری یا OAS و یا هرگونه نرم افزار کاربردی دیگری که بتوان آن را تحت وب طراحی کرد و مشتری یا مشتریانی ، آن را خریداری کرده و نرم افزار برایشان نصب و راه اندازی گردد.
   وب سرویس ها نیز ، به سایر مواردی گفته می شود که خدمات مختلف و متنوعی را تحت وب ارائه نموده و در واقع مشتریان ، به جای پرداخت قیمت نرم افزار ، هزینه خدمات دریافتی را می پردازند. تمامی وب سایت های اطلاع رسانی که اطلاعات خود را به فروش می رسانند ، از قبیل بانک اطلاعات املاک و سایت های نیازمندی و ... ، در این دسته طبقه بندی می شوند. این وب سایت ها ، در واقع مبلغ خدماتی را دریافت می کنند ، که تحت وب به مشتریان عرضه می کنند.
البته سوالی پیش می آید که ، شرکت های ارائه کننده خدمات هاست ، یا سایت هایی از قبیل دیجی کالا را ، باید جزء دسته وب سرویس قلمداد کرد یا خیر؟ این سایت ها از جهتی شبیه وب سرویس ها می باشند ، چرا که در واقع ، در حال فروش اطلاعات خود ، تحت وب هستند و درآمدزایی اصلی سایتی مثل دیجی کالا ، بابت اطلاعات جامعی است که در سایت خود ارائه می کند ، نه در اختیار داشتن قطعات دیجیتالی متنوعی که در عموم پاساژهای کامپیوتری یافت می شود. اما بر مبنای این استدلال ، تمامی وب سایت های اینترنتی شرکتهای مختلف را باید به عنوان وب سرویس در نظر گرفت. چرا که این سایت ها نیز اطلاعات مفیدی را راجع به محصولات و خدمات خود ارائه می کنند و مشتریانی را نیز تحت وب جذب می کنند!
   در پاسخ به این سوال ، باید عرض کنم که این حالت سوم ، مرسوم ترین شیوه درآمدزایی از وب است. یعنی معرفی خدمات ، محصولات و بازارایابی و فروش آن در فضای وب و اینترنت. تمامی وب سایت های مربوط به شرکت ها ، فروشگاه های اینترنتی و ... در این دسته طبقه بندی می شوند. اما سعی ما در این مقاله این نیست که تمامی راه های درآمدزایی از وب را بررسی کنیم ، بلکه می خواهیم اشاره کنیم که تیم های نرم افزاری و گروه های برنامه نویسی ، از چه طریقی می توانند از هنر برنامه نویسی خود در وب کسب درآمد کنند.
   البته درآمدزایی وب اپلیکیشن ، خود به دو شیوه مقدور است. یکی تولید نرم افزارهای آماده و فروش آن و دیگری ، برنامه نویسی ، مبتنی بر تعریف و نیاز هر مشتری! این شیوه از درآمدزایی مبتنی بر وب اپلیکیشن ، به دلیل پروژه ای و فصلی بودن و دردسرهای زیادی که به تیم عملیاتی آن تحمیل می کند و به ویژه به این دلیل که اکثر مشتریان حاضر به پرداخت هزینه واقعی اینچنین تیم هایی نیستند ، به هیچ عنوان راهکار مناسبی برای درآمدزایی محسوب نمی شود و عموم این تیم ها بعد از مدتی از هم می پاشند.
 


روح الله ربیعی
 
تعداد مقالات 20 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: