اقتصادی کردن اجتماعات آنلاین

یکشنبه 30 بهمن 1390

امروزه، وب سایت نقش اساسی در کسب و کار میتواند داشته باشد.Jamie Rumbelow، طراح، در رابطه با اینکه داشتن یک کسب و کار جانبی درکنار یک اجتماع آنلاین، می‌تواند موجبات بلوغ آن را فراهم کند، صحبت کرده است.

صنعت وب دنیایی قابل ذکر و توجه است. صنایع جزیی و جنبی که در کنار وب جمع آوری شده و در آن مشغول به کارند، بسیار گوناگون هستند. زبان‌های برنامه نویسی، تکنیک‌های طراحی، podcast، بلاگ ها، و گروه کاربران مدیریت محتواها، از جمله زیرمجموعه های این دنیای بزرگ هستند. گروه های زیادی در وب به صورت اجتماع آنلاین پدید آمده و در کنار یکدیگر برای اهداف مختلف، مشغول به کارند.

اما نکته جالب این است که اغلب این گروه‌ها نسبت به درآمد زایی خود، هیچ نمی‌اندیشند. شاید این گفته من را با، این که در رابطه با جنبه های اقتصادی موضوع نگرانی دارم، اشتباه بگیرید. اما من خود، یکی از هواداران به اشتراک گذاری رایگان اطلاعات و باز بودن متن‌های منابع وب هستم. اما وقتی که هدر رفت منابع زیاد مالی و عدم استفاده از درآمدهای زیاد پتانسیل را می‌بینم، بسیار ناراحت می‌شوم.

پول سازی

شاید گفته های من را خیلی غیر واقع‌گرایانه و تخیل گرایانه بپندارید، اما باید دانست که وب، دنیایی برای سرمایه گذاران است، فقط کافی است جهات سرمایه گذاری و تبلیغات صحیح در آن را یافت و نسبت به ارائه مدل کسب و کار صحیح در آن اقدام کرد. به مدل مدیریت محتوای WordPress نگاه کنید، آنان ثابت کرده‌اند که در این را ه بسیار موفق بوده و مدل کسب و کار خود را به بهترین شکل پیاده سازی کرده‌اند. در کنار WordPress، می‌توان به PeepCode، اشاره کرد. این وب سایت نسبت به ارائه رسانه های آموزشی اقدام کرده و به فروش کتاب‌های الکترونیک می‌پردازد. در کنار این اقلام، اقلام دیگری نیز، در این وب سایت به فروش می‌رسند. مثال‌هایی از این دست وجود دارند که، بسیار در کار خود موفق بوده و توانسته‌اند کسب و کار خود را در جهت‌های متفاوتی رشد دهند. در این جا موضوعی که مورد بحث می باشد، اقتصادی سازی جوامع است. اگر به شرکت‌ها و مثال‌های ذکر شده توجه کنیم، خواهیم یافت که، آنان به خوبی درآمدزایی را دریافته و آن را در راه صحیح به کار بسته‌اند. محصولات رقابتی می‌توانند، باعث افزایش رضایت‌مندی مشتریان شوند. این وب سایت‌ها به خوبی از این محصولات، بهره برداری کرده و با نوآوری در اجتماعات آنلاین، آنان را به فروش می‌رسانند. در آمدی که از این سو، عاید شرکت‌ها می‌شود، برای پیشبرد هسته اصلی سیستم و جامعه آنلاین مورد استفاده قرارمی گیرد. در عین حال مشتریان نیز، راضی هستند و محصولی که دریافت می‌کنند، آزمایش شده و با کیفیتی مطلوب است. جامعه آنلاین با داشتن جنبه های اقتصادی، می‌تواند بیشتر مورد توجه مخاطبین قرار گرفته و موجبات رونق کسب و کار را فراهم کند.

ایجاد تعادل

مردم وقت و علاقه خود را وقف محصولی خواهند کرد که به آن علاقه نشان داده و مورد پسند آنان قرار گرفته است. اضافه کردن یک لایه به یک وبلاگ و یا یک اجتماع آنلاین، موجبات خراب وجهه آن اجتماع را در پی نخواهد داشت، در حقیقت می‌توان گفت جنبه های رشد و نمو یک اجتماع نیز از این حیث بر آورده خواهد شد. اگرچه باید در نظر داشت، جنبه های تعادل همیشه باید رعایت شود و در عین ارائه محصولات، محتوای مفید و مناسب نیز ارائه گردد. ابعاد و اندازه محصول اگر کوچک‌تر باشد، زمان کمتری را از فروشندگان و تولید کنندگان گرفته و در عین حال رعایت اقتصادی کردن اجتماع را نیز، رعایت کرده‌اند. در این حالت شرایط برد، برای فروشنده و مشتری به وجود خواهد آمد. اما مهم‌ترین فاکتور در این زمینه، زمان است. ایجاد محصولات مورد پسند کاربران زمان بر است. برخی از وب سایت‌ها، هدایای رایگانی به مشتریان خود ارائه می‌دهند. این هدایا در ساعات اضافه و خارج از وقت اضافی تعیین می‌شنوند و معمولاً توجه ویژه ای به آنان نمی‌شود. می‌توان این هدایا را با رعایت جنبه های اقتصادی، درآمدزایی کرد. آن‌ها را باید تبدیل به محصولاتی کرد که مشتریان، علاقه به خرید آن‌ها داشته باشند. اگر شما از کاری که بر روی وب، انجام می‌دهید، رضایت دارید، کافی است کمی جنبه های اقتصادی به آن‌ها اضافی کرده و در فروش نیز موفق باشید. موفقیت در فروش همیشه موقعیتی ایده آل برای شما خواهد بود. سودآوری، شرایط غیرقابل باوری برای شما رقم خواهم زد. در عین انجام پروژه های گوناگون می‌توانید به، دریافت پول‌های بیشتر نیز، فکر کنید.

 


جیمی رامبیلو
 
تعداد مقالات 1 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت