چگونه به مسافران وب در پیدا کردن راهشان کمک کنیم؟

چهارشنبه 26 مرداد 1390

نکته مهم در طراحی سایت، یا طراحی صفحات وب، طراحی صحیح پیوند بین صفحات سایت است. در این مقاله نکات مهم طراحی پرتال، مانند پیوندهای بین صفحات وب سایت بیان شده، تا بتوانیم وبسایت ها را بهتر طراحی کنید.

1- از لینکهای متنی استفاده کنید!

شاید استفاده از تصاویر یا اشکال گرافیکی در طراحی سایت بسیار وسوسه انگیز و اغوا کننده باشد اما بعضی مواقع کمی هم بسیار زیاد است ! تا جایی که برایتان امکان دارد سعی کنید در طراحی سایت پیوندهای موجود بین صفحاتتان را بصورت لینک های متنی طراحی کنید، زیرا این نوع لینکها بسیار موثر تر از لینکهای تصویری یا گرافیکی عمل می کنند . مطالعات نشان داده که اکثر بازدید کنندگان سایت ها ابتدا لینکهای متنی را خوانده و سپس به سراغ لینکهای تصویری یا گرافیکی می روند .

 

2- یک راه حل خوب برای استفاده از لینکهای گرافیکی!

اگر شما ناچارید که در طراحی سایت از لینکهای تصویری یا گرافیکی در وب سایت تان استفاده نمایید حتما از پارامتر Alt برای تصویرتان استفاده کنید . استفاده از این پارامتر در طراحی لینکهای تصویری باعث می شود که کاربرانی که از کاوشگرهای متنی مانند lynx استفاده می کنند یا کاربرانی که گرافیک و تصویر را در کاوشگرهای خود غیر فعال کرده اند نیز بتوانند راه خود را در میان صفحات وب سایت شما پیدا کنند .به علاوه سعی کنید حتما در قسمت پایین هر صفحه با استفاده از لینکهای متنی راهنمایی واضح از سایت تان ارائه دهید تا صفحات اصلی سایت شما از این طریق نیز قابل دسترسی باشند .

 

3- یک صفحه با عنوان نقشه سایت طراحی کنید

صفحه نقشه وب سایت در طراحی سایت می تواند یک راهنمای بسیار خوب برای کاربران سایت شما باشد. در طراحی سایت و صفحه نقشه سایت تان سعی کنید از یک ساختار درختی استفاده کنید بگونه ای که بخشهای مهم وب سایت بطور واضح در آن مشخص شده باشد و صفحات مربوط به هر کدام از بخشها به صورت زیر مجموعه آن بخش نمایش داده شوند . برای مثال می توانید وب سایت خود را به 4 بخش اصلی شامل محصولات، خدمات، سوال های رایج و تماس تقسیم کرده و عناوین صفحات مرتبط با هر یک از این بخش ها را در زیر آن قرار دهید بصورتی که به صفحه مربوط به خود لینک شوند . برای آشنایی بیشتر با ساختار نقشه سایت پیشنهاد می کنم که به چند وب سایت بزرگ مراجعه کنید و صفحه نقشه آنها را بررسی کنید.

 

4- از بکار بردن فریم پرهیز کنید

تا جایی که امکان دارد سعی کنید از بکار بردن فریم در طراحی سایت تان پرهیز کنید. اکثر مرورگرهای رایج با نمایش فریم ها مشکل دارند و ممکن است کاربران هنگامی که در صفحه مقابل خود با چندین اسکرول بار مختلف روبرو می شوند به طور کامل گیج شوند ! اگر ناچارید که حتما از فریم ها در طراحی سایت خود استفاده نمایید پس خودتان را برای دوبرابر شدن کار آماده کنید زیرا لازم است که یک نسخه بدون فریم هم از وب سایت تان بسازید تا کاربرانی که کاوشگرهای آنها فریم ها را پشتیبانی نمی کند هم بتوانند از وب سایت شما استفاده نمایند.

 

5- از لینکهای حرکت دار بپرهیزید !

در طراحی سایت خود سعی کنید از بکار بردن لینک هایی که در حال حرکت هستند یا لینک هایی که دائما تغییر رنگ می دهند یا چشمک می زنند پرهیز کنید . همچنین سعی نکنید که لینک های بازدید شده و بازدید نشده را با تفاوت رنگ از یکدیگر متمایز کنید . تصور بر این است که اینکار بازدید کننده را در پیدا کردن راهش در میان صفحات کمک خواهد کرد اما بررسی ها نشان داده اینکار تنها باعث گیج شدن بازدید کننده ها می شود !

 

6- فقط چند کلیک آنورتر!

محتویات وب سایت خود را همیشه در دسترس بازدید کننده نگاه دارید . در طراحی سایت هر صفحه از وب سایت شما باید از طریق هر صفحه دیگر قابل دسترسی باشد . سعی کنید پیوندهای میان صفحاتتان را طوری طراحی کنید که بازدید کننده در هر کجای وب سایت که باشد بتواند با حداکثر 4 کلیک خود را به صفحه مورد نظر برساند. شما باید به طور مرتب ساختار صفحات و ارتباط بین آنها را در سایت تان بررسی کرده و مشکلات احتمالی را بر طرف نمایید. بازدید کننده ها برای این به وب سایت شما می آیند که با شما و خدماتتان آشنا بشوند پس بهتراست کاری نکنید که آنها واردار شوند برای کسب اطلاعات در وب سایت شما حفاری کنند!

 

7- جستجو چرا ؟ فقط لینک!

در طراحی سایت بعضی از وب سایت ها سیستمی برای جستجو در میان اطلاعات خود دارند . اما سعی کنید تا جایی که امکان دارد از قرار دادن این سیستم در وب سایت تان بپرهیزید. حتی بهترین موتورهای جستجو هم در بعضی موارد نتایجی غیر از آنچه که شما می خواهید به شما ارائه می دهند و این باعث گیج و گم شدن شما در میان صفحات می گردد. در ضمن بیشتر کاربران هم طرز استفاده مفید از موتورجستجو را بلد نیستند. بنابراین پیشنهاد می شود که بجای استفاده از سیستم جستجو در وب سایت تان پیوندهای بین صفحاتتان را طوری دقیق و کارا طراحی کنید تا کاربران براحتی بتوانند از طریق لینک ها به اطلاعات مورد نیاز خود دستیابی پیدا کنند و نیازی به استفاده از سیستم جستجو نباشد.

 

8- مسیرهای متعددی در نظر بگیرید!

سعی کنید در طراحی سایت پیوندهای بین صفحات وب سایت خود طوری عمل کنید که برای دستیابی به هر صفحه بیش از یک مسیر وجود داشته باشد و کاربران خود را به یک مسیر محدود نکنید . به عنوان راه حل در بیشتر وب سایت ها از منوهای کرکره ای استفاده می شود که راهی موثر برای قرار دادن مسیرهای متفاوت در صفحه است بدون اینکه فضای زیادی در صفحه اشغال کند.

 

9- اطلاعاتتان را متمرکز کنید!

سعی نکنید در وب سایت تان محل های زیادی را طراحی کنید و اطلاعاتتان را در میان آنها پراکنده کنید چون در این صورت ممکن است کاربرانتان در میان انبوه صفحات سایت شما غرق شوند ! پراکندگی اطلاعات جزو مشخصه های یک طراحی سایت خوب نیست.

 
 


علی آجودانیان
 
تعداد مقالات 1 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: