محتوای وب سایت خود را فراموش نکنیم!

شنبه 1 بهمن 1390

غفلت از اهمیت محتوا و مسامحه در قبال آن، تبدیل به امری عادی در وب شده است. در حالی که صاحبان وب سایت‌ها بایستی نسبت به شناخت هرچه بیشتر این عنصر گران‌بها، همت گمارده و آن را به طور اثربخش بکار گیرند.

jonlowdenچندی پیش یکی از مشتریان در طی سفارشی از من خواست تا نسبت به طراحی تعدادی صفحه وب، اقدام کنم. این در حالی بود که هیچ محتوایی به همراه سفارش ارسال نشد و من از محتوای احتمالی مورد استفاده آن وب سایت کاملاً بی اطلاع بودم. آنچه از این‌گونه عملکردهای مشتریان برمی آید، نشان می‌دهد که:

1 – مشتری بر این باور است که طراح نیازی به دانستن محتوای وب سایت نداشته و بر اساس حدس و گمان، کار خود را به پیش می‌برد.

2 – می‌توان فهمید که صاحبان وب سایت، ارزشی برای محصولاتی که از طریق وب سایت به فروش خواهند رسید، قائل نیستند.

3- می‌توان به فرضیه ای دست یافت که بر اساس آن: بازدیدکنندگان وب سایت، فقط کافی ست ظاهر جذاب آن را دیده و از جلوه های بصری آن لذت ببرند. (بر این اساس، محتوا عنصری مازاد تلقی می‌شود).

محتوا را نه تنها بایستی به نحو مطلوبی نگاشت، بلکه ساختار آن نیز دارای اهمیت است. چرا که وظیفه اصلی فروش در وب سایت بر عهده محتوا می‌باشد. در زیر به نکاتی مهم در مورد بکارگیری محتوا مطرح می‌شود:

1 – محتوا همچون یک تماس تلفنی باید کوتاه، دارای روح ارتباطی و خالی از تکلف بوده و با هدفی خاص شکل گیرد.

2 – تفکر قبل از نگارش از دیگر موارد مهم است که علی رغم اهمیت، مورد توجه قرار نمی‌گیرد. نوشتن فرصتی است که برای ارائه توضیح‌های مورد نیاز در مورد محصولات، در اختیار شما قرار گرفته است. آن را به سادگی از دست ندهید. کاربران را به سویی هدایت کنید که مایلید. انتظارات آنان را پاسخگو باشید و به تبیین دقیق شرایط بپردازید. نوشته باید دور از هرگونه پیچ و تاب، به بیان دقیق و روشن موضوع بپردازد.

3 – در هنگام نوشتن، خود را در جایگاه کاربران قرار دهید و از دیدگاه آنان به موضوع بنگرید.

- آیا نوشته های وب سایت ارزش خواندن دارند؟

- آیا از جذابیت لازم بهره‌مند هستند؟

- آیا لحن استفاده شده در آن به لحن اکثریت جامعه نزدیک است؟ و آیا در عین ساده بودن، تخصصی و غیر عام هست؟

- و در آخر آیا شما حاضرید این محتوا را در وب سایت فروش خود منتشر کنید؟

در صورتی که پاسخ تمامی این سؤال‌ها «بلی» است، می‌توانید به اعتبار آن اعتماد داشته باشید. به خاطر داشته باشید که مشتریان نیز انسان‌های هم نوع بوده و در احساسات و زبان، دارای اشتراکات فراوانی با شما هستند.

امروزه بسیاری از وب‌سایت‌ها به دلیل تلاش برای استفاده از کلمات کلیدی هرچه بیشتر برای استفاده گوگل و هم خوانی محتوا با اصول SEO، متنی ارائه می‌دهند که خالی از اصول و فنون نوشتار بوده و بعضاً مشابه نوشته های کودکانه به نظر می‌رسد والبته نمی بایست به ورطه طراحی سایت کودکانه بیفتیم!  اما نکته واضح آن است که نوشته بی هنر، توانایی جذب مخاطب و فروش محصولات را نخواهد داشت.

نتیجه

آنچه می‌نویسیم، بایستی به متون مورد علاقه و خواندنی، شباهت داشته باشد. از مرور مجدد نوشته های خود دست برندارید. عجله و سهل انگاری در کار نداشته باشید. از دیدگاه خوانندگان مطلب به آنچه می‌نویسید، بنگرید. با ایجاد جذابیت در متن، خواننده را درگیر آن کنید. در نوشتن، کوتاه اما تأثیر گذار باشید. در صورتی که استراتژی محتوا، به طور مطلوبی استفاده شود، طراحان به سادگی می‌توانند کار خود را به انجام رسانده و ایده های ذکر شده شما در محتوا را به خوبی در طرح خود پیاده نمایند.

در نهایت باید دانست که وب سایت ما، نماینده افکار و عقاید ماست. زبان رباتیک و بدون احساسی که پر از کلمات کلیدی است، نمی‌تواند بر مخاطب سرشار از احساسات انسانی، تأثیراتی مطلوب داشته باشد.

 


جان لودن
 
تعداد مقالات 1 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت