راه پرخواننده شدن سایت تان را می دانید؟

سه شنبه 20 فروردين 1392

به مقالات محبوب دقت کنید. صرف نظر از محتوای مطلب، موضوع آن و حتی نام و آوازه نویسنده، این مقالات معمولاً از یک سری اصول شناخته شده و ثابت استفاده می کنند که شاه کلید موفقیت آنها محسوب می شود.
به مقالات محبوب و لایک خوری که در اینترنت مرتباً دست به دست می شود و کاربران، خواندن آن را به یکدیگر سفارش می کنند، دقت کنید. صرف نظر از فحوای متن، موضوع آن و حتی نام و آوازه نویسنده، این مقالات معمولاً از یک سری اصول شناخته شده و ثابت استفاده می کنند که شاه کلید موفقیت آنها محسوب می شود. در این مقاله ما قصد داریم این تکنیک ها را به شما معرفی کنیم.
 اگر شما این تکنیک ها را درک کنید و به خوبی پیاده سازی نمایید، می توانید با انتشار مطالب پرطرفدار، ترافیک سایت یا وبلاگ تان افزایش دهید. به عبارت دیگر مطالب تان خواننده های زیادی پیدا می کند و این امر به تدریج برای شما یک شهرت مجازی در فضای آنلاین به وجود می آورد.
ضمناً توجه دارید که این محتواهای حرفه ای، می تواند روش خوبی برای برندسازی و ترویج کسب و کار شما در فضای آنلاین قلمداد شود. این شما و این هم تکنیک های چهارگانه:
 
1. عنوان
عنوان (Title) نقش کلیدی در جذب مخاطب دارد. حتی جالب ترین، علمی ترین و باشکوه ترین مقالات هم اگر دارای عنوان نامناسب و بی ربطی باشند، توفیق چندانی در جذب خواننده به دست نخواهد آورد. این، یک اصل ثابت شده است.
شما باید بخش قابل توجهی از زمان و تمرکز خود را برای انتخاب یک عنوان عالی صرف کنید؛ عنوانی که بازدیدکنندگان سایت و کسانی که مقاله خطاب به آنها نوشته شده، نتوانند در برابر وسوسه کلیک بر آن مقاومت کنند.
این اولین گام است.
 
2. ساختار (Structure)
بسیاری از افرادی که تازه به وبلاگ نویسی روی آورده اند، در ذهن خود به دنبال یک عصای جادویی هستند تا آن را به متن بزنند و همه چیز رو به راه شود!
شما لطفاً از این فکرها بیرون بیایید! چرا که نه تنها هیچ فرمول جادویی و رمز و رازی در این خصوص وجود ندارد بلکه برعکس، قضیه خیلی هم ساده و روشن است. آن مطلبی قوی تر و حرفه ای تر است که ساختار بهتری داشته باشد.
برای درک بهتر موضوع، می توانیم ساختار متن را به چهار بخش جزئی تقسیم کنیم، به این شرح:
 
  • مقدمه

شما باید بخش قابل توجهی از زمان و تمرکز خود را برای انتخاب یک عنوان عالی صرف کنید؛ عنوانی که بازدیدکنندگان سایت و کسانی که مقاله خطاب به آنها نوشته شده، نتوانند در برابر وسوسه کلیک بر آن مقاومت کنند.

مقدمه یا پیشگفتار یک پست، کلماتی است که در اولین قسمت متن به نمایش در می آید و بعد از عنوان، مهمترین عامل تعیین کننده برای جذب یا فراری دادن (!) خواننده به شمار می رود.
با خواندن این قسمت، فرد حال و هوای متن را در می یابد و متوجه می شود که مثلاً با یک متن رومانتیک مواجه است یا یک مقاله علمی.
 
  • بدنه
بدنه یا اصل متن (Body) همانطور که از نامش پیداست، به اصل ماجرا و هدف کلی از پست می پردازد.
 
  • نتیجه گیری
یعنی این که هدف شما از این مقاله چه بوده و چه ایده یا طرحی را مطرح کرده اید و به چه چیزهایی رسیده اید.
 
  • درخواست عمل
درخواست عمل که ترجمه Call to Action است و به اختصار CTA نامیده می شود، به این معناست که اگر کسی متن شما را از اول تا به آخر خواند، می توانید کاری از او بخواهید و پیشنهادی به او بدهید (مثل دانلود رایگان یک مقاله، عضو شدن در یک خبرنامه ایمیلی و...).
 
3. بهینه سازی متن (Optimization)
در این بخش باید از تکنیک های رایج مورد استفاده در SMO، CRO و SEO استفاده کنیم. اول اجازه دهید ببینیم این کلمات چیست و چه معنا و مفهومی دارد. واژه SMO مخفف Social Media Optimization است و به معنای بهینه سازی سایت برای شبکه های اجتماعی است.
در واقع SMO شامل تکنیک هایی برای انتشار مطالب در شبکه های اجتماعی است که شما با رعایت آنها می توانید کاربران شبکه های اجتماعی را - که اتفاقاً تعداد آنها بسیار زیاد است – به سایت یا وبلاگ خود جذب کنید.
CRO سرواژه Conversion Rate Optimization به معنای بهبود نرخ تبدیل است. به زبان ساده CRO یعنی تبدیل ورودی های سایت به مشتری های پر و پاقرص. به عبارت دیگر معنای آن می شود: افزایش تعداد بازدیدکنندگان وفادار، بدون بالا بردن ترافیک سایت.
سئو (SEO) هم که مخفف Search Engine Optimization است و احتمالاً شما کمابیش با آن آشنا هستید: تکنیک هایی برای بالا بردن اعتبار و رتبه سایت در جستجوگرهای اینترنتی.
شما به مرور و با تمرین و ممارست باید بکوشید با عمل به تکنیک هایی که کارشناسان در خصوص SMO، CRO و SEO توصیه می کنند، اعتبار و جذابیت های پست خود را افزایش دهید.
 
4. مدیریت محتوا (Content Governance)
سازمان هایی که قصد دارند محتواهایی باکیفیت و در فواصل زمانی منظم تولید و منتشر کنند، باید حتماً از مکانیسم «مدیریت محتوا» بهره ببرند.
مدیریت محتوا (Content Governance که با نام اختصاری CM شناخته می شود)، مجموعه ای از اقدامات شامل گردآوری، مدیریت و انتشار مطالب در سایت است. تدوین دستورالعمل ها و استانداردهای خاص این کار نیز بر عهده CM قرار دارد.
شاید دقت کرده اید که به عنوان مثال سرمقاله دو روزنامه نیویورک تایمز و واشینگتن پست با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارد. این امر از آنجا ناشی می شود که سرمقاله نویس نیویورک تایمز از یک سری خط مشی های مشخص و از پیش تعیین شده پیروی می کند؛ درست مانند سرمقاله نویس واشینگتن پست.
تعیین این خط و خطوط وظیفه CM است.
 

سخن پایانی
ممکن است عده ای با خواندن راهکارهای فوق، این گونه برداشت کنند که: عجب! وبلاگ نویسی اینقدر سخت است و ما نمی دانیم؟!
 
من به شما این نوید را می دهم که شاید در وهله اول، کار قدری سخت به نظر برسد ولی پس از مدتی تمرین و تکرار، این تکنیک ها ملکه ذهن شما می شود و مثلاً شما به هنگام تعیین تیتر، ناخودآگاه به اهمیت بی بدیل آن واقف هستید. یا به هنگام نگارش مطلب، تکنیک های سئو و SMO در گوشه ای از ذهن شما فعال است و به نوشته تان تلنگر می زند.
امیدوارم روزی شما هم به یک وبلاگ نویس مشهور جهانی تبدیل شوید.
 


آرون آدرز
 
تعداد مقالات 5 عدد
مهدی ربیعی
 
تعداد مقالات 78 عدد
       
کپی رایت