آیا محتوای وب سایت شما در جهت نیازهای مشتریان حرکت می‌کند؟

شنبه 2 ارديبهشت 1391

Gerry McGovern، نظریه پرداز درجه یک ساماندهی محتوای وب سایت، که مدل‌های طراحی شده او به یاری کمپانی‌های بزرگی مانند میکروسافت و IBM آمده است، در مورد وضعیت فعلی انتشار محتوا در وب هشدار می‌دهد...

نقش محتوای وب سایت

زمانی که Cisco، Microsoft و IBM برای مدیریت وب سایتشان به کمک نیاز دارند، دست به دامن Gerry McGovern می‌شوند. McGovern شناخته شده ترین نظریه پردازی است که مدل منحصر به فرد او در مدیریت وب سایت‌های عظیم، تاکنون توسط کمپانی‌های بزرگ فناوری اطلاعات مورد استفاده قرار گرفته است. Gerry ، نظریه متفاوتی با آنچه ما از تولید محتوا تصور می‌کنیم، ارائه می‌کند. در ادامه این مطلب نگاهی به بخشی از گلایه‌مندی‌های این نظریه پرداز درجه یک خواهیم داشت.

بر خلاف تصور عمومی، حجم دیتا و داشتن محتوای جدید، تأثیر چندانی بر تصمیمات مشتریان ندارد،بروز رسانی محتوا، استراتژی محسوب نمی‌شود، بلکه در بهترین حالت خود، تاکتیکی است که حتی در برخی موارد، نتایج ناخوشایندی خواهد داشت.

استفاده نادرست از محتوا، موجب پایین آمدن سطح کارایی وب سایت‌ها شده است. اگر چه جریان ایجاد محتوا بر روی وب سایت‌ها، پر بار و پر سرعت به جلو حرکت می‌کند، اما دقت لازم در انتخاب و ایجاد محتوای مورد نظر کاربران کمتر به عمل می‌آید.

کاربران که همان مشتریان وب سایت هستند در یافتن آنچه می‌خواهند، دچار مشکلات فراوانی می‌شوند. در برخی موارد محتوایی که روی یک وب سایت موجود است، از سال‌ها قبل در آن، جا مانده است؛ و هیچ استفاده‌ای از آن به عمل نمی‌آید و فقط فضای خالی وب سایت را پر کرده است. برخی از وب سایت‌ها بر این عقیده‌اند که ما فقط منتشر می‌کنیم و بر وب می‌افزاییم و هیچ گاه چیزی از آن کم نمی‌کنیم.

"امروزه ثابت شده است که وب سایت‌ها باید ساده سازی شوند. محتوایی باید تولید شود که دقیقاً مد نظر صاحبان وب سایت و مشتریان آن قرار داشته باشد. از گزافه گویی باید خود داری کرد، مطالب اضافه باید حذف شوند. تصور کنید مایل به خرید هستید، در صورتی که فروشنده در مورد جنس مورد نظر، صحبت‌های بیش از حد زائد و نامربوطی بکند، آیا در ترغیب شما به خرید محصول نقش مثبتی خواهد داشت؟ خیر!"

در برخی موارد پرچانگی فروشنده، شما را مطمئن می‌کند که محصول، یا ارزش خریدن ندارد و یا از کیفیت پایینی برخوردار است. استفاده از محتوای اضافه و بی ربط بر روی وب سایت نیز موجب خراب شدن وجهه وب سایت شما خواهد شد.

"ما بر روی وب، وظیفه داریم تا نتایج کار خود را بسنجیم، نه ورودی‌های محتوایی وب سایت را. اینکه محتوا چه نتایجی بر تصمیمات خریدار داشته باشد، اهمیت دارد و حجم محتوا هیچ نقش پر رنگی در این راستا نخواهد داشت. نباید به داشتن محتوای تازه بر روی وب سایت اکتفا کرد. برخی وب سایت‌ها ایجاد محتوای جدید را به عنوان استراتژی خود تلقی کرده و به کیفیت آن توجهی ندارند. این حرکت را نمی‌توان به عنوان یک استراتژی قلمداد نمود. شاید در بهترین حالت، تاکتیکی باشد که در برخی موارد، نتایج ناخوشایندی را نیز به همراه خواهد داشت."

نقش محتوای وب سایتبرخی افراد و وب سایت‌ها این کار را برای باز گرداندن مجدد بازدیدکنندگان به وب سایت، انجام می‌دهند. اما باید دانست در کنار بازدید مجدد از وب سایت، باید جلب رضایت آنان نیز در نظر گرفته شود. انجام وظایف وب سایت، باید به عنوان سرلوحه‌ی تولیدکننده محتوای سایت قرار گیرد، نه افزایش تعداد بازدید از صفحات وب سایت.

"در برخی مواقع از من سؤال می‌شود که چرا خبرنامه خود را به طور کامل در ایمیل برای دیگران ارسال می‌کنم. برخی از من می‌پرسند: آیا در مورد از دست دادن بازدیدهای بیشتر از صفحات وب سایت خود ناراحت نمی‌شوم؟ در جواب می‌گویم که مطلقاً علاقه‌ای به افزایش بازدید از صفحات وب خود ندارم. من به دنبال تأثیر گذاری بیشتر بر روی بازدید کنندگان هستم؛ و بازخوردهایی که از خوانندگان وب سایت دریافت می‌کنم این تأثیرگذاری را به من نشان می‌دهد. در برخی وب سایت‌ها می‌بینیم که هر روز به حجم محتوای آن اضافه می‌شود. محتوایی که در آینده‌ی نزدیک بی استفاده خواهد بود و بدون شک باید حذف گردد."

"فرهنگ افزایش حجم محتوا بر روی وب سایت‌ها، کم¬کم دارد کنار می‌رود چرا که صاحبان وب سایت‌ها به ارزش وقت خود پی برده‌اند. به طوری که کسی در جایی گفته بود به هدر دادن زمان مشتریان وب سایت بزرگ‌ترین گناهی است که شما می‌توانید بر روی وب سایت خود انجام دهید."

شما چه می‌کنید؟ آیا شما هم با Gerry McGovern موافق هستید؟ آیا شما از مرتکب شدن این گناه، دوری می‌کنید؟ یا اینکه دائماً به فکر تولید محتوای بیشتر و بیشتر بر روی وب سایتتان هستید و تنها به افزایش بازدید سایتتان می‌اندیشید؟!

 


حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت