چه طور یک سایت تجارت الکترونیک را برای افزایش فروش طراحی کنیم؟

چهارشنبه 16 مهر 1393

سایت های موفق تجارت الکترونیک این توانایی را دارند تا با طراحی یک سیستم بهینه و جذاب، کاربران را به کالاهای مورد نظرشان متصل کنند...
سایت های موفق تجارت الکترونیک این توانایی را دارند تا با طراحی یک سیستم بهینه و جذاب، کاربران را به کالاهای مورد نظرشان متصل کنند.
 
برای طراحی سایت تجارت الکترونیک باید سه اصل مهم در زمینه ی تجربه ی خرید مشتریان را همواره در ذهن داشته باشید. اولین اصل اینکه کاربر باید محصول مورد نظرش را به سادگی پیدا کند. دومین اصل اینکه باید محصول را به بهترین شیوه به نمایش بگذارید. و سومین اصل اینکه پروسه ی خرید را تا جای ممکن برای مشتریان ساده کنید. 

 
پیدا کردن محصول
 
بزرگترین مساله ای که مانع خرید مشتریان از سایت شما می شود قیمت محصول و یا نحوه ی ارائه ی خدمات به مشتریان نیست. بزرگترین مساله ای که باعث می شود مشتریان از سایت شما خرید نکنند این است که نمی توانند محصول مورد نظرشان را به راحتی در سایت شما پیدا کنند. چرا هدایت کردن مشتریان به سمت محصول مورد نظرشان کار سختی است؟ چون برای انجام این کار باید نحوه ی استفاده ی مشتریان از سیستم را به خوبی بشناسید.
 
برای یک طراحی موفق باید انواع مختلف کاربران را مد نظر داشته باشید. ممکن است عده ای از کاربران بتوانند به راحتی دستورالعمل های سایت را دنبال کرده و محصول مورد نظرشان را پیدا کنند اما این مساله برای همه ی کاربران صادق نیست و ممکن است عده ای از آنها به کمک بیشتری در زمینه ی خرید نیاز داشته باشند. 

کاربران حرفه ای :
 
عده ای از کاربران هستند که به خوبی از نیازشان اطلاع دارند و برای خرید از استراتژی خاصی استفاده می کنند و به همین خاطر ترجیح می دهند وقت زیادی را در پروسه ی خرید تلف نکنند. برای این دسته از کاربران باید موتور جستجوی قوی را برای یافتن محصولات تعبیه کنید و اطمینان حاصل کنید که جعبه ی جستجوی از لحاظ گرافیکی به خوبی و در سایز بزرگ طراحی شود. در آخر اینکه بهتر است جعبه ی جستجو در بالای سایت قرار گیرد تا در همه ی صفحات سایت به خوبی قابل مشاهده باشد. برای بهینگی بالاتر بهتر است هنگامی که کاربر شروع به تایپ در بخش جستجو می کند، محصولات مرتبط با کلیدواژه ها به کاربر پیشنهاد شوند. دقت کنید که این بخش باید تحت عنوان "پیشنهادات" و نه نتایج مستقیم جستجو به کاربر پیشنهاد داده شود.


 


 
کاربران ماجراجو :
 
اگر جزو این دسته از کاربران نباشید بدون شک نمونه ی آن را تا به حاال دیده اید. این نوع افراد ترجیح می دهند یک بعدازظهر کامل را برای خرید یک محصول صرف کنند و از خریدشان مطمئن شوند. برای آنها تجربه ی خرید از نتیجه ی نهایی خرید اهمیت بالاتری دارد. راز جذب این دسته از کاربران این است که با استفاده از جلوه های بصری جذاب و پیشنهاد های خرید شگفت انگیز؛ آنها را جذب کنید.
 

کاربران سختگیر :
 
این دسته از کاربران معمولا تمایل زیادی به خرید اینترنتی ندارند، با تکنولوژی های روز بیگانه تر هستند و برای خرید نیاز به راهنمایی بیشتری دارند. یکی از بزرگترین نگرانی چنین افرادی مساله امنیت و حریم خصوصی است. به همین خاطر با ارائه ی خدماتی بی نظیر به آنها می توانید به راحتی نظرشان را جلب کنید. چون در خرید اینترنتی مشتریان نمی توانند محصول را به طور فیزیکی لمس کنند، با تضمین بازگشت محصول در صورت عدم رضایت می توانید اعتماد این دسته از کاربران به خود را افزایش دهید.
 

نمایش محصولات
 
مهم ترین وظیفه ی صاحب سایت تجارت الکترونیکی این است که مشتری را به خرید محصولات سایت ترغیب کند. با ارائه ی توضیحات مرتبط با محصول به مشتریان می توانید اعتماد آنها را بیشتر جلب کرده و احتمال خرید را افزایش دهید. توضیحات و اطلاعاتی که به مشتریان برای تصمیم گیری کمک می کند در قالب چند دسته معرفی می شوند که در زیر به آنها می پردازیم :
 
عکس : انسان ها به طور ناخوداگاه جذب تصاویر می شوند و به همین علت استفاده ی مناسب از عکس می تواند تاثیرات فوق العاده ای را برای سایت شما به همراه داشته باشد. بدون توجه به چگونگی نمایش محصول، باید مطمئن شوید که تمرکز اصلی عکس به روی محصول مورد نظر است. نکته ی مهم دیگر این است که امکان نمایش عکس با سایر بزرگتر را به کاربران بدهید تا بتوانند عکس محصول را با وضوح بالاتر مشاهده کنند. 

قیمت : محصول مهم ترین علتی است که باعث می شود که خریداران سایت شما را رها کرده و به دنبال محصول مشابه در سایت های دیگر بگردند. هرچند نحوه ی قیمت گذاری محصول فراتر از مطالب ارائه شده در این مقاله است، اما اصول کلی وجود دارند که باید همواره در نظر داشته باشید. اولین اصل این است که قیمت محصول را با وضوح بالا و به خوبی نمایش دهید. نباید کاربران را مجبور کنید تا تنها بعد از ثبت نام بتوانند قیمت محصول را مشاهده کنند. این باعث دلزدگی کاربران شده و به احتمال زیاد باعث می شود سایت شما را ترک کنند. در صورتی که محصولی در سایت شما تخفیف خورده است حتما قیمت نهایی محصول را به همراه واژه ی "تخفیف" نشان دهید چون کاربران از خریدهای زیر قیمت اصلی استقبال می کنند.

 


اضافه کردن به سبد:
 
رسالت اصلی سایت تجارت الکترونیک، فروش محصولات است و به همین خاطر علاوه بر در نظر گرفتن کلیه ی مواردی که به مشتریان قبل از تصمیم به خرید کمک می کند، باید مشتریان را بعد از تصمیم به خرید و تا پایان پروسه ی خرید همراهی کنید. بعد از اینکه مشتری محصول مورد نظرش را انتخاب کرد، باید روی دکمه و یا گزینه ای برای تایید این موضوع کلیک کند. استفاده از دکمه ی "اضافه به سبد" انتخاب هوشمندانه ای است. دقت کنید که رنگ این دکمه باید متفاوت از سایر رنگ های استفاده شده در سایت باشد.
نهایی کردن خرید:

تا این مرحله مشتری شما محصول مورد نظرش را انتخاب کرده و می خواهد خریدش را تکمیل کند. با وجود اینکه خرید کردن کار لذت بخشی است اما پرداخت پول چندان لذت بخش نیست. به همین خاطر باید پروسه ی خرید سایت شما تا جای ممکن ساده باشد. برای  اینکار توصیه های زیر را در نظر بگیرید.
 
صفحه ی خرید تک مرحله ای:
 
کاربران به پروسه ی خرید ساده تر علاقه ی زیادی دارند و به همین خاطر حذف مراجل اضافی برای نهایی کردن خرید می تواند اشتیاق کاربران برای استفاده از سایت شما را افزایش دهد و در نهایت شاهد فروش بالاتری باشید.
 
استفاده از کوکی ها:
 
کوکی بخشی از اطلاعاتی است که که سایت در مرورگر کاربران قرار می دهد تا اطلاعاتی درباره ی آنها را به خاطر بیاورد. برای این منظور می توانید تاریخچه ی خرید مشتریان را ذخیره کرده و هنگامی که دوباره به سایت شما باز می گردند، بتوانند خریدشان را ادامه دهند.
 
عدم نیاز به ثبت نام:
 
طبق تحقیقی که در موسسه ی فارستر انجام شد، این نتیجه به دست آمد که وادار کردن کاربران به ثبت نام قبل از نهایی کردن خرید، باعث کاهش 23 درصدی مشتریان می شود. برای نتیجه ی بهتر می توانید امکان لاگین کردن توسط شبکه های اجتماعی را به مشتریان بدهید. به همین خاطر کاربران می توانند بدون صرف وقت زیاد برای ثبت نام در سایت شما، تنها با یک کلیک توسط سایت شناسایی شوند.

اضافه کردن بخش چت:
 
تحقیقات نشان داده است که 76 درصد از مشتریان تمایل دارند تا در پروسه ی خرید به خدمات مشتریان و دریافت پاسخ آنی دسترسی داشته باشند. در چنین حالتی می توانید به مشتریان درباره ی مسائل فنی مرتبط با سایت و محصولات برای تجربه ی خرید بهتر اطلاعات بدهید.
 
 
   
 
 

 


کسری خسروی
 
تعداد مقالات 43 عدد
       
کپی رایت