گوگل و موزیلا دست به دست هم دادند تا وب را یکپارچه کنند

چهارشنبه 23 فروردين 1391

رویای سیستم عامل وب و تحقق پیوند برنامه های وب ، بالاخره گوگل و موزیلا - صاحبان دو مرور گر محبوب وب و دو رقیب قسم خورده - را کنار هم آورد تا با همکاری متقابل ، به این رویا واقعیت ببخشند...

گوگل و موزیلا با شروع پروژه مشترک جدیدی ، تصمیم دارند امکانی را فراهم آورند که توسعه دهندگان وب بتوانند از یک Application وب در دل Application های دیگر استفاده کنند. برای مثال یک سایت میزبان تصاویر می‌تواند امکان استفاده از ویرایشگرهای تصویر متفاوت و متعددی که توسط وب سایت های دیگر تولید و ارائه شده است را برای کاربران خود فراهم کند.

نیازی نیست وب سایت‌هارابطه با یکدیگر چیزی بدانند. تنها نوشتن چند خط کدنویسی کفایت می کند. مثال‌های ساده ای از این رفتار قبلاً در وب نیز وجود داشته‌اند. دکمه های رسانه های اجتماعی که ما را قادر می‌سازند تا یک صفحه را روی وب سایتی دیگر نیز داشته باشیم از این دسته‌اند. say Digg و یا Twitter مثال‌هایی از وب سایت‌هایی هستند که انجام عملیات متقابل بر روی وب سایت‌های متعدد را امکان پذیر کرده‌اند.

گوگل : "ما دوشادوش با موزیلا ، در حال کار هستیم تا با کمک مهندسین خود و این شرکت ، طرح‌های پیشنهادی را تبدیل به یک API مفید و ساده نماییم."

عملیات به اشتراک گذاری، ذخیره سازی فایل‌ها و انتقال داده بین وب سایت‌ها همگی توسط این مکانیزم پوشش داده خواهد شد و به واسطه‌ی API های استاندارد سازی شده به راحتی انجام می شوند. در حال حاضر افراد زیادی در این رابطه مشغول به کارند و این ایده را در دست بررسی قرار داده اند تا بهترین شیوه های ممکن بیابند و پیاده سازی کنند.

گوگل به دنبال راهکاری است که با استفاده از یک API برای مرورگر کُروم ، امکان اتصال برنامه های وب به یکدیگر را فراهم کنند، به گونه ای که به حداقل کدنویسی نیاز باشد.

گفته های فوق مستند به اطلاعاتی است که در وب لاگ رسمی این پروژه ، Chromium blog آمده است. در این وبلاگ اهدافی که شرکت‌های مختلف در همکاری‌های متقابل با یکدیگر دنبال می‌کنند ، بیان شده است.

در این وبلاگ آمده است که "ما دوشادوش با موزیلا ، در حال کار هستیم تا با کمک مهندسین خود و این شرکت ، طرح‌های پیشنهادی را تبدیل به یک API مفید و ساده نماییم." یکی از توسعه دهندگان گوگل با نام Paul Kinlan اضافه می‌کند که این پروژه به صورت پایه ای بر روی پیشرفت وب اپلیکیشن ها متمرکز است و در صورت اجرا می‌تواند فناوری که امروزه برای ساخت Application ها استفاده می شود را متحول کند.

یکپارچه سازی Application های وب به این معناست که چالش های موجود ، مانند برداشته شدن کامپیوترهای Desktop و استقرار مرورگرها به عنوان سیستم عامل وب ، بررسی و حل شود. این همان تلاشی است که گوگل از سال‌های پیش به دنبال او بوده است.

این یکپارچه سازی فقط به انتقال فایل‌ها بین Application ها کمک نخواهد کرد بلکه شاید در آینده ای نزدیک بتوان به عنوان مثال با فشردن یک دکمه لیستی از وب سایت‌هایی که شما در آن‌ها مشترک هستید را ببینید و میزان علاقه خود به هر یک از آن‌ها را تعیین کنید. این تنها یکی از قابلیت‌های کوچک استاندارد سازی تعاملات در مدل جدید یکپارچه سازی وب خواهد بود.

 


تانیا کامبرینک
 
تعداد مقالات 9 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت