گوگل مرورگر Dartium را برای توسعه دهندگان ارائه می‌دهد

یکشنبه 17 ارديبهشت 1391

گوگل در مرورگر وب محبوب خود کروم، ابزارهای مفیدی جهت استفاده توسعه دهندگان و طراحان وب، قرار می‌دهد و این بار نیز مژده اضافه شدن یک قابلیت دیگر تحت نام Dartium، را داده است...

مرورگر Dartium گوگل سعی دارد با تکنولوژی Dart VM در پروژه Chromium، که با عنوان Dartium به کار می‌رود، طراحان را به استفاده از Dart علاقه‌مند سازد. هدف از این طرح، اضافه کردن Dart VM به مرورگرChorme است؛ اما هنوز زمان مشخصی جهت انجام این کار، پیش بینی نشده است. گوگل تلاش زیادی را در جلو انداختن Dart انجام داده است.

این شرکت در اوایل فوریه ، Rosetta Stone را برای برنامه‌نویسان جاوا اسکریپت منتشر کرد، که با نام Dart Synonym شناخته می‌شد. با این وجود طراحان مجبور بودند که Dartium را از سورس آن کامپایل کنند و یا آنکه به دنبال گونه‌های غیر رسمی، جهت تست کد آن بودند.

اکنون با استفاده از Dart VM می‌توان اطلاعات لازم درباره‌ی یک مرورگر را، به راحتی بدست آورد. اگر از Linux و یا Mac OSX استفاده می‌کنید، می‌توانیدDurtium را همین امروز دانلود کنید. هنوز برنامه‌های ویندوزی آن فراهم نشده‌اند اما به زودی در دسترس قرار خواهد گرفت.

گوگل قصد دارد Dart VM را به مرورگر خود اضافه کند. با استفاده از Dart VM می‌توان اطلاعات لازم درباره‌ی یک مرورگر را، به راحتی بدست آورد.

گوگل هشدار می‌دهد که نباید از Dartium جهت مرور روزانه وب و وبگردی استفاده کرد اما این نوید را می‌دهد که بعد از انجام آزمایش‌های بیشتر و بازخوردهای گرفته شده از توسعه دهندگان، به زودی Dart VM یکپارچه‌ای به chrome اضافه خواهد شد.

اگر علاقه‌مند به استفاده از Dart یا Dartium هستید حتماً صفحات Language basics و intro را مطالعه کنید. همچنین در صفحه‌ی language basics، اپلیکیشن تعبیه شده‌ای قرار گرفته، که امکان اجرای مستقیم کد Dart در مرورگر را به شما می‌دهد.

همچنین شما می‌توانید ویرایش گر Dart (Dart Editor) را برای ویندوز، Linux و یا Mac OSX ، استفاده کنید. در نظر داشته باشید که گوگل می‌گوید (Binary) Dartium بعد از چند روز منقضی خواهد شد؛ بنابراین برای استفاده همیشگی، نیاز به کپی‌های جدید خواهید داشت.

آیا شما هم از دارت استفاده می‌کنید؟ نظر شما در مورد زبان ابزار آن چیست؟ به نظر شما بهتر است که طراحان روی کار با Dart تمرکز کنند و یا به کار با JavaScript ادامه دهند؟

 


جو بروک مایر
 
تعداد مقالات 1 عدد
زینب السادات طیبی
 
تعداد مقالات 13 عدد
       
کپی رایت