موزیلا و فروشگاه برنامه‌ها

چهارشنبه 17 اسفند 1390

چندی پیش گزارش شد موزیلا در نظر دارد، پلتفرمی را ایجاد کند که به واسطه آن تمامی برنامه‌ها اجازه خواهند داشت بر روی همه مرورگرهای مدرن و ابزارهای متفاوت به اجرا در آیند. آیا این ایده اجرا خواهد شد؟!

فروشگاه موزیلا

به اعتقاد Pascal Finette؛ مدیر آزمایشگاه‌های موزیلا؛ این امر باعث توسعه شده و فرصتی مناسب برای توسعه دهندگان است تا به ارائه برنامه‌های خود در فضای باز بپردازند. موزیلا هم اکنون اعلام کرده است که در بازار این شرکت بر روی توسعه دهندگان باز است و می‌توانند برنامه‌های خود را در کنگره جهانی موبایل ارائه کنند؛ و مصرف کنندگان نیز به زودی در سال جاری به این سایت دسترسی خواهند داشت. بر اساس گزارشاتی که پلن موزیلا برای فروشگاه application در سال گذشته اعلام کرده بود، به دلیل ایجاد استانداردها بر پایه تکنولوژی‌های آزاد وب، توسعه دهندگان می‌توانند برنامه‌هایی بسازند که بر روی تمامی ابزارها و پلتفرم ها قابلیت اجرا داشته باشند. موزیلا این برنامه را بخشی از برنامه بزرگ‌تر، تحت عنوان «آزاد کردن فضای وب» عنوان کرده است، این که مردم بتوانند بر روی تجربه‌ای که از وب دارند، کنترل داشته باشند و این که کاربران برنامه‌ای را خریداری کنند و آن را بر تمامی ابزارهایی که از html5 بهره گیری می‌کنند، مورد استفاده قرار دهند.

از آنجایی که وب بزرگ‌ترین پلتفرم دنیاست، ما در تلاشیم تا آن را تبدیل به بازاری کنیم تا توسعه دهندگان فرصت بازی در این میدان بزرگ را داشته باشند. Todd Simpson؛ مدیر مرکز نوآوری موزیلا؛ می‌گوید: «با کنار هم قرار دادن قطعات گم‌شده پازل، موزیلا در تلاش است تا، پتانسیل‌های وب برای تبدیل شدن به پلتفرمی که قابلیت تولید و مصرف محتوا در هر جای ممکن را داشته باشد، تبدیل به واقعیت کند. طرح موزیلا برای این که وب را به عنوان یک پلتفرم بزرگ به جهان بشناساند، برای استانداردسازی به W3C، ارائه شده است. امکان این که یک برنامه ایجاد شود، مخاطبین آن تمامی مرورگرها و ابزارهای موجود باشند، امکانی است که در صورت عملی شدن موجبات طی شدن راهی دراز در زمان کم را فراهم می‌کند.».

 


گریک گرانل
 
تعداد مقالات 32 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت