Mozilla با پروژه‌ی Popcorn.js وب ویدئو را تقویت می‌کند

پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391

تا امروز تصور ما از ویدئو در وب این بوده که یک آبجکت یا باکس مشکی رنگ وجود دارد که، فایل های فیلم و مولتی مدیا طراحی شده را برایمان پخش می‌کند. اما Popcorn می خواهد این تصور ما را متحول کند...

تقویت ویدئو با popcornویرایش یک Popcorn.js، از موزیلا شباهت زیادی به قابلیت‌های jQuery برای پخش ویدئو دارد. این محصول به تازگی وارد بازار شده است. انتظار می‌رود که این پروژه‌ی متن باز، پتانسیل زیادی در افزایش توانایی ویدئو و پخش تعاملی آن در فضای آنلاین به وجود آورد.

در رابطه با تأثیراتی که این ابزار می‌تواند بر آینده‌ی ویدئو داشته باشد، با Brett Gaylor سرپرست پروژه‌ی Popcorn به گفتگو نشستیم. او یکی از اهداف موزیلا از ایجاد این ابزار را، ایجاد ارتباط بیشتر ویدئو با وب دانسته و یکپارچه سازی آن با دیگر محتواهایی که در وب قرار دارند و امکان تولید محتوای ویدئویی از دیگر انواع محتوا را از جمله‌ی اهداف این شرکت برشمرده است.

شما می‌توانید با برقراری ارتباط بین زمان‌های متفاوت یک فایل ویدئویی، با انواع دیگر محتوای موجود در جای دیگری از وب، اتصالی داینامیک از چند نوع محتوا را در یک جا داشته باشید

تا کنون ویدئو در دنیای آنلاین را به عنوان یک باکس مشکی می‌شناختیم، که به مانند یک تلویزیون اجازه‌ی پخش فایل‌های ویدئویی را به ما می‌داد. اما Popcorn بنا دارد تا در داینامیک شدن و real time بودن ویدئو نقشی به سزا داشته باشد. اما این قابلیت چگونه توسط این ابزار پیاده سازی می‌شود؟

شما می‌توانید با برقراری ارتباط بین زمان‌های متفاوت یک فایل ویدئویی، با انواع دیگر محتوای موجود در جای دیگری از وب، اتصالی داینامیک از چند نوع محتوا را در یک جا داشته باشید و از این امکان در طراحی نیز به نحوی نوآورانه عمل کرده و با خلاقیت خود در هم بیامیزید.

برای مثال در زمان مشاهده‌ی یک رویداد ورزشی، می‌توانید حالات یک بازیکن در زمانی خاص از بازی را، با به روز رسانی های Twitter خود در مرورگر هماهنگ کنید و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید؛ و یا در زمان پخش یک مصاحبه‌ی زنده از یک سیاستمدار، می‌توانید آرایی که او قبلاً در یک انتخابات بدست آورده، حقایقی که در زندگی او وجود دارد و یا هرگونه اطلاعاتی که از او مایل باشید را به نمایش درآورید و یا حتی افکار خود در مورد او را به صورت تفسیر و یا حاشیه نویسی در کنار تصویر بیاورید.

امکان درج تصاویر از وب سایت‌هایی همچون Flickr به عنوان B-roll یا بخشی از فایل ویدئویی یا داستان ویدئویی هم امکان پذیر است. امکان مقایسه اطلاعات ارائه شده در فیلم‌های مستند با آنچه در شبکه های اجتماعی برای خود ذخیره کرده‌ایم، توسط Popcorn وجود دارد.

از آنجایی که Popcorn به عنوان یک framework HTML طراحی شده است، محدودیت خاصی در سازگاری و انطباق با مرورگرها ندارد. اگر چه با استفاده از مرورگرهای مدرن، بهتر می‌شود از قابلیت‌های آن استفاده نمود. در عین حال باید در نظر داشت که روند توسعه‌ی این ابزار کماکان در حال پیاده سازی و اجراست. قدم بعدی در توسعه‌ی Popcorn پیشبرد Popcorn Makerapp است که با استفاده از آن نیاز زیادی برای کدنویسی وجود ندارد و طراحان می‌توانند با استفاده از آن تجربیات مطلوبی بر مبنای آن، برای کاربران خود به ارمغان آورند.

 


گریک گرانل
 
تعداد مقالات 32 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت