آیا دوران نوار آدرس به پایان رسیده است!؟

یکشنبه 7 اسفند 1390

آیا امروزه کاربران وب سایت از نوار آدرس استفاده می کنند؟! طراحان مرورگرهای موبایل و علاقه مندان معتقدند که نوار آدرس، که یار قدیمی مرورگرها در بالای صفحه آن‌هاست، در دوران پایانی عمر خود به سر می‌برد

scroll bar

مرورگرهای سفری، کروم، فایر فاکس، بعضاً تلاش کرده‌اند که به جایگزین‌هایی برای آن بیندیشند. آیا می‌توان گفت که این نوار از چرخه استفاده خارج خواهد شد!؟ طراحان و خبرگان حوزه طراحی وب، بعضاً از حالت تمام صفحه مرورگرها پشتیبانی کرده و نوار آدرس را جزیی جدا شدنی و اضافه از آن قلم داد می‌کنند. در مرورگرهای موبایل تا زمانی که نیاز به استفاده از نوار آدرس وجود نباشد، مرورگر به طور اتوماتیک آن را از صفحه موبایل محو می‌کند. از حدود 10 سال پیش، مرورگر سفری گزینه‌ای را برای کاربران گذاشت که با استفاده از آن قابلیت مخفی کردن نوار وجود داشت. مرورگرهای کروم و فایرفاکس نیز از سال گذشته در نسخه‌های کامپیوتر دسکتاپ، قابلیت مخفی شدن اتوماتیک نوار آدرس را در زمانی که کاربر به آن نیاز ندارد، فراهم کردند.

خطرات

Jakob Nielsen، مشاور کاربردی؛ پشتیبانی خود از مخفی شدن موقتی نوار آدرس در مرورگر کروم را اعلام کرد. اما در عین حال هشدار داده است که در دسترس نبودن نوار آدرس، ممکن است باعث فراموش شدن آدرس وب سایت و از یاد رفتن آن را به دنبال داشته باشد. او معتقد است قرار دادن گزینه‌ای برای مخفی کردن نوار آدرس به جای محو اتوماتیک آن می‌تواند موثرتر باشد و از روی دادن اتفاقات ناخواسته و نا خودآگاه جلوگیری کند. اما امروزه نوار آدرس برای هدایت ناوبری استفاده نمی‌شود. با رشد و تکامل مرورگرها این مستطیل باریک در بالای صفحه مرورگرها نیز، نقش‌ها و فعالیت‌های زیادتری بر عهده خود می‌بیند. این نوار دیگر فقط مسئولیت نشان دادن آدرسی که در آن قرار دارید را بر عهده ندارد. تاریخچه استفاده از وب و صفحات وب، بوک مارک‌ها و دیگر نتایج جستجوی متنی همه در آن قرار دارند.

موارد امنیتی

در برخی از مرورگرها نوار آدرس به عنوان منطقه مرکزی اعلام اطلاعات و ¬¬¬¬هشدارهای امنیتی قرار می‌گیرد، این موارد با روشن شدن هشدارهای امنیتی، و نشان دادن وب سایت‌های مستعد خرابکاری صورت می‌گیرد. نمایش هشدارهای امنیتی و محدودیت‌های ورود به وب سایت‌های خطرناک بدون داشتن یک نوار آدرس در موقعیت کنونی دشوار خواهد بود. کاری که برخی مرورگرها در انجام جستجوهای اینترنتی با استفاده از موتور جستجو انجام داده‌اند، کاری که توسط کروم و فایرفاکس بنا نهاده شد، کاربران را بر آن واداشته است که قدرت انتخاب و سهولت بیشتری در موتور جستجو داشته باشند، به نحوی که نوار آدرس نیز به عنوان باکس جستجوی موتور جستجو مورد استفاده قرار می‌گیرد و مستقیماً آدرس‌های جستجو شده را به موتور جستجو ارائه می‌دهد. کاری که در کروم به خوبی شاهد آن هستیم. ISP ها و مرورگر¬ها برای سالیان دراز نتایج جستجویی که به صورت بد نوشته شده و یا حاوی غلط املایی هستند را به موتورهای جستجو بر می‌گردانند و از این طریق خود را از نمایش یک صفحه خالی نجات می‌دهند. در کنار این جنبه‌ها، درآمد زایی برای آنان نیز اهمیت داشته است.

URL

در گوشه و کنار دنیا هنوز افراد بسیار زیادی هستند که آشنایی با اینترنت و مرورگرها را ندارند. آن‌ها کماکان آدرس وب سایت‌ها را در شمای URL تایپ کرده و URL ها برای آن‌ها حکم یک ساختار اساسی برای دست‌یابی به وب سایت را داراست. بسیاری از این کاربران از مرورگرهای بسیار قدیمی استفاده می‌کنند؛ و با تهدیداتی که در دنیای جدید در مقابل آن‌ها وجود قرار دارد، آشنایی ندارند. در مقابل افرادی که در کشورهای غربی به عنوان کتابدار در کتابخانه‌ها مشغول به کار هستند، URL به عنوان یک ابزار بسیار مفید مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنان با استفاده از این ابزار می‌توانند به تمامی گوش و کنار دنیای مجازی کتابخانه سرک کشیده و در صورت نیاز اطلاعات مورد نیاز از وب سایت‌های مختلف را جمع آوری کنند. URL ها مأموریتی بسیار پیچیده دارند آنچه شما در صفحه مانیتور خود در نتیجه جستجو در وب سایت‌های مختلف می‌بینید، نیاز به بررسی کاملی دارد که بخش اعظمی از آن را URL بر عهده دارد.

کاربران پیشرفته

نوار آدرس

کاربران پیشرفته‌تر از URL استفاده‌های متفاوتی می‌کنند. آنان به طور مداوم به آدرس بالای صفحه نگاه می‌کنند و از حضور در صفحه دلخواه خود، اطمینان حاصل پیدا می‌کنند. آنان تهدیداتی که تحت عنوان وب سایت‌های Fishing وجود دارد را می‌شناسند؛ و ترجیح می‌دهند قبل از انجام کاری در محیط اینترنت نسبت به هویت آدرس آن اطلاع پیدا کنند. امروزه کاربری نوار آدرس با گذشته تفاوت بسیاری دارد. قابلیت ذخیره سازی نتایج وب سایت‌های جستجو شده بر روی اینترنت و قرار گرفتن در لیست بوک مارک‌ها به ما این امکان را می‌دهد تا با وارد کردن دو یا سه حرف از وب سایت مورد نظر به سادگی به آن دسترسی داشته باشیم. به طوری که امروزه تعداد کمی از ما تمامی نام وب سایت را بر روی نوار آدرس درج می‌کنیم. در گذشته کپی آدرس URL، کاری عادی تلقی می‌شد اما امروزه کپی کردن آدرس URL و ارسال آن به دوستان جای خود را به، «اشتراک گذاری داده» است. این گزینه معمولاً در تمامی صفحات مورد علاقه کاربران در وب سایت‌ها یافت می‌شوند. به دلیل گستردگی نحوه استفاده کاربران از نوار آدرس، بررسی تحلیل آن به بررسی موردی نیاز دارد.

بررسی موردی

مرورگر ها

از دیدگاه موبایل مخفی شدن نوار آدرس بسیار الزامی است. چرا که شما صفحه‌ای کوچک در اختیار دارید و پیکسل‌های شما برای شما ارزشمند هستند. در صفحات سنتی و بزرگ‌تر حذف نوار آدرس بستگی به محتوای مورد استفاده بر روی وب سایت دارد. حذف نوار آدرس البته باعث افزایش تمرکز کاربر بر روی محتوا خواهد شد و برای استفاده در ارائه‌های رسمی قابلیتی قابل ذکر است. اما باید در نظر داشت که، نوار آدرس قابلیتی است که کاربران را قدرتمند می‌سازد و به آنان امکان تسلط بیشتر بر محیط پیرامونی خود می‌دهد. اگرچه ممکن است کاربران کمی امروزه بدین شکل از نوار آدرس استفاده کنند و آن را به عنوان اساس گردش در وب تلقی کنند. اما همین تعداد کاربران کم در ابعاد وب بسیار حائز اهمیت خواهند شد. اما در نهایت شاید چاره کار تبدیل مخاطبین تازه کار و نیمه حرفه‌ای به کاربران حرفه‌ای و قادر به استفاده از این امکانات جدید مرورگر است. اما این راه کار، منطقی به نظر نمی‌رسد. در حال حاضر استفاده از نوار آدرس برای مرورگرها دسکتاپ منطقی است. توسعه دهندگان مرورگر کروم قابلیت مخفی سازی نوار آدرس را فعلاً از گزینه‌های ایده آل خارج کرده‌اند و برنامه‌ی برای استفاده دائمی از آن را ندارند. مخفی شدن این نوار آدرس کوچک بحث‌ها و جدال‌های زیادی در پی داشت. بحث‌هایی که موضوعاتی از قبیل : امنیت و یگانگی در وب را شامل می‌شدند. در مرورگر سفری نیز این گزینه به صورت یک انتخاب (Option) مطرح است. اگرچه مخفی شدن نوار آدرس کماکان بر روی پلتفرم موبایل به عنوان یک روال مطرح است، اما با ادامه گسترش دنیای موبایل نیز می‌توان انتظار داشت که تغییرات مجدداً حاصل شود. اما وظیفه‌ای که در این میان بر عهده توسعه دهندگان قرار دارد. ایجاد تعادل بین نیازهای کاربران و ارائه تجربه‌ای امن، ساده و پر کاربرد است.

 


گاس اندرو
 
تعداد مقالات 1 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت