رویارویی فوتوشاپ و فایر ورکس در طراحی صفحات وب

چهارشنبه 16 آذر 1390

جاناتان اسنوک؛ طراح و توسعه دهنده صفحات وب، در پاسخ به سوالهای شما در رابطه با نحوه انتخاب نرم افزار، معماری نرم افزار هایی که بازخوردی مناسب داشته باشند و پشت صحنه وب، سخنانی بیان کرده است.

آیا شما در کار وب و یا طراحی، از فایر ورکس (fireworks) استفاده می کنید؟ در صورتیکه جواب مثبت است، بفرمایید چگونه آن را در گردش کار خود قرار داده اید؟

 

جاناتان اسنوک: در طول سالهای گذشته من همیشه از فایر ورکس استفاده کرده و همیشه آن را ابزاری برتر در طراحی صفحات وب و نمونه سازی، نسبت به فوتوشاپ دانسته ام. در کار شخصی خود، از wireframing تا طراحیهای جامع، همیشه از آن استفاده می کنم. اما در کار رسمی، نرم افزار مورد استفاده فوتوشاپ است. اگرچه کاری که امروزه با فوتوشاپ انجام می دهیم به سطح بسیار پایینی رسیده است، اما در گذشته های نزدیک از آن استفاده های زیادی می شد. اما باپیدایش css، بسیاری از نیازهای ما به آن، از بین رفته است. (رجوع شود به 8 Essential Fireworks Tips for Web Design.)

 

با کدامیک از نرم افزارهای طراحی و توسعه صفحات وب در طی سالهای قبل و تاکنون همراه هستید؟

جاناتان اسنوک: وقتی با سیستم عامل ویندوز کار می کردم، با نرم افزارهای UltraEdit و dreamweaver، مشغول به کار بودم. اما وقتی به MAC نقل مکان نمودم، شروع کاررا با نرم افزار Textmate تجربه کرده سپس در چند ماه گذشته به Vimروی آوردم. از آنجا که این نرم افزار، قابلیت انعطاف زیادی دارد، کماکان همراه خوبی برای یکدیگر بوده ایم.

 

کدامیک از ویژگیهای ماژولای CSS3 ناقصند و یا ناکافی به نظر می رسند؟

جاناتان: کماکان طرح، بزرگترین مانع است. اگرچه برخی ترفندها از قبیل طرحهای شناور بروزرسانده شده اند، لیکن آن دیدگاه مجله محور هنوز به وجود نیامده و ما شاهد تغییر خاصی نیستیم. اینجا ما جداول نمایشی را داریم. اما باز در مقایسه با جداول قدیمی HTML، برتری خاصی وجود ندارد. قابلیت موقعیت نمایی جامع که در اینجا اضافه شده است، توانایی شما را در جابجایی محتوای اسناد تا حد قابل قبولی بالا می برد. FlexBox پس از بکارگیری و شناخته شدن به عنوان مشخصهW3C و دارا بودن پشتیبانی سراسری، در 2 سال آینده می تواند ما را به مقصدی هدایت کند که طراحی به آن سو میل خواهد نمود. IE10 در پیش نمایش خود؛ از طرح گرید رونمایی کرده است. طرحی که باعث جذابیت بخشی بیشتر به کار خواهد شد. در نهایت این سیستم طرح بندی است که تقویت شده و نتایج بهتری را بر سرنوشت خود خواهد دید.

 

بزرگترین چالش و مانع پیش روی پیشرفت در طراحی صفحات وب در حال حاضر چیست و چرا؟

جاناتان: مرور گر. مادامی که پلت فرم مورد استفاده ما توسط مرورگر تعیین می شود، مجبوریم بر اساس تواناییهای آن، خود را محدود کرده و توسعه را به ویژگیهای آن مشروط نماییم. اگرچه جدید ترین نسخه های آن با بیشترین امکانات عرضه می شوند، بایستی برای جبران عقب ماندگیها، با پایین ترین سطح مخرج عمومی کار کنیم. بدین معنا که منتظر دیگر مرور گرها بمانیم تا قابلیت سازگاری با ویژگی جدید را در خود یافته، کاربران بروزرسانی لازم را انجام دهند و سپس مرورگرها بتوانند پایاپای یکدیگر حرکت کنند.

 

بهترین راهها برای ایجاد انگیزه و الهام بخشی در طراحی را چگونه ارزیابی می کنید؟

جاناتان: اولین مهم برای من، تفکر و طرح ریزی اولیه است. هرچیزی که به نظرتان می رسد را روی صفحه آورید. فقط به طرحی فکر کنید که کارایی دارد و شما را راضی می کند. به مجرد شناسایی و مشخص شدن این طرح، من تمام تمرکز خود را بر طراحی قرار می دهم. با کنتراست و دیگر اقلام کلنجار می روم تا به مرتبه ای برسند که کاربر را مطابق نظر من به خود جلب نمایند. در اغلب اوقات یک عنصر اصلی در وب سایتهای من وجود دارند. عنصری که برروی یک ساختمان و یا یک خیابان دیده و الهام گرفته ام. این عنصر معمولاً نقشی محوری در طراحی من ایفاخواهد نمود. در مورد الهام گیری و مواردی از این دست برروی وبلاگ Snook.ca توضیحات بیشتری خواهید یافت.

راهی ساده این است که با دیدن وب سایتهای دیگر و انتخاب جزیی از آنها، در پروژه خود نیز از تجارب آنان استفاده کنیم. اما این تجربه هیچ گاه در مورد من نتیجه خوبی در پی نداشته است. چرا که شخصیتی که در وب سایت مبداء وجود دارد، روحی است که در وب سایت ما دمیده نخواهد شد. اگرچه؛ پیشنهاد می کنم هرگاه از کار طراحی فاصله گرفته اید، کافی است به جمع آوری مجموعه ای از آنچه نظر شما را به خود جلب می کند، بپردازید تا در زمان نیاز، به سراغ آن رفته و از آن به نحو احسن استفاده نمایید.

 

بهترین راه یادگیری معماری اپلیکیشن ها یی با مقیاس پذیری بالا و افزودن ماژول به آنها چیست؟

جاناتان: تصور می کنم منظور شما مقیاس پذیری Back-end باشد و نه مقیاس پذیری طراحی. در این رابطه شما را به دو لینک High Scalability blog or Planet Performance ارجاع می دهم، که مجموعه ای کامل از آنچه به دنبال آن هستید را در خود دارد.

 
 


احمد ربیعی
 
تعداد مقالات 5 عدد
       
کپی رایت