بایدها و نبایدهای فلش

شنبه 1 بهمن 1390

چگونه می‌توان با بهینه سازی گردش کار، به تولید تجربیات ارزشمند آنلاین مبادرت نمود؟ زی فرناندو (توسعه دهنده ارشد در Firstburn )، رابطه دست یافتن به این هدف و بایدها و نبایدهای فلش را بررسی کرده است.

توسعه وب سایت‌های اینتر اکتیو، تبدیل به تجربه ای جذاب شده که با استفاده از فناوری‌های جدید قابلیت اجرا پیدا کرده است. اما وجود عاملی به نام تغییر سبب می‌شود تا کار استفاده از پلت فرم‌ها و دستیابی به اهداف توسعه، طراحی و تمامی سلسله مراتب گردش کار، با تحول مواجه شوند. فلش، مثالی روشن است که به حقیقت مذکور، عینیت می‌بخشد. در طول سال‌های متمادی، پلت فرم فلش، دچار تغییرات اساسی شده است. نه تنها در افزایش توانایی‌های آن، تحولات عمده صورت گرفته، بلکه نحوه کار با آن توسط کاربران نیز به طور دائم درگیر تغییرات خاصی بوده است. نتایج پروژه های آن که امروز، مشاهده می‌شود، شاهدی بر این مدعاست. اما چگونه می‌توان با استفاده حداکثری از توانایی‌های فلش به تولید تجربیات آنلاین قوی‌تری از آن، نائل شد؟ نکاتی که در زیر آمده است، می‌تواند در آفرینش پروژه های کارآمد، تأثیر گذار باشد.

مادامی که دلیلی وجود ندارد، از فلش استفاده نکنید.

یکی از باورهای غلط، استفاده از فلش به عنوان جایگزینی برای HTML است. در حالی که این مورد صحت ندارد. استفاده از فلش زمانی، مناسب است که اولویت‌های وب سایت، بر ارائه محتوای رسانه ای- تعاملی باشد؛ (وقتی قرار دادن ویدئو، صوت و یا انیمیشن در دستور کار قرار گرفته باشد). در تمامی حالات، غیر از موارد ذکر شده بالا، استفاده از HTML، گزینه‌ی بهتری خواهد بود. پلت فرمی که انتخاب می‌کنیم (اعم از فلش، HTML و ...) با هویت مشکلی که مسئولیت حل آن بر عهده ما قرار گرفته است، ارتباط مستقیم دارد. قبل از شروع کار با فلش در ایجاد وب سایت و یا بخشی از یک وب سایت، به اهدافی که از استفاده از این نرم افزار در ذهن خود پرورده‌اید، رجوع کرده و به تعیین دقیق آن‌ها بپردازید. آیا هدف شما، ایجاد وب‌سایتی سرشار از مطالب متنی اسـت؟ آیا قابلیت تعمیم به تمامی پلت فرم‌ها از قبیل موبایل و ... برای شما مهم است؟ بهای کار خود را به قیمت نابودی تجربه کاربر از دست ندهید. قبل از اتخاذ تصمیم، به کاربری فکر کنید که بر روی پلت فرم موبایل هوشمند خود، مایل به یافتن شماره تلفنی از یک رستوران برای رزرو یک میز در زمانی مشخص است. لحظه ای را تصور کنید که این کاربر با محیط فلش این وب سایت روبرو شده و هیچ استفاده ای از آن نخواهد برد. محیطی که ممکن است برای کاربران کامپیوترهای شخصی (دسکتاپ) مناسب بوده و فضایی رمانتیک قبل از تصمیم گیری برای صرف شام در ذهن آنان پدید آورد، می‌تواند باعث سرخوردگی و ناکامی کاربران پلت فرم‌های دیگر و بدون شک عامل از دست دادن مشتریان بالقوه نیز خواهد شد.

برای خلق تجربه ای تعاملی برای کاربران دسکتاپ، فلش گزینه ای مناسب است. اما با خود بیندیشید؛ هدف اصلی شما، خلق تجربه برای کاربران است یا ارائه اطلاعات به آنان؟

در صورتی که ویکی‌پدیا بر مبنای فلش ساخته می‌شد، آیا توان ایستادن در جای فعلی خود را داشت؟

از کلاس‌ها در ActionScript به بهترین شکل استفاده کنید

فلش و زبان برنامه نویسی آن اکشن اسکریپت (ActionScript) راه درازی را پشت سر گذاشته‌اند. تمامی امکانات، و اشکال پیچیده ای که در آن می‌بینیم، زمانی با استفاده از کد نویسی، پیاده سازی می‌شدند. اما این روش دیگر جوابگو نیست. به طوری که امروزه بهترین روش، بهره گیری از امتیازات و ابعاد فنی برنامه نویسی شی گرا (OOP: Object Oriented programming) در اکشن اسکریپت و استفاده از کلاس‌های خارجی در این زبان برنامه نویسی است. ترجیحاً از آخرین نسخه آن (ActionScript 3)، استفاده کنید.

استفاده از کلاس‌ها، به معنای تکه تکه کردن کدها و اختصاصی نمودن آن‌ها به منظور استفاده در موارد نیاز است. ساختاربندی این کلاس‌ها و کد نویسی صحیح هر یک از آن‌ها به منظور مدیریت هرچه بهتر پروژه های مدرن فلش، بسیار ضروری است. علاوه بر این، شما قادر خواهید بود تا در زمان نیاز به استفاده از تکه کد های قدیمی خود، به طور دلخواه در کارهای جدید بهره برداری نمایید.

کد نویسی و مدیریت پروژه های فلش، با استفاده از کلاس‌ها ساده تر می‌شود.

از ایجاد صفحه مقدمه فلش در سایت خودداری کنید

زمانی استفاده از صفحه مقدمه فلش در وب سایت، عامل جذب بازدید کننده بود. اما از اعتبار این رویه بیش از 1 دهه گذشته است. امروزه استفاده از این نوع مقدمه‌ها در وب سایت، منسوخ شده و بیشتر به مانعی در مقابل ورود کاربران به وب سایت شباهت دارد. در صورت بکارگیری صفحه مقدمه، حتماً دکمه کنسل و یا «خروج از مقدمه» داشته باشید. چرا که فرصت‌های شما در حال از دست رفتن بوده و جلوگیری از این اتفاق، کاری عقلانی است.

از محیط‌های توسعه متفرقه فلش (IDE) استفاده کنید

دیگر باور غلط، در حوزه توسعه فلش، اجبار در استفاده از نرم افزار فلش ساخت Adobe، به ویژه آخرین نسخه آن است. اما به خاطر داشته باشید؛ نیازی به این کار نیست. به عبارت بهتر، شما در طراحی و توسعه وب سایت، به استفاده از نرم افزار اصلی فلش، نیازی ندارید. چرا که دنیای فلش طی سال‌های متمادی به تکامل رسیده و دامنه نیازهای توسعه دهندگان تا حدود زیادی محدود شده است. ابزارهای متفاوتی که در این زمینه طراحی شده‌اند، بسیار تخصصی و کاربردی بوده و کاربری ساده ای دارند. نرم افزارهای تدوینگری که شما را در راه کد نویسی، مدیریت، عیب یابی و تولید به خوبی رهسپار کرده و سرعت فعالیت شما را تا حدود زیادی بالا می‌برند. حرفه ای ترین نمونه‌ها عبارتند از؛ ابزار Adobe به نام Flash Builder و نرم افزارهای مورد علاقه من FDT و FlashDevelop- استفاده از مورد آخری، به طور رایگان امکان پذیر است.

یک IDE واقعی، می‌تواند در نگاه اول پیچیده و دلهره آور به نظر آید. اما مطمئن باشید که این نرم افزار، تبدیل به دوست صمیمی شما در آینده خواهد شد.

تمامی تکه داده های خود را به صورت موجودیت خارجی نگهداری کنید.

چگونه می‌توان در وب سایت‌های فلش پر پیچ و خم و پروژه های بزرگ، تغییراتی ایجاد کرد. برای تغییر مکان یک کاما در وب سایت چه باید کرد؟ باز کردن پروژه، تغییر متن مورد نظر و در نهایت کامپایل مجدد فایل swf

برای تغییر یک تصویر در یک گالری عکس، چطور؟ باز کردن پروژه، تغییر تصویر گالری و کامپایل مجدد فایل swf

- خیر، تغییر محتوا با استفاده از این روش، به روزهای رفته تاریخ پیوسته است. در وب سایت‌های مدرن فلش، تمامی داده‌ها بایستی به صورت موجودیت خارجی، مورد استفاده قرار گیرند. این موجودیت خارجی به نام محتوای پویا نیز شناخته می‌شود.

استفاده از محتوای پویا، نگهداری و پشتیبانی وب سایت را تا حدود زیادی ساده کرده است. آیا مایلید مکان یک کاما را در وب سایت خود تغییر دهید؟ تنها کافی ست XML مربوطه را تغییر دهید. نیازی به کامپایل مجدد وجود ندارد. آیا تصویری نیاز به تعویض دارد؟ با تغییر فایل یا با تغییر XML که به آدرس فایل دیگری اشاره می‌کند، به هدف خود دست خواهید یافت. قابلیت‌های دیگری همچون افزودن یک زبان جدید به وب سایت نیز، تنها با اضافه شدن یک فایل XML جدید، بدون نیاز به تغییرات دیگر در پروژه امکان پذیر خواهد بود.

فلش، تنها قابلیتی برای تبدیل شدن به وب سایت نیست. بلکه به مانند یک محرک دیده شده است. توسعه دهندگان به جای انتظار نمایش داده های استاتیک بر روی یک وب سایت اینتر اکتیو، بایستی تمام تلاش خود را در استفاده از توانایی‌های بالقوه فلش، مبنی بر استفاده تعاملی داده و نمایش آن به کاربر، بر اساس سلسله قوانین موجود در آن، به کار گیرند.

مدیریت بر محتوای وب سایت، زمانی که داده‌ها طبق بندی شده و از فایل SWF اصلی بیرون باشند، تا حدود زیادی ساده تر می‌شود.

نام‌گذاری صحیح

سمبل‌ها، مثال‌ها، کلاس‌ها و متغیرها؛ همگی بایستی به طور صحیح نام‌گذاری شوند. تصویری با نام "image00001_final" کسی را در پی بردن به محتوای واقعی این فایل یاری نخواهد کرد.

در نام‌گذاری‌ها در پروژه فلش، همیشه متدی خاص برای خود داشته باشید. متدی که شما را در دریافت منظور و مفهوم نام فایل‌ها، یاری دهد.

از اتلاف وقت کاربران بپرهیزید

برخی از توسعه دهندگان وب سایت‌های فلش، کاربران را به دانلود تمامی محتوای وب سایت، قبل از بازدید از گوشه خاصی از آن، وادار می‌کنند. در زمان دانلود محتوای وب سایت توسط کاربران، دامنه صبر و تحمل، کاهش یافته و لحظه های رنجش آوری برای آنان رقم می‌خورد. به منظور عدم وقوع این مشکل، توسعه دهندگان بایستی در حد توان خود از این پدیده دوری جسته و بر اعتبار وب سایت خود بیفزایند.

فقط به بارگذاری داده‌هایی که برای بازدید از وب سایت الزامی هستند، اکتفا کنید. بیشتر محتوای وب سایت را به صورت داینامیک طراحی نمایید تا فقط در زمان مورد نیاز، به میدان آید.

در زمان بارگذاری محتوا، از نوار نشان گر بارگذاری استفاده نمایید تا میزان بارگذاری، مستقیماً در معرض دید کاربر قرار گیرد.

راه‌های رفته را دوباره طی نکنید

فلش یکی از فناوری‌های قدیمی وب به شمار می‌رود. جامعه کاربران و توسعه دهندگان آن، بزرگ و تکامل یافته است. برای مشکلاتی که در طول سالیان دراز در این نرم افزار به وجود آمده، راهکارهای زیادی پیشنهاد شده است.

پروژه های متن باز زیادی برای استفاده علاقمندان به فلش وجود دارد. توابع کتابخانه ای، محتوا و یا حتی نمونه سایت‌های رایگان تجاری یا غیر تجاری؛ امکاناتی هستند که قبل از شروع کار می‌توانید در اختیار خود گرفته و در پروژه خود به کار ببندید.

GitHub: وب‌سایتی برای دوستداران پروژه های اکشن اسکریپت متن باز شاید مشکلی که شما به دنبال حل آن توسط پروژه اکشن اسکریپت خود هستید، قبلاً در این وب سایت توسط دیگران به اجرا درآمده؛ پس در صورتی که زمان زیادی ندارید یا مایل به تست کدهای دیگران در پروژه خود هستید، از GitHub، google code و یا دیگر منابع مفید آنلاین در این رابطه بهره گیری کنید.

 


مهدی کریمی
 
تعداد مقالات 2 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: