Rachel Andrew بر علیه خود بینی در صنعت وب

دوشنبه 22 اسفند 1390

Rachel Andrew معتقد است که: «افراد شاغل در صنعت وب باید کمی از خود بینی کاذب خود کم کرده و نسبت به سازنده بودن اعتقادات خود تلاش کنند». در ادامه این توسعه دهنده وب به بررسی این موضوع خواهد پراداخت.

خودبینی در وب

این توسعه دهنده وب در وبلاگ خود مقاله‌ای با عنوان «لطفاً با یکدیگر مهربان باشید»، نوشته و در این رابطه به بحث پرداخته است. او علاقه به یکدیگر و احترام متقابل در فضای کار را بسیار پر اهمیت می‌داند. وی معتقد است به این طریق افراد می‌توانند به یکدیگر کمک کرده و تجربیات بهتری خلق کنند. در عین حال فکر کرده است که، اگر چه اختلاف نظرها موجبات پیشرفت در کار را سبب می‌شود، اما در عین حال شاهد هستیم که داشتن اختلاف نظر تبدیل به روندی غیر عادلانه شده و موجبات کلنجارهای بیهوده را فراهم می‌کند. ما با Andrew در رابطه با این مقاله به صحبت پرداختیم. او دلیل نوشتن چنین مقاله‌ای را دیدن رفتارهای زننده برخی از همکاران و افراد شاغل در این صنعت می‌داند. او می‌گوید: «زمانی که یک نفر بر روی سِن کنفرانس قرار می‌گیرد، شاهدیم که توییت های بسیار نامطلوبی از او انتشار می‌یابد. لیست‌هایی که پدید می‌آیند لیست‌هایی همچون : لیستی از افرادی که از آن‌ها متنفرند و قرار دادن نام سخنگوی کنفرانس در آن‌ها بسیار زننده است. تحمل پایین افراد و عدم توانایی درک نظرات دیگران از دلایل این موضوع است. علاقه زیادی در من نسبت به شرکت در کنفرانس‌ها و ملاقات با سخنگوها و نویسندگان جدید وجود دارد، اما چنین رفتارهایی اشتیاق و علاقه طراحان و توسعه دهندگان را کاسته و ما را دل سرد می‌کند. زنان به ویژه در این رابطه حساس‌تر هستند، انتقاداتی که به ما وارد می‌شود وقتی در رابطه با ظاهر و پوشش ما باشد، زننده‌تر و غیر قابل قبول خواهد بود. اگر چه این موضوع در همه جا یافت می‌شود اما ما به عنوان افرادی که خود را هوشمند دانسته و دارای صنعتی هوشمند هستیم، باید از این موضوعات اجتناب کنیم.»

صداقت به جای خشونت در رفتار و گفتار

صفت خودپسندی و خود خواهی صفتی بسیار فراگیر و ناپسند است. اما Andrew این را دلیل توهین به دیگران در صورت عدم توافق نظر با آن‌ها نمی‌داند. وقتی ایمیل‌هایی که برای دیگران ارسال می‌کنم را مجدداً مطالعه می‌کنم، درمی یابم که می‌توانسته‌ام از عبارت‌های بهتری در آن استفاده کنم. اگرچه من همیشه احترام را در گفتار خود رعایت می‌کنم، اما در نهایت درمی یابم که مهربانی بیشتر در گفتار برای همه لازم است. شما می‌توانید صداقت داشته باشید رک گو باشید و در عین حال نصیحت‌هایی که ممکن است در مذاق برخی خوش نیایید را به آن‌ها ابلاغ کرده و همچنان جنبه‌ی ادب را رعایت کنید. پس از نوشت این مقاله Andrew مکاتبات زیادی را از برخی افراد دریافت کرده است. آن‌ها به او اعلام کرده‌اند که دلیل عدم ابراز عقاید خود در جمع را، ترس از مورد استهزا قرار گرفتن یا اینکه به دیگران اعلام کنند چقدر به صحبت در کنفرانس‌ها علاقه‌مند هستند، نمی‌دانند. بلکه آن‌ها از توهین‌هایی ناشایسته‌ای که به اشتراک گذاشته می‌شوند هراس دارند. Andrew این مورد را بسیار دلسرد کننده می‌داند و مجدداً نیاز به احترام متقابل و محبت به عنوان عنصر گم شده در این میان یاد می‌کند. در نهایت اضافه می‌کند که افراد باید بدون ترس از ابراز عقاید خود وارد صحنه شوند. اگر چه نمی‌خواهم آن‌ها را تشویق به نابودی احساسات خود پس از دریافت توییت های دلسرد کننده از سوی مخاطبین کنفرانس دعوت کنم، اما این افراد نیز باید در نظر داشته باشند که افکار دیگران را پذیرا باشند و ایده‌های دیگران را با آغوش باز بشنوند.

 


حمیدرضا سلیمیان
 
تعداد مقالات 4 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت