پرسش و پاسخ :

خرید و قیمت
 • چگونه می توانم مطمئن شوم که قیمت شما نسبت به رقبایتان مناسب تر است ؟
  • اگر چه نمی توان قیمت های موجود در بازار را با یکدیگر مقایسه نمود ، اما ابتدا باید بررسی شود که شما ملاک قیمت پروژه را چه می دانید. در نگاه سنتی ، قیمت پروژه ، معادل مبلغی بود که برای اجرای آن هزینه می شد. بدون شک برپایی سیستم ناکارآمد مناقصه نیز ، بر اساس همین طرز فکر اشتباه بنیان گذاری گردیده است. اما امروزه و در نگاه مدرن ، دیگر ملاک تشخیص به صرفه بودن یک پروژه ، Cost یا قیمت نبوده و امروزه ،TCO و به عبارتی Total Cost Ownership یا هزینه نهایی مصرف را ملاک تشخیص به صرفه بودن اجرای آن توسط یک شرکت می دانند.

   به عبارت دیگر ، بسیاری از مشتریان این شرکت ، سازمان ها ، ارگان ها ، موسسات ، شرکت ها و اشخاصی هستند که چندین بار تجربه طراحی وب داشته و از آنجا که متاسفانه در انتخاب های قبلی خود ، تنها ملاک خود را Costیا قیمت پروژه در نظر می گرفته اند ، هیچگاه نتیجه مطلوب نگرفته و پس از صرف هزینه های گزاف و مهم تر از آن ، از دست رفتن زمانی ارزشمند که هیچ ارزش ریالی نمی توان برای آن تعیین نمود ، مجبور به بازنگری در شیوه انتخاب شرکت طراح خود شده و این بار TCOیا هزینه نهایی مصرف را ملاک انتخاب خود قرار داده اند.

   یکی از مولفه های TCO، یا هزینه نهایی مصرف ، عبارت است از هزینه زمان استفاده و کاربری نرم افزار. به عنوان نمونه چنانچه کاربری یک نرم افزار ، پیچیده بوده و مستندات کافی برای کار با آن وجود نداشته باشد ، لاجرم مدت زمان زیادی از شما یا نیروهای تان مصروف خواهد شد و نتیجه نهایی کار نیز ، مطلوب شما نخواهد بود. بنابراین یک محاسبه سرانگشتی ، از زمان تلف شده نیروها و مقاومت های بعدی شان در کارکردن با نرم افزارهای مشابه ، نشان خواهد داد که هزینه نهایی مصرف ، بسیار بالاتر از نرم افزاری است که از این چنین مشکلاتی رنج نمی برد.

   به عبارت دیگر ، چنانچه کمی با تعمق بیشتر بیاندیشیم ، درک خواهیم نمود که شرکت طراح وبی که دارای واحدهایی همچون ،  تحقیق و توسعه ، امنیت ، تولید محتوا ، بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر و ... می باشد ، قطعا هزینه چنین واحدهایی را ، در مبالغ دریافتی از مشتری خود لحاظ خواهد نمود. اما سوال اینجاست که آیا کار کردن با شرکتی که چنین دپارتمان هایی را در بدنه خود تشکیل نداده ، نهایتا منجر به این نخواهد شد که محصول خریداری شده ، از نیازهای بازار عقب بوده و پارامتر های درون کاری همچون امنیت و سئو در آن لحاظ نشده باشد ؟

   یکی از پارامترهای مهم دیگر در انتخاب مجری یک پروژه ، Rol ، Return Of Investment یا بازگشت سرمایه است ، که در آن انواع راهکارهای پیاده سازی و اجرای یک پروژه ها ، به لحاظ بازگشت سرمایه با یکدیگر مقایسه خواهند شد و راهکاری برگزیده می شود که سریعترین نرخ بازگشت سرمایه را به همراه خواهد داشت. به عنوان نمونه هرچقدر رتبه وب سایت اینترنتی شما در موتورهای جستجوگر بالاتر بوده و صفحات شما ، سریعتر در این موتورها کش شوند ، بازگشت سرمایه برای شما سریعتر اتفاق می افتد.

   متاسفانه در ایران ، عموما شرکت ها سرمایه گذاری خود را مصروف پارامترهایی می نمایند که با چشم دیده می شود ، مانند قابلیت های نرم افزار ، گرافیک آن و ... ، این در صورتی است که پشت این ظاهر زیبا ، گهگاه نرم افزاری دیده می شود که هیچگونه بهره ای از استانداردهای تحلیل و طراحی نرم افزار نبرده و در مواقعی همچون بازدید بالا ، حملات امنیتی ، مراجعه موتورهای جستجوگر به سایت و ... ، کیفیت اصلی خود را نشان خواهند داد.

   از طرف دیگر ، یکی از تکنیک های نه چندان اخلاقی اجرای پروژه در کشور ما ، که در شرکت ها به یک شعار مرسوم نیز بدل شده است ، عبارت است از : "ورود با قیمت کم و افزایش مبلغ پروژه ، پس از عقد قرارداد و نهایی شدن آن ". بدین ترتیب ، شرکت ها به محض نهایی شدن پروژه و قطعی شدن قرارداد ریال به ازای هر درخواست کوچک و بزرگ کارفرما ، شروع به هزینه تراشی نموده و به زودی ایشان را به این نتیجه می رسانند که مبلغ پرداختی ، بیش از مبلغی است که روز اول پرتال داده ورزان ، به شما پیشنهاد داده بود و در قرارداد خود تعهد می نمود که به این مبلغ نخواهد افزود.

   البته این شرکت شکی ندارد که شما مشتری عزیز ، از آن دسته مدیران و تصمیم گیرندگانی نیستید ، که هزینه های مستقیم را در نظر گرفته و هزینه های پنهان را از نظر دور می دارند. اگر اینچنین مدیری بودید ، برای مطالعه این متن ، این فرصت را نمی گذاشتید.


   ادامه...
 • چرا شرکت شما اغلب تمایل دارد که جلسه مشاوره و دموی حضوری نرم افزار ، در محل درفتر شما برگزار گردد ؟
  • از آنجا که برگزاری جلسه مشاوره ، دمو و پرزنت حضوری ، مستلزم صرف زمان متنابهی از طرفین می باشد و از آن سو که زمان پر اهمیت ترین داشته ی یک فرد ، شرکت یا سازمان می باشد ، لذا بهره وری کامل این جلسه مستلزم موارد زیر می باشد :

   1. آرامش و سکوت در محل برگزاری جلسه: تمرکز بر موضوع جلسه ، یکی از عوامل موثر در بازده هرچه بیشتر جلسات می باشد. این در حالی است که سابقه چندین ساله کاری این شرکت نشان می دهد ، هنگام برگزاری جلسه در دفتر مشتری ، تماس های تلفنی ، مراجعین وقت و بی وقت ، سوالات همکاران و ... باعث از دست رفتن تمرکز جلسه می گردد ، که به نوبه خود برای طرفین مطلوب نمی باشد.
   2. نبود یا کمبود تجهیزات پرزنت آنلاین: ارائه پرزنت آنلاین ، نیازمند وجود برخی از تشکیلات و تجهیزات ، مانند مانیتور LCDنسبتا بزرگ دیواری یا دیتاپرژکتور ، میز کنفرانس ، بلندگوی متناسب ، کیبورد وایرلس ، ماوس بلوتوث ، کابل HDMIو ... می باشد ، که معمولا تمامی اینها در اتاق ویژه جلسات این شرکت فراهم آمده ، اما در سازمان یا شرکت شما لزوما تمامی این امکانات وجود نخواهد داشت.
   3. مشکلات گاه و بی گاه اینترنت : با عنایت به اینکه یکی از فعالیت های دیگر این شرکت ، ارائه خدمات پهنای باند اینترنتی (مبتنی بر وایرلس) می باشد و هم اکنون بیش از 30 مگابایت پهنای باند از طریق دفتر این شرکت ، در سطح شهر تهران توزیع می گردد و همچنین حضور متخصصین واحد پشتیبانی این شرکت ، لذا سرعت و کیفیت اینترنت برای مشاهده نمونه سایت ها مطلوب بوده و عدم برخورد با مشکلات قطع و وصل اینترنت ، موجب بهره وری بیشتر جلسه خواهد شد.
   4. اتلاف وقت در برقراری ارتباط لپ تاپ پرزنت این شرکت به اینترنت :با عنایت به اینکه در لپ تاپ پرزنت این شرکت ، تعدادی از لینک ها و آدرس ها به صورت Bookmarkتعریف شده اند و برخی از صفحات از قبل بر روی آن بارگذاری گردیده ، تا از زمان استفاده حداکثری به عمل آید و از طرف دیگر وارد نمودن نام کاربری و کلمه عبور دموی نرم افزار در سایر سیستم های کامپیوتری ، با عنایت به امکان وجود Key Loggerبر روی آن ، می تواند مشکلات جبران ناپذیر امنیتی به سیستم وارد نماید ، لذا از ملزومات جلسه دمو و پرزنت ، برقراری ارتباط لپ تاپ پرزنت این شرکت به اینترنت و وب می باید که معمولا در دفتر مشتری بخشی از زمان جلسه را مصروف خود خواهد نمود. این در حالی است که بدون شک ارتباط این لپ تاپ با اینترنت دفتر این شرکت از قبل پیش بینی شده و زمان جلسه را به خود اختصاص نخواهد داد.
   5. نیاز به حضور سایر کارشناسان شرکت :در پاره ای از موارد ، مانند مباحث گرافیکی ، ممکن است نیاز به حضور سایر کارشناسان شرکت در جلسه باشد. مانند زمانی که بحث تخصصی در ارتباط با سرور هاست وب سایت می باشد ، که تبعاً امکان حضور کلیه کارشناسان مربوطه در محل شرکت شما وجود ندارد ، در حالی که برگزاری جلسه دمو و پرزنت ، در دفتر این شرکت این اجازه را به افراد خواهد داد تا از اطلاعات تخصصی سایر نیروهای شرکت نیز در صورت لزوم بهره مند گردند.

   ادامه...
 • نحوه پرداخت به چه شکلی است ؟
   1. مبلغ 25% کل پروژه به عنوان پیش پرداخت ، پس از عقد قرارداد ، برای شروع کار ، به صورت نقدی دریافت می گردد .
   2. مبلغ 25% کل پروژه به تاریخ اتمام فاز طراحی دیزاین گرافیکی و تایید تم سایت توسط کارفرما ، به حساب پیمانکار واریز می شود.
   3. مبلغ 25% کل پروژه به تاریخ تحویل نرم افزار ، به حساب پیمانکار واریز می شود.
   4. مبلغ 25% کل پروژه پس از یکماه از تاریخ تحویل نرم افزار ، به عنوان ضمانت حسن انجام پروژه ، به حساب پیمانکار واریز می گردد.

   ادامه...
 • چرا انقدر لیست قیمت شما طولانی است ؟
  • این موضوع به دلیل زیاد بودن ماژول هاست. حتی سعی کرده ایم تا با معرفی پکیج های مختلف شما را در انتخاب راهنمایی کنیم. چنانچه ایده ای داشته باشید که کار مشتریان عزیز ما را راحت تر کند ، سخت استقبال می کنیم.


   ادامه...
 • چرا هزینه برنامه نویسی اختصاصی یک ماژول نسبت به هزینه ماژول های از قبل آماده بیشتر است؟
  • در پاسخ به این سوال و جهت درک دلایل تفاوت قیمت ، لطفا به موارد زیر عنایت فرمایید :

   • ماژول را بارها می فروشیم ، اما برنامه نویسی اختصاصی مخصوص شماست : هر بار که شرکت توسعه مجازی با صرف زمانی مشخص ، یک ماژول و یا محصول نرم افزاری جدید تولید می کند و یا بخشی را به نرم افزار خود می افزاید ، بر روی فروش آن کار می کند و به دفعات از طریق فروش آن به دیگر مشتریان ، کسب درآمد خواهد کرد ، لذا اختصاص تیم برنامه نویسی به اجرای یک پروژه کاستوم ، با کارکردی مختص یک مشتری خاص که ممکن است تمایل نداشته باشد به دیگران فروخته شود و یا اصولا به درد کسی دیگر نمی خورد ، صرفا با رقمی معادل نورم قیمت دیگر ماژول ها ، صرفه اقتصادی نخواهد داشت.
   • ماژول ها قبلا خطایابی شده اند ، اما برنامه نویسی اختصاصی باید جداگانه خطایابی شود : یکی از تفاوت های دیگر محصولات و ماژول های موجود شرکت با پروژه های برنامه نویسی اختصاصی ، در این است که محصولات ، علاوه بر خطایابی و باگ گیری توسط تیم طراح ، بارها و بارها ، در عمل و در سایت مشتریان مختلف مورد استفاده قرار گرفته و کاملا رفع ایراد شده اند ، در حالی که یک پروژه برنامه نویسی اختصاصی ، حجم پشتیبانی و رفع ایراد بالایی را ، به این شرکت تحمیل می کند.
   • ماژول ها قبلا امن شده اند ، اما برنامه نویسی اختصاصی باید جداگانه امن شود : برای تولید یک محصول تجاری در بازار ، صرف خواهد کرد که شرکت طراح ، سرمایه گذاری بالایی در امر امنیت آن نموده تا برای فروش در تعداد بالا آماده شود. این در حالی است که در یک پروژه برنامه نویسی کاستوم ، می بایست سهمی قابل توجه از مبلغ پروژه ، برای احراز امنیت و به کارگیری کارشناسان خبره در این زمینه هزینه شود.
   • تعاریف ماژول ها مشخص است اما برنامه نویسی کاستم ، معمولا دارای ابهام در تعاریف است : در محصول نرم افزاری ما و یا ماژول های موجود پرتال ،  حدود و صغور و تعاریف کاملا مشخص بوده و مشتری قبل از خرید محصول ، با محصول آشنا شده و دقیقا می داند که چه چیزی را تحویل می گیرد. این در حالی است که در پروژه های کاستوم ، تازه بعد از اجرای پروژه و مشاهده اولین اینترفیس های نرم افزار ، ایده های صاحبان پروژه ، شروع شده و خروجی نهایی را حداقل 50% نسبت به تعارف اولیه سنگین تر خواهد نمود.
   • ماژول ها دارای المان های آموزشی از قبل آماده هستند ، اما ماحصل برنامه نویسی اختصاصی ، می بایست جداگانه آموزش داده شود : شرکت توسعه مجازی ، برای محصولات خود و ماژول های پرتال داده ورزان ، دی وی دی آموزشی تولید کرده و در اختیار مشتری قرار می دهد تا بتواند مسلط ، نسبت به کار با نرم افزار ، اقدام نماید. این در حالی است که تولید المان های آموزشی برای آموزش مشتری تا بتواند با خروجی یک بخش خاص منظوره ،  کار کند ، به صرفه نبوده و آموزش حضوری هم هزینه های خاص خود را دارد.

   ادامه...