20 موردی که توسعه دهندگان وب را آزرده خاطر می‌کند

سه شنبه 18 بهمن 1390

ارتباط بین طراحان گرافیست و توسعه دهندگان وب سایت می‌تواند بسیار مناقشه آمیز باشد. Rafael Mumme، توسعه دهنده ارشد در آژانس HUGE، بر مشکلاتی که می‌تواند در این حوزه پدید آید، نگاهی گذرا انداخته است.

اگر صادقانه بگویم، زندگی یک توسعه دهنده وب بسیار جالب و شیرین است. ما را به عنوان حل کنندگان مشکلی که به طور روزمره برای همگان اتفاق می‌افتد، استخدام کرده، در دفتری قرار می‌دهند و از صبح تا شامگاهان به انجام این کار وامی دارند. شاید پرداختی که در این زمینه ارائه می‌شود، توانایی و تحمل ما را بالا می‌برد. از آن گذشته ما با مردمانی سرو کار داریم که از کاری که انجام می‌دهیم سر در نیاورده و با نحوه انجام آن آشنایی ندارند. بنابراین ممکن است مواقعی دچار خود شیفتگی شده و احساس بزرگی به ما دست دهد. در برخی موارد افرادی که با ما در ارتباط هستند و چیزی از صنعت ما نمی‌دانند در مقام دستور دادن به ما قرار می‌گیرند و به دلیل این که آن‌ها نسبت به آن چه ما انجام می‌دهیم آشنایی ندارند در برخی از اوقات مجبور به انجام کاری می‌شویم که خود میل و رغبتی به انجام آن نداریم.

 

اما کمترین جنبه موثر و مثبتی که در این زمینه وجود دارد این است که توانایی حل مشکلات و معماها در ما رشد یافته و پیش رفت خواهد کرد. در ادامه به 20 نکته آزار دهنده که توسعه دهندگان وب، از سوی طراحان گرافیست برخورد می‌کنند، آشنا خواهیم شد. در صورتی که شما با 15 مورد از موارد زیر رو به رو نشده‌اید مطمئناً کار طراحی را به عنوان کار اصلی خود تلقی نمی‌کنید و تمامی تلاش خود را به کار نبسته‌اید.

1: به تمامی عناصر و محتویات داخل صفحه یک گوشه گرد اضافه کنید. در عین حال سایه دادن شیب‌های لازم فراموش نشود.

2: در تمامی پروژه از یک فایل PSD استفاده کنید. لایه های بی استفاده را مخفی کنید. اما آن‌ها را حذف نکنید. فایل PSD که به ما تحویل می‌دهید باید حداقل 100 مگابایت باشد.

3: در تمامی متونی که استفاده می‌کنید از SIFR استفاده کنید. در صورتی که فونت‌های انتخابی شما به فونت Arial نزدیک هستند می‌توان گفت انتخاب خوبی داشته‌اید.

4: ابعاد استفاده شده در عناصر را تغییر دهید. این ابعاد نباید مشابه یکدیگر باشند. اندازه های فونت‌های هر کدام باید متفاوت باشد. رنگ‌هایی که برای فونت‌ها استفاده می‌کنید باید کاملاً ویژه و تخصصی شده باشد.

5: تصاویر مختلفی استفاده کنید و میزان شفافیت هر یک از آن‌ها را در درجه متفاوتی از شفافیت قرار دهید.

6: از یک پنجره Modal استفاده کنید. تقریباً نیمی از یک صفحه وب سایت را فرا گیرد.

7: دکمه ای به منظور ارتباط با صفحه هواداران فیس‌بوک قرار دهید. این که اجرای آنان از چه پیچیدگی‌هایی برخوردار است، اهمیتی ندارد.

8: لایه های مهم فایل PSD را مخفی کنید. بعداً به توسعه دهندگان وب اطلاع دهید که یکی از عناصر مهم را ندیده، و از کنار آن گذشته‌اند.

9: دکمه ای با قابلیت چرخش بسازید اما آن را تا آخرین مرحله به توسعه دهندگان تحویل ندهید پس از تحویل تمامی فایل‌ها در فایلی جداگانه این دکمه را به آنان تحولی داده و آنان را شگفت زده کنید.

10: در مورد مطلب جالبی که اخیراً در مقاله ای در رابطه با یکی از کاربردهای برنامه نویسی خوانده‌اید از توسعه دهندگان اطلاعات طلب کنید. سپس از آنان بخواهید که آن را در وب سایت قرار دهند اگر چیزی توسط شما قبلاً دیده شده است بدون شک قابلیت اجرا خواهد داشت.

11: چرخ فلکی در صفحه وب سایت قرار دهید. این چرخه فلک باید به بزرگی ابعاد صفحه شما باشد و تمام صفحه را در برگیرد.

12: به جای نسخه کپی اصلی از Lorem Ipsum استفاده کنید.

13: لایه های فایل فتوشاپی ارسالی را بدون در نظر گرفتن نظم و ترتیب برای ما ارسال کنید. اینکه این لایه‌ها دارای نظم و ترتیب باشد برای ما چه اهمیتی دارد.

14: تمامی فایل‌های ارسالی خود را به اسم نسخه نهایی ذخیره کنید. درج یک تاریخ در کنار این نام می‌تواند برای شما بهتر باشد اگرچه این تاریخ هیچ ربطی به تاریخ کنونی استفاده آن نخواهد داشت.

15: پس از تحویل تمامی فایل‌ها، نگرانی در مورد تغییرات بعدی نداشته باشید، هر زمانی که احتیاج بود نسبت به انجام این تغییرات این اقدام کنید. فایل‌ها را زمانی بفرستید که ما طراحی نیمی از پروژه را انجام دادیم و ناگهان نسخه جدیدی از فایل انجام شده را از شما دریافت کنیم. ضمناً فراموش نکنید که در ایمیل ارسالی برای ما بنویسید این تغییرات باید اجرا شوند.

16: پوشه‌ها و فایل‌های ارسالی خود را به هیچ وجه سازمان دهی نکنید.

17: در صورتی که در حال طراحی یک فرم هستید در مورد پیغام‌های خطای احتمالی آن در آینده هیچ نگرانی به خود را ه ندهید. هرچه پیچیدگی فرم شما بیشتر باشد علاقه‌مندی ما به حل مشکلات آن و حدس زدن قصد شما از انجام این کار بیشتر خواهد بود.

18: وقتی که در حال طراحی یک وب هستید هیچ گاه از توسعه دهندگان وب برای مشورت گرفتن استفاده نکنید چرا که توسعه دهندگان وب حتماً بایستی در آخرین مرحله و یا پس از اجرای کار آن را ببیند. قبل از هر چیز آن را به مشتریان نشان دهید در این صورت دیگر امکان تغییرات برای شما بسیار کم خواهد شد.

19: کار خود را بدون هیچ مشورتی با توسعه دهندگان انجام دهید. پس از اتمام کار می‌توانید با ما جلسه ای داشته باشید و در مورد تغییرات مورد نیاز با ما صحبت کنید. تغییراتی که بعضاً برای ما بسیار سنگین و طاقت فرسا خواهد بود. ضمناً این فرصت بسیار مناسبی است تا ما را از بروز رسانی های رخ داده مطلع کنید.

20: اما مهم‌ترین مورد در رابطه با یادگیری HTML,CSS,JavaScript و مشکلاتی است که برای مرورگرها رخ می‌دهد. هیچ گاه در مورد این موارد، اطلاعاتی کسب نکنید و در این رابطه تلاشی از خود نشان ندهید.

همان طور که دیدیم اغلب توسعه دهندگان وب با مشکلاتی از این دست روبه رو هستند. مشکلاتی که اغلب از سوی طراحان و گرافیست‌های وب برای آن‌ها تحمیل می‌شود. اما در حقیقت چگونه می‌توان این مشکلات را مرتفع کرد؟ شما به عنوان یک طراح و گرافیست در این رابطه چه نظری دارید؟

 


مهرداد خاکپور
 
تعداد مقالات 17 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: