چرا آدرس‌های noreply، برای مشاغل و کسب و کارها زیان آور هستند؟

سه شنبه 25 بهمن 1390

ارتباط مستقیم با مشتریان ضروری ست.Robert Rawlins.در رابطه با این که چرا ایمیل‌هایی با آدرس noreply، تأثیرات منفی در تجربیات کاربران گذاشته و از تبدیل آنان به مشتریان جلوگیری می‌کند،توضیحاتی داده است.

ایمیل بدون پاسخ

ما در سال 2012 به سر می‌بریم، اما آن طور که شاهدیم، نه ماشین‌های پرنده ای وجود دارند و نه ربات‌ها در اختیار انسان‌ها هستند و به خدمت آنان مشغول هستند، شاید این خبرها برای داستان‌نویسانی که 10 یا 20 سال قبل، این دوران را به تصوراتی از این قبیل توصیف می‌کرده‌اند، ناامید کننده باشد. یکی از انتظارات حداقلی مشتریان در دنیای امروز این است که، به سادگی بتوانند با صاحبان مشاغل در ارتباط باشند. شبکه های اجتماعی موجود، همچون Twitter و فیس‌بوک و دیگر وبلاگ‌ها کار برقراری ارتباط با مشتریان را، برای صاحبان مشاغل ساده تر کرده‌اند.

 

برندها امروزه ساده تر نظرات مشتریان خود را می‌شنوند. این در حالی است که ایمیل‌ها بدون تغییر مانده و با وجود تجربه تاریخی بیشتر، نسبت به دیگر رسانه های اجتماعی، کماکان حالت سنتی خود را حفظ کرده‌اند. ایمیل‌ها به مانند دیوارهای آجری، در مقابل کاربران قرار می‌گیرند. شاید عمده‌ترین دلیل آن وجود ایمیل‌هایی با آدرس noreply باشد. روزانه خبرنامه‌ها، ایمیل‌های بازاریابی، ایمیل‌های اطلاعات رسانی برنامه‌ها و رسیدهای مالی به برای ما ارسال می‌شوند، اما ارتباطاتی که از طریق این نوع ایمیل‌ها ایجاد می‌شوند، اغلب یک طرفه بوده و آن بیشتر به خاطر ساختار سنتی ایمیل‌ها است.

noreply email

ایمیل‌ها تمام توان خود در اطلاع رسانی را به خرج می‌دهند، اما نکته ای که فراموش می‌شود مخاطبین ایمیل‌ها است. همه ما از ارزش مشتریان آگاه هستیم. ارسال ایمیل‌هایی با آدرس noreply، چه نتایجی می‌تواند برای این مخاطبین با ارزش در بر داشته باشد!؟ شاید به این معناست که، ما محترمانه به مشتریان و کاربران خود اعلام می‌داریم، نظرات شما ارزشی نداشته است.

 

اما کاربران چه احساسی پیدا می‌کنند!؟ آنان اغلب بر این عقیده‌اند که، نه تنها ارزش گذاری برای آنان از سوی مشاغل و کسب‌وکارهای طرف حساب به وجود نیامده، به علاوه این که وقت آنان توسط این ایمیل‌ها به هدر رفته است. چه احساسی به کاربران دست می‌دهد، زمانی که ایمیلی را برای یک شرکت ارسال می‌کنند و دقایقی بعد، ایمیلی دریافت می‌دارند که ایمیل ارسال شده توسط شما، به یک Inbox عمومی ارسال شده و خوانده نخواهد شد. آیا امکان این که کاربر، در دفعات بعد برای شما ایمیل ارسال کند، وجود دارد؟ نظر شخصی من، منفی است. بنابراین معتقدم ایمیل‌ها باید از حالت ارتباطی یک طرفه، خارج شده و تبدیل به یک رسانه متعامل شوند. در نگاهی گذرا بر روی Inbox خود، خواهید یافت که چه تعداد برندهای بزرگ و کوچک، برای شما به ارسال ایمیل پرداخته‌اند، و از آدرس noreply، استفاده کرده‌اند. این در واقع به این معناست که، آنان علاقه ای به داشتن مکالمه‌ی دو طرفه با شما ندارند.

به جاست در زمان ارسال یک پیام برای کاربر خود، فرصت پاسخ دادن برای او را مهیا کنید. اگر برای من ایمیلی مبنی بر دریافت بار، ارسال می‌کنید. به من اجازه دهید تا در پاسخ، با مدیر لجستیک شما در ارتباط باشم. به این صورت شما کاربران خود را تبدیل به مشتریان واقعی می‌کنید. شناسایی کاربران برای شما ساده تر شده و در آینده‌ی ارتباطی آنان، راهی ساده تر در پیش خواهید داشت. آیا میدانید نتیجه داشتن یک ارتباط دو طرفه از طریق ایمیل چیست!؟ شما به سادگی و بدون پرداخت هزینه های زیاد، بازخوردهای رایگانی از طرف کاربران خود دریافت خواهید کرد و در عین حال آنان را، با رضایت یک مکالمه دو طرفه، به خانه می‌فرستید. در جامعه رسانه امروز، مکالمه یکی از ابزارهای بسیار پرکاربرد و پرقدرت است.

صحبت انسان با ماشین

استفاده از ربات‌ها برای ارسال پیام‌های اطلاعاتی به کاربران روز به روز در حال گسترش است. اما استفاده از ماشین‌ها برای ارتباط و اطلاعات دهی به کاربران، برای برندها بسیار زیان آور است. معنای نهایی که از این ارتباط می‌توان دریافت، عدم ارزش گذاری به برندها، توسط کاربران بوده و عدم پیگیری خواست‌های خود بر روی سایت‌هایی است که، از این گونه وسایل استفاده می‌کنند. بنابراین اگر شما نیز مایلید، آینده ای متفاوت برای خود رقم زنید، از ارسال ایمیل با آدرس noreply، به کاربران خود جلوگیری کنید. از ایجاد تصاویر نامناسب در ذهن آنان پیشگیری کنید. با ادامه ارسال این ایمیل‌ها، از دریافت بازخورد بهینه ساز آن‌ها، محروم خواهید شد. اجاره دهید تا مکالمه های لازم بین شما و کاربرانتان رخ دهد. به آنان ارزش گذاری کنید. فرصت ابراز را به آن‌ها بدهید. در صورتی که مایلید کسب و کار شما، در بعد ارتباطی و اطلاعاتی دچار تحولات گسترده شود، لازم است ارتباط با مشتریان خود را حفظ کنید. بسیاری از کسب و کارها امروزه به این که با کاربران خود، ارتباطی متعامل دارند افتخار می‌کنند. اما آیا می‌دانید چه تعدادی هنوز، دست به این کار نزده و گوشی برای شنیدن سخنان مشتریان خود ندارند!؟

 


علی نقوی الحسینی
 
تعداد مقالات 5 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت