پیشبرد ناوبری وب سایت

شنبه 15 بهمن 1390

گرچه محتوا به عنوان یک اصل در وب سایت تلقی می‌شود، اما در صورت عدم کارایی ناوبری وب سایت، دسترسی به محتوای سایت دشوار خواهد بود. پال آنت در رابطه با سیر گرایشهاو نحوه تکامل وب سایت‌توضیحاتی داده است.

. ناوبری وب سایت‌ها امروزه دچار تغییرات زیادی شده است اما در ابتدا لازم است در رابطه با چیستی و چگونگی ناوبری صحبت کنیم.

با مراجعه به دیکشنری وبسترز با معانی زیر در رابطه با ناوبری رو برو خواهیم شد

1 : دانش رهگیری و هدایت کشتی‌ها، هواپیماها و سفینه های فضایی از جایی به جای دیگر

2: حقیقت حرکت از جایی به جای دیگر

 

به گفته‌ی جیمز باکس، طراح تجربه‌ی کاربر، معنای ناوبری در وب بیشتر به رهیافت و یا یافتن مسیرهای حرکت در وب گفته می‌شود اما علی رغم این موضوع ناوبری می‌تواند وجه مهمی در هدایت کاربران را بر عهده داشته و موجبات نمایش ابزارها در وب سایت شده باشد. ناوبری وب سایت می‌تواند صاحب وب سایت را از رقبا متمایز کند. زبانی که شما در ارتباط با کاربران خود در وب سایت استفاده می‌کنید به گفته آنت بکر، استراتژیست محتوا بایستی بسیار مستقیم، حامل اطلاعات و روشنگر باشد. استفاده از اصطلاحات دقیق برای ناوبری وب سایت بسیار حائز اهمیت است. این کار شما را در یافته شدن توسط موتورهای جستجو کمک می‌کند. استفاده از کلمه خدمات به جای کلمات دیگری که ممکن است معنی دقیق خدمات را در بر نداشته باشند، برای موتور جستجو بسیار مهم‌تر است. اما تصور کنید زمانی را که فردی به دنبال خدمات لوله کشی ست و در وب سایت شما کلمه خدمات به تنهایی نمی‌تواند دربردارنده معنا و مفهومی مورد نظر باشد. از این رو استفاده از عبارت خدمات لوله کشی بسیار تأثیرگذارتر خواهد بود. ناوبری به 2 روش خواهد بود در روش اول : نوار افقی در بالای وب سایت گزینه‌های ناوبری و هدایت کاربران را بر عهده دارد و در روش دوم این گزینه‌ها به صورت عمودی به اجرا در خواهند آمد.

منوهای پایین افتادنی

منوهای پایین افتادنی در جاه‌هایی استفاده می‌شوند که فضای کافی برای نمایش وجود ندارد. برای وب سایت‌هایی که طراحی آن‌ها به خوبی انجام نشده باشد این منوهای پایین افتادنی می‌تواند به مانند یک کابوس باشند. طراحی وب سایت یاهو دربرگیرنده یک منوی پایین افتادنی ست که با استفاده از هر یک از گزینه های آن می‌توان به آرایه ای جدید از گزینه‌ها دست یافت. در ابتدای ایجاد این منو، بسیاری از این افراد بد فرم و بد شکل نامیدند. پس از مدتی یاهو شکل ظاهری آن را با شکل quickview تغییر داد. این تغییر به افزایش درآمد زایی کمک نموده و سرعت این فرایند را افزایش داده است. طراحی متفکرانه آن‌ها بسیار زیبا و کارامد است. شرکتی که قبلاً در آن مشغول به کار بودم نیز در رابطه با ارائه این منوها بسیار کارامد عمل کرده است. در کل باید گفت : برای استفاده از این منوها گزینه‌هایی که مد نظر می‌گیرند بایستی در برگیرنده رعایت اصول هندسی و زیبا شناسی سایت بوده و ارائه محتوا را با مشکل روبرو نکنند.

 

اهمیت دادن به متن

توجه به جزییات و متنی که مورد استفاده کاربران قرار گیرد از اهمیت برخوردار است. به گفته آرال بالکان طراح تجربه کاربر، در یک دنیای ایده آل وب شما نیازی به هدایت و راهبری به سمت سلسله مراتب اطلاعاتی که نیاز دارید نخواهید داشت. ابزاری که در اختیار شما قرار دارد این وظیفه را بر عهده داشته و اطلاعات شما را در اختیارتان قرار خواهد داد.

 

به جای استفاده از صفحات مختلف می‌توان از فرایند ورود اطلاعات در یک صفحه به صورت گسترده اقدام نمود. این دقیقاً همان کاری ست که با استفاده از فناوری آژاکس، بازگذاری اطلاعات در یک صفحه را به سادگی امکان پذیر می‌کند. برای مثال وقتی که کاربران دکمه بارگذاری اطلاعات بیشتر را می فشارند اطلاعات به طور مستقیم وارد صفحه شده در حالی که صفحه همان صفحه قبلی ست. زمانی را تصور کنید که در توییتر به جستجوی یک مطلب هستید که دو ماه قبل توسط شما ارسال شده است. با استفاده از این فرایند نیازی به بازگشت و یافتن صفحه مورد نظر وجود ندارد. برخی کاربران حرفه ای با استفاده از آدرس بار بالای صفحه می‌توانند آدرس خود را پیدا کند اما تیتر با استفاده از فرایندهای مورد استفاده‌ی خود در این روش استفاده از میانبرها توسط کاربران را جلوگیری کرده است. وابستگی کاربران در جاوا اسکریپت در ناوبری وب سایت‌ها بسیار زیاد است به طوری که طی تحقیقی که یاهو بر این اساس انجام داده است نتایج حاصله نشان دهنده این موضوع است که حدود %1.29 از کاربران در آمریکا بی نیاز به صفحات جاوا اسکریپت به مرور صفحات می‌پردازند و در بریتانیا در حدود 2 درصد است. بنابراین شاید به نظر برسد که در نظر گرفته نشدن این درصد بسیار پایین کاربران برای وب سایت‌های بزرگی مثل فیس‌بوک، کاری عادی ست اما باید در نظر داشت که وقتی تعداد کاربران یک سایت بالاست، درصدهای پایین آنا ن نیز با ارقام زیادی روبرو خواهند بود به این معنا فیس‌بوک به هیچ وجه حاضر به چشم پوشی از این ارقام و درصدهای ناچیز نخواهند بود.

رد پا

همه شما در رابطه با ردپای خورده نان که داستان قدیمی ست شنیده‌اید. اما نقش آن در وب سایت و ناوبری آن چگونه خواهد بود این رد پا می‌تواند به عنوان لیستی از صفحاتی که بیشتر در وب سایت مورد توجه کاربران قرار دارند، مورد استفاده قرار گیرد. در واقع نوعی شاخص برای نشان دادن وضعیت فعلی کاربران خواهد بود

 

Tag clouds

کراپ های تگ هرروز در حال تکامل هستند. امروزه آن‌ها نه تنها برای حاشیه نویسی محتوا و درج کلمات کلیدی استفاده می‌شوند، بلکه قدرت کشف وب سایت شما توسط موتورهای جستجو را افزایش می‌دهند. ارتباط وب سایت شما با دیگر وب سایت‌ها را افزایش می‌دهند.

فرمتی با نام تگ نویسی ماشینی، فرمتی ست که جدیداً در نتیجه این روش به وجود آمده است. تگ نویسی ماشینی وب سایت‌ها را قادر می‌سازد که محتوا را از تمامی وب از وب سایت‌های دیگر در اختیار قرار دهد. این محتوا بر اساس متغیرهایی که قبلاً برای آن تعریف شده است بدست می‌آید.

 

این متغیرها می‌توانند شامل طول و عرض جغرافیایی یک محل و یا جزییات یک اتفاق باشند که در واقع همان زمان و مکان وقوع آن است و یا جزییات یک موضوع که همان شخص انجام دهنده عنوان، شامل آن می‌شود. به شکل دیگر این متغیرها را می‌توان هر نوع حالتی از تفکر شما تلقی کرد. تعاملاتی که امروزه با استفاده از موبایل انجام می‌شود هرروز در حال بیشتر شدن است. ارتباطات لحظه ای هرروز در حال بهینه سازی است و محبوبیت آن در وب سایت‌های اجتماعی روز به روز در حال گسترش سریع و لحظه ای صفحات، امروزه تبدیل به بخش مهمی از روابط اجتماعی جوامع مدرن وب شده است. توییتر مثالی بارز در استفاده از ارتباطات لحظه ای است. این عملیات با استفاده از الگوریتم خودکار انجام می‌شود. این الگوریتم کمک می‌کند تا عناوین مورد بحث کاربران را یافته و درجه اهمیت آن را در نظر کاربران انجمن‌ها نسبت به قبل بسنجد. اهمیت دادن به بخش‌هایی از موضوعات که امروز بیشتر از دیروز توجه کاربران را جلب می‌کند باعث محبوبیت آن و رشد فزاینده سرعت گفتگو شود. علی رغم زبان زد بودن به ارائه گفتمان‌های حساس و چالش برانگیز، Wikileaks همچنان در رقابت با توییتر جا مانده است. برای رسانه های مختلف لازم است طراحی‌های متفاوتی از ناوبری تهیه شود. استفاده از یک نوع طراحی جامع برای تمامی رسانه‌ها، کارایی خود را از دست خواهد داد. آی پدها و آیفون‌ها برای مثال به طور کاملاً متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ناوبری این دو وسیله و احساسی که از آن برای کاربران به وجود می‌آید بسیار متفاوت خواهد بود اما محتوایی که برای این دو در نظر گرفته خواهد شد نیز باید دارای تناسب باشد. یک طراحی جامع نمی‌تواند تمامی نیازهای کاربران رسانه های مختلف را برآورده کند. علاوه بر این طراحی جامع قدرت متن محور بودن را شامل نیست دنیای موبایل فرصت‌های خوبی را بر ای ایجاد تفاوت در گرایشات و تعاملات ناوبری وب سایت به وجود آورده است. استفاده بسیار گسترده موبایل از امکاناتی همچون سنسورها، دوربین‌ها، موتورهای پردازنده و موتورهای مغناطیسی و GPS، دنیایی از امکانات را در پی دارد. اصطلاح اشاره و کلیک و یا حتی اصطلاح اشاره و لمس تنها گزینه پیش روی کاربران نخواهد بود. تکنولوژی‌های استفاده شده در موبایل، توسعه دهندگان وب را قادر می‌سازند تا حقیقتی مجازی و کوچک شده از آنچه در دنیای واقعی رخ می‌دهد را در فضای کوچکی در دسترس کاربران قرار دهد. نرم افزارهای رابطی که در این رابطه در آیفون استفاده می‌شود، تصور بشر از دستیابی به این نوع حقیقت مجاز را به حقیقت می‌پیوندد.

کد نویسی

تهیه تکه کد برای استفاده تمامی فرایند ناوبری و اجرای آن غیرممکن است. در اینجا به تعدادی از اصول اساسی درج نوار ناوبری افقی و عمودی HTML اشاره شده است. استفاده از CSS برای تعریف نمای زیر کاربری خوبی خواهد داشت.

 

<style type="text/css">
ul{
margin:20px;
}
#nav li{
display:inline; /* produces horizontal nav leave it out for vertical nav */
margin:0;
list-style-type:none;
}
#nav a{
color:#333;
padding:5px 10px 4px;
background:#eee;
text-decoration:none;
display:inline-block;
}
#nav a:hover{
background:#aaa;
color:#fff;
} body.home #nav .home a,
body.about #nav .about a,
body.blog #nav .blog a,
body.contact #nav .contact a
{
background:#f00;
color:#fff;
}
</style>
<bodyclass="about">
<ul id="nav">
<li class="home"><a href="/ home">Home</a></li>
<li class="about"><a href="/ about">About</a></li>
<li class="blog">a href="/blog">Blog</ a></li>
<li class="contact"><a href="/ contact">Contact</a></li>
</ul>
</body>

 

 


       
کپی رایت