• پارامترهای موتورهای جستجوگر برای رتبه دادن به یک وب سایت چیست؟

  • تکنیک های افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجوگر به دو دسته عمده تقسیم می شوند :

   • روش های درست کارانه  : به روش های مورد تایید گوگل گفته می شود. این روش ها به شکل مبسوطی در این آدرس شرح داده شده است :

   http://static.googleusercontent.com/external_content/untrusted_dlcp/www.google.com/en//webmasters/docs/search-engine-optimization-starter-guide.pdf

   • روش های فریب کارانه  : به روش هایی گفته می شود که مورد تایید گوگل نبوده و به منظور فریب ربات های گوگل انجام می پذیرد. این روش ها نیز در این آدرس به شکل کامل شرح داده شده :

   http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?hl=en&answer=35769

   در روش های درست کارانه بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر ، سعی خواهد شد تا با ارائه بهتر محتوا به موتورهای جستجوگر و استفاده صحیح از ابزارهای ارائه شده توسط خود گوگل ، مانند گوگل سایت مپ ، گوگل وب مستر تولز و ... ، محتوای سایت به شکلی به ربات های گوگل ارائه شود که دسترسی به این محتوا ، تسهیل شده و از ارائه محتوای غیر قابل فهم به این ربات ها خودداری شود.
   در واقع این خود موتور جستجوست که دست یاری به سمت صاحبان و طراحان وب سایت های اینترنتی دراز می کند تا محتوای خود را به شکلی ارائه نمایند که گوگل را در یافتن محتوای بهینه برای کاربران یاری نماید. به عنوان نمونه ارائه توضیح پیرامون هر تصویر ، این امکان را برای گوگل فراهم خواهد آورد که بر اساس توضیحات ارائه شده برای آن تصویر ، از محتوای درون عکس آگاهی یابد.
   اما در روش های فریبکارانه ، همانند تمامی عرصه های دیگر کسب و کار ، عده ای سودجو با سوء استفاده از همین تکنیک ها و فریب ربات های گوگل ، سعی می نمایند تا سایت را به شکلی به موتورهای جستجوگر ارائه نمایند که متفاوت از چیزی باشد که کاربران می بینند. به عنوان نمونه گنجاندن متونی که هم رنگ پس زمینه بوده و در آن بارها و بارها کلمه کلیدی مورد نظر شما تکرار شده ، که طبعا به رتبه سایت شما کمک شایانی می نماید ، اما کاربران ، این محتوا را (به دلیل هم رنگ بودن با پس زمینه) نمی بینند و این از مصادیق بارز Web Spam  محسوب می شود.
   اساسا توفیقات گوگل در ارائه نتایج بهینه ، به دلیل شناخت صحیح از سایت های اسپم و حذف آن ها از نتایج جستجوی خود می باشد. چرا که این سایت ها می توانند به کل ، موتور جستجوی گوگل را از کارایی بیاندازند. بنابراین گوگل دائما در حال بهینه سازی الگوریتم های هوشمند خود برای شناسایی سایت های پر محتوا ، از سایت های فریبکار می باشد. بنابراین ممکن است یک وب سایت ، مدتی را در نتایج گوگل ، جا خوش کند ، اما به زودی گوگل متوجه آن شده و وی را از لیست سایت های مفید ، حذف می نماید. معمولا تصمیمات گوگل برای سایت های اسپم ، بسیار سختگیرانه بوده و دامنه شما را به عنوان دامنه فریبکار شناسایی می نماید. در این راه علاوه بر بالابردن ضریب حساسیت خود نسبت به دامنه شما ، بیش از 6 ماه به کل شما را از نتایج جتسجوی خود حذف نموده و صفحات کش شده  شما را از پایگاه داده خود حذف می کند.
   بر اساس تحقیقات واحد تحقیق و توسعه ، تکنیک های صحیح و غیر فریبکارانه افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجوگر ، به دو دسته عمده درون سایتی و برون سایتی تقسیم می شوند. این دو دسته فعالیت اند که به شکل کلی ، موجب افزایش Page Rank  می شوند.
   در تکنیک های درون سایتی ، صاحبان سایت با صرف کردن وقت و هزینه خود بر روی محتوا و ساختار اطلاعات سایت خود ، تلاش می کنند تا سایتشان به بهترین نحو به موتورهای جستجو نمایانده شود . مهمترین اصل در این حالت ، جریان دائم و پیوسته تولید محتوای سایت و بروزرسانی آن است . معماری نرم افزاری که پذیرای مطالب شماست ، علاوه بر مکانیزم های ناوبری کاربران ، می بایست دارای پیش بینی ها و دوراندیشی هایی برای جلب توجه موتورهای جستجو باشد.
   در روش های برون سایتی ، صاحبان و مدیران سایت تلاش می کنند تا با راضی کردن سایت های گوناگون در جهت لینک دادن به سایت مورد نظر ، ثبت سایت در موتورهای جستجو ، فهرست های اینترنتی ، وب دایرکتوری ها ، تالارهای گفتمان و ... راه های ورودی گوناگونی از نقاط مختلف وب ، به سایت خود باز کنند. چرا که هر لینک ورودی به سایت شما ، از دید گوگل امتیازی مثبت محسوب می شود و کمک شایانی به کسب رتبه ای خوب و پایدار می کند.

   به صورت خلاصه :

   پارامتر های رتبه دهی موتورهای جستجوگر و به ویژه گوگل ، به سایت های اینترنتی در کلیدواژه های مورد نظر ، به دو دسته کلی تقسیم می شود :

   1. پارامترهای درون صفحه
   2. پارامترهای بیرون صفحه

   البته اگر تمایل دارید تا بدانید پرتال داده ورزان چه امکاناتی را در اختیار شما قرار می دهد ، کافی است توضیحات این صفحه را بخوانید.


دیگر پرسش ها پیرامون : بهینه سازی برای موتور های جستجوگر