پرسش و پاسخ :

 • ویژگیهای یک هاستینگ خوب چیست؟
 • تمام میزبانان وب(Web Hosting) خدمات مشابهی ارائه می کنند. یک شخص یا یک شرکت ، صفحات وب خود را بر روی سرویس دهنده(server) میزبان قرار می دهد و تمام مردم جهان از طریق مرورگر خود آن صفحات را می بینند. ولی متاسفانه این کل قضیه نیست. کیفیت و کارائی یک سایت وب به پهنای باند ، امکانات سرویس دهنده و ساختار فنی شرکت میزبان بستگی دارد. میزبانی به شکل های مختلفی ارائه می گردد. میزبانی اشتراکی (Shared Hosting)، میزبانی اختصاصی(Dedicated Hosting) و اشتراک جا برای سرویس دهنده (CoLocation)، بعلاوه هزاران پارامتر دیگر برای هر روش.

  قابلیت اطمینان

  هنگام انتخاب میزبان وب ، باید به اندازه ، سرعت ، تنوع ارتباط اینترنت ، سخت افزار و نرم افزار مورد استفاده میزبان توجه کنید. قابلیت اطمینان بسیار مهم است. آیا زمان بالا بودن(UpTime) سرویس دهنده از زمان پایین بودن(DownTime) آن بیشتر است ؟ همچنین زمان پاسخگوئی میزبان نیز بسیار مهم است. کیفیت و استاندارد منبع انرژی اضطراری و همچنین امنیت سرویس دهنده حائز اهمیت است. اما یکی از مهمترین پارامتر های لازم که در زمان انخاب میزبان در نظر می گیرید ، کیفیت و سطح خدمات مشتری است.

  پشتیبانی از تمام پسوند ها

  قبل از خرید هاست و پنل موردنظر باید توجه داشت که آیا سرویس دهنده ی موردنظر تمامی پسوند ها را ساپورت می کند یا خیر. مثلا بعضی از سرویس دهنده ها از پسوندir پشتیبانی نمی کنند.

  خدمات مشتری

  ارائه ۲۴ ساعته خدمات مشتری شعار بیهوده ای است مگر اینکه افرادی که به تماسها پاسخ می دهند ،  در زمینه رایانه ، حرفه ای باشند. سطح فنی مسئول پاسخگوئی ساعت ۴ صبح چقدر است ؟ چطور به مهندس فنی در زمانهای غیر کاری می توان دسترسی داشت ؟ آیا مهندس کشیک از طریق سیستمPager از اشکال سیستم خبردار می شود ؟ این موارد در سایت های کوچک اهمیت زیادی نخواهد داشت ولی در سایت های بزرگ و حجیم مهم و حیاتی است.

  زمان پاسخگوئی

  قبل از عقد قرارداد با شرکت میزبان ، برای بخش مشتریان آنها یک ایمیل ارسال نموده و اگر کمتر از ۲ ساعت جواب ایمیل را دریافت نمودید ، آنگاه اقدام کنید. با ارسال یک ایمیل به بخش پشتیبانی ، چه مدت زمانی طول می کشد تا جواب ایمیل را دریافت کنید؟ جواب آنها چقدر مفید و قابل استفاده است ؟ اگر یک شرکت میزبان در سایت خود بخش سوالهای متداول(FAQ) کاملی داشته باشد ،  باید به سوال شما سریعتر جواب دهد چون تیم آنها درگیر پاسخگوئی به ۵۰۰ مشتری برای مسائل ساده مثل کپی سایت شان در اینترنت(Upload) نمی شوند.

  زمان مطمئن بالا بودن سرویس دهنده

  یکی از مهمترین پارامترها وجود چند منبع اینترنت برای شرکت میزبان است. برای اینکه حداکثر زمان بالا بودن سرویس دهنده ها بدست آید ،  باید چند ارتباط بین المللی اینترنت وجود داشته باشد. به این ترتیب ،  وقتی یکی از ارتباط ها قطع شود ، حداقل یک ارتباط دیگر وجود دارد که سرویس دهنده به کار خود ادامه دهد و سایت شما بالا بماند.برخی شرکتهای میزبان ادعا می کنند که پهنای باند نامحدود دارند. این قضیه کاملا غیر واقعی است چون هیچکس چنین پهنای باندی نمی تواند داشته باشد. اگر سایت شما ترافیک بسیار بالائی داشته باشد ، شرکت میزبان یا پول بیشتری طلب خواهد کرد یا سایت شما را متوقف خواهد نمود.

  چیدمان سازمان شرکت میزبان

  چه سخت افزاری استفاده شده است ؟ چه سیستم عامل و وب سروری در حال کار است ؟ ساختار شبکه داخلی چگونه است ؟ پس از بدست آوردن این اطلاعات از شرکت های میزبان مختلف ، می توانید شرکت های ضعیف را از لیست انتخابی خود حذف کنید.ساختار فیزیکی ارتباط با اینترنت و ارتباط سرویس دهنده ها با شبکه چگونه است ؟ مسیریاب ها(Router) چه ساختاری دارند ؟ آیا تعداد آنها متعدد و دارای پشتیبان هستند ؟ در چه حجمی از فعالیت ، ارتقاء سخت افزار انجام خواهد شد ؟ آیا از سخت افزار های استاندارد بازار استفاده شده است ؟ این پارامتر ها بسیار مهم هستند مخصوصا زمانی که اطلاعات حیاتی تجارت و شرکت شما در آنجا میزبانی بشود.هرگاه بازدید کننده ای سایت شما را مشاهده می کند ، اطلاعات و تصاویر از طریق ارتباط اینترنت به سمت کاربر ارسال می شود و در رایانه او ذخیره می گردد. این ارتباط اینترنت ، محدود است و ممکن است در اثر ترافیک بالا ،  کند شود. ۹۹ درصد سایت های اینترنتی ترافیک حدود یک تا دو گیگابایت ایجاد می کنند.

  قابلیت اطمینان شرکت میزبان

  این پارامتر بسیار حیاتی است. خرابی سرویس دهنده ها یک واقعیت زندگی است. همه پیام“…Server not responding” را بارها دیده اند. شرکت میزبانی که خرابی سرویس دهنده ها را پذیرا باشد ،  پذیرای شکست است. یک شرکت مسئول باید بداند که خرابی سرویس دهنده ها جزئی از عملیات روزانه تجارت آنها است و باید با این مسئله خیلی باز برخورد کنند. سایت شما باید در ۹۸ درصد زمانها قابل دسترس باشد.

  محافظت در مقابل قطع برق

  آیا شرکت میزبان به باطری یا ژنراتور مجهز است ؟ اگر به باطری متکی هستند ، در چه فاصله زمانی باطری ها شروع به کار می کنند ؟ اگر سویچ درست اتفاق نیافتد ،  سایت شما تا بالا آمدن سرور ها ، قابل دسترس نخواهد بود.

  حفاظت در مقابل بلایای طبیعی

  ممکن است برای یک شخص فنی زیاد مهم نباشد ولی یک تاجر حتما در مورد مقاومت محل نگه داری سرویس دهنده های شرکت میزبان در مقابل سیل ،  زلزله و سایر عوامل طبیعی سوال خواهد کرد.

  میزان امنیت سرویس دهنده ها

  این پارامتر هم خیلی مهم است. سیاست ها و تنظیمات امنیتی شرکت چگونه است ؟ آیا دیوار آتش (FireWall) در شبکه وجود دارد ؟ آیا متخصص امنیت در تیم آنها وجود دارد ؟ میزبانانی که این امکانات را ندارند در مقابل خراب کاران (Hacker) آسیب پذیر خواهند بود.


دیگر پرسش ها پیرامون : هاست
Web Hosting یا میزبانی وب چیست ؟
پلان هاست چیست؟
رابطه دومین با هاستینگ چیست؟
ویژگیهای یک هاستینگ خوب چیست؟
برای انتخاب نوع سرویس Web Hosting برای Domain خود چه پارامترهایی را باید در نظر گرفت ؟
آیا می توان امکاناتی که در سرویس های Hosting بالاتر وجود دارد را به طور جداگانه تهیه نمود؟
آیا می توان فضای اختصاص یافته را ارتقاء داد؟
کنترل پنل هاست چیست؟
دسترسی به کنترل پنل Web Hosting سایت چگونه است؟
چگونه باید فایل های سایت را به فضای وب منتقل یا Upload کرد؟
در چه مکان هایی می توان فایل های سایت خود را آپلود کنیم ؟
چگونه می توان اطلاعات FTP Login را بدست آورد؟
منظور از FTP Account چیست ؟
حجم ماهیانه (ترانسفر) چیست؟
فضای وب چیست؟
یک سایت چه مقدار فضا و ترانسفر نیاز دارد؟
تفاوت سرویس هاستینگ لینوکس و هاستینگ ویندوز در چیست؟
آیا می توانم پس از تهیه Hosting plan ، بعدها آن را به سرویس بالاتری ارتقاء دهم؟ هزینه آن چگونه محاسبه خواهد شد؟
صفحه اصلی سایت باید چه نامی داشته باشد؟
آیا امکان تهیه نسخه پشتیبان از فضای وب وجود دارد ؟
منظور از Statistics چیست ؟
آیا برای چک کردن Email ها از طریق وب باید به سایت (نام سایت شرکت هاست) مراجعه کرد ؟
برای چک کردن Email ها از طریق برنامه هایی مانند Outlook مقادیر ، SMTP و pop3 را چه آدرسی باید قرار دهم ؟
منظور از Email Auto Responder چیست ؟
منظور از Email Forwarding چیست ؟
تفاوت انتقال دامنه با انتقال هاست چیست؟
نحوه انتقال هاست چگونه است؟
آموزش آپلود فایل با استفاده از نرم افزار cute ftp :
آموزش آپلود فایل با استفاده از نرم افزار FileZilla
تفاوت سرور های هاست داخلی و خارجی؟
اتصال به سرور FTP با استفاده از اینترنت اکسپلورر
اتصال به سرور FTP با استفاده از مرورگر فایرفاکس
چرا پس از انتقال سایت از سرور قبلی به سرور جدید ، سایت را نمی بینیم
سایت من بالا نمی آید ، چه باید بکنم ؟
آیا سال اول هاست رایگان است؟
سایت من بالا نمی آید ، مشکل از کجاست ؟
چگونه از طریق مدیریت پایگاه داده ، از اطلاعات سایتم بک آپ گیری کنم؟
چرا بهتر است وب سایت اینترنتی خود را بر روی سرور های داخل ایران راه اندازی کنم؟
مزایای سرور لینوکس نسبت به سرور ویندوز چیست؟
چرا توصیه نمی کنید که سایتم را به جای راه اندازی بر روی دیتاسنترها ، در درون سازمان خودم راه اندازی کنم؟
آیا در هاست، فضای ایمیل و سایت یکی است؟ یعنی از 100 مگابایت، 20 مگابایت برای سایت و سایر آن برای ایمیل استفاده می گردد؟