وب فوری

شنبه 15 بهمن 1390

ما همیشه در تلاشیم که آینده را پیش بینی کنیم و این جنبه ای از زندگی ماست. لوییز فریتاس در اینجا در مورد قدم بعدی وب به ایراد نظرات خود پرداخته است. وی در مورد وب معنایی،وب فوری و وب 3نظراتی داده است.

با رشد و توسعه زندگی دیجیتال و با گذشت زمان قدرت پیش بینی افراد و علاقه‌مندی آنان به پیش بینی افزایش یافته است. سرعت زندگی بسیار بالاست و جوامع متمدن در حال پیر شدن هستند. پیش بینی حضور وب 3 پس از پیدایش وب 2 عبارتی اجتناب ناپذیر و به طور حتم غریب الوقوع است. مقالات زیادی در رابطه با وب 3 نوشته شده‌اند. جوامع علمی در تلاشند تا تصویری واضح و آن چه در آینده در آن به وجود خواهد آمد پدید آورند. بر این اساس می‌توان گفت که وب 3 وبی است هوشمند و معنایی که بر اساس رفتارها و الگوهای مورد استفاده در اختیار ما قرار گرفته و نتایج آن در جستجوهای آنلاین آن دیده خواهد شد. اگر چه صحبتی که شد فقط به عنوان گفته ای پایه ای و در آینده در جستجوهای گوگل در رابطه با وب 3 خواهیم یافت آمده است اما لازم است بدانیم که برای دریافت اطلاعات عمقی در این رابطه گذشت زمان است که می‌تواند بهترین منبع اطلاعاتی برای ما باشد.

وب 3

هرچه بیشتر در مورد وب 3 فکر می‌کنیم، متوجه می‌شویم که تمایل بیشتری در آن برای تطابق با رفتارها و الگوهای رفتاری یافت می‌شود. نظرات متفاوت کارشناسان نشان از آن دارد که الگوهای استفاده کاربران تنها مبنای ایجاد وب معنایی نخواهد بود. در حال حاضر مشکلاتی به دلیل کمبود یکپارچگی تکنولوژی در میان شرکت‌های مختلف وجود دارد این مورد را می‌توان با مراجعه با پایگاه داده مختلف این شرکت‌ها و عقاید متفاوت کاربران دریابیم. در سویی دیگر مشکلات دیگری وجود دارد که عبارتند از مشکلاتی که از ذات طبیعی بشر سرچشمه می‌گیرد و این ذات کاملاً غیرقابل پیش بینی و هوشمند اوست است که رفتارها و شخصیت‌ها را در زندگی دیجیتال پیش بینی کرده و الگوهای رفتاری آن‌ها را شناسایی می‌کند. ایجاد پروفایل‌های غیر واقعی تبدیل به پدیده ای در دنیای آنلاین شده که در حال تجربه روند کاهشی خود است. شاید دلیل کاهش این روند به خاطر به وجود آمدن شخصیت‌های منحصر به فرد کاربران در دنیای آنلاین است. شخصیت‌هایی که قبلاً در دنیای غیر واقعی خود را به گونه ای نمودار می‌کردند که شاید نماینده‌ی علاقه‌مندی‌ها و موقعیت‌های ایده آل یک فرد بود. اما با نزدیک شدن دنیای آنلاین به دنیای واقعی و از بین رفتن این شخصیت غیرحقیقی، شاهد خواهیم بود که شخصیت‌های دنیای آنلاین در حال شده تر شدن هستند و افراد از شخصیت خود در این دنیا رضایت بیشتری دارند.

وب معنایی

معتقدم وب معنایی دارای معنایی است که ذات بشری را نادیده گرفته و بیشتر به سمت مکانیزه شدن در حال حرکت بوده است. این مفهوم ما را به سوی عنوانی دیگر سوق می‌دهد عنوانی که در این جا به جای، عنوان مقاله ذکر شده است و آن چیزی نیست جز وب فوری. بودن شک وب فوری یکی از عواقب و نتایج وب 2 خواهد بود در روند تکاملی تلفن‌های هوشمند، اعلام نیازهای ما در دنیای وب روز به روز در حال سریع‌تر شدن و سیستماتیک شدن هستند. یکی از راه های ملاحظه این دیدگاه نظر کردن به خدمات مبتنی بر محل است و دیگر مورد آن می‌تواند برنامه‌هایی باشد که به صورت فوری در دسترس کاربران قرار گرفته و در حال تسخیر بازار باشند. برای مثال می‌توانید به فرایند تکامل برنامه ... نگاه کنید. نحوه تکامل برنامه‌هایی از این دست مرا متقاعد می‌سازد که وب معنایی در حال در نوردیدن مرزهای مجاز و حقیقت است. استفاده ای که کاربران د دنیای واقعی از وب معنایی می‌کنند در اشتراک گذاری و انتقال داده های خود بسیار رونق یافته است. ساخت یافتگی این ارتباطات، کاربری کامپیوترها و کاربری ساده آنلاین را در پی دارد. در این روش کاربر می‌تواند با الویت بندی به منابع داده ای خود نسبت به انتخاب راه کارهایی مناسب اقدام کرده و علاقه‌مندی خود نسبت به وب بعدی را اعلام دارد ... در حال حاضر هیچ حقیقت خاصی در رابطه با وب 3 قابل پیش بینی نیست اما خود حقیقت علاقه‌مندی و حرکت به سوی دانستن در مورد آن سفری است بسیار خوش آیند برای کاربران. اینکه چگونه این سفر به مقصد خواهد رسید و برخورد نتایج آن با طبیعت بشر بسیار هیجان انگیز خواهد بود. اما پاسخ سؤال‌هایی که در حاضر در مورد آن وجود دارد می‌تواند پس از محقق شدن آن و به معرض ظهور رسیدن وب فوری، یافت شود.

 


حسین مرتضایی
 
تعداد مقالات 5 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت