موتور جستجوی DuckDuckGo و مزایای آن

شنبه 20 اسفند 1390

تفاوت‌های موتور جستجوی DuckDuckGo و شیوه‌های جستجو در آن، موجبات تمایز آن را سبب شده است. Gabriel Weinberg دراین رابطه با ما به صحبت پرداخته و DuckDuckGo را به عنوان جایگزینی مناسب به ما معرفی می‌کند

موتور جستجو DuckDuckGo

 

DuckDuckGo توجهات را به سمت خود جلب می‌کند. این توجهات بیشتر به سوی کارشناسان و اهل فن به این سمت آمده است. تفاوت‌های این موتور جستجو و شیوه‌هایی که در جستجو به کار می‌گیرد، موجبات تمایز آن را سبب شده است.

DuckDuckGo نتایج جستجو را شخصی سازی نمی‌کند و اطلاعات جستجو شده شما به وب سایت‌هایی که می‌توانند شما را پیگیری کنند، ارسال نمی‌شود. سیستمی در این موتور جستجو با نام " bangs "، به کار گرفته شده که شما را قادر می‌سازد تا نتایج جستجوی خود را به یک سایت تنها و یا به لیستی از وب سایت‌ها اختصاص دهید. در ادامه پرسش‌هایی از گابریل در این رابطه پرسیدیم

 

 

چگونه یک شروع کوچک، شما را به محیط بزرگ رقابتی جستجو، وارد کرده است؟

معتقدم می‌توان از جایگزین‌هایی برای گوگل در جستجو استفاده کرد. جایگزین باید در کاربرد ساده باشد و در عین حال قابلیت انتقال از مبدأ به مقصد را برای کاربر به سادگی امکان پذیر کند. اگرچه این کاری دشوار است اما در صورت اجرای آن می‌توانیم وارد رقابت شویم.

DuckDuckGo چگونه ارتباط موارد جستجو شده را با Spam ها و محتوای بدون کیفیت قطع می‌کند؟

سیستمی که برای بازدید از دامنه‌ها قرار گرفته بروی اینترنت، بر روی DuckDuckGo مورد استفاده قرار می‌گیرد، قابلیت پردازش و بررسی این وب سایت‌ها را به صورت الگوریتمی به ما داده و توانایی تشخیص وب سایت‌هایی که باید از نتایج جستجو حذف شوند را برای ما به وجود می‌آورد.

مهم‌ترین تفاوت‌هایی که کاربران در استفاده از DuckDuckGo و دیگر موتورهای جستجو به آن پی می‌برند، چیستند؟

ما تلاش می‌کنیم تا بر روی نکاتی تمرکز کنیم که موتورهای جستجوی بزرگ‌تر، آنان را از قلم انداخته‌اند. این کار را نه برای دلایل فنی، بلکه برای دلایلی که ما را در جستجوی ساخت یافته، کمک می‌کنند، انجام می‌دهیم. برای مثال فرهنگ شرکت‌ها، کسب و کارها و قوانین آن‌ها در نتایج جستجوی آن‌ها دخالت دارد. رعایت مواردی که باعث می‌شود تا از ورود Spam ها در نتایج جستجو، جلوگیری شود. همچنین موارد نامربوط در جستجو کمتر دیده خواهند شد. حریم خصوصی که برای افراد در این وب سایت قائل شده‌ایم، یکی دیگر از موارد مهم این موتور جستجو شناخته می‌شود.

DuckDuckGo چگونه از حریم خصوصی کاربران حمایت می‌کند؟

موتور جستجو DuckDuckGo

سیاست‌های حفاظت از حریم خصوصی ما بسیار واضح و روشن هستند. به طور پیش فرض ما هیچ اطلاعاتی از افراد ذخیره نمی‌کنیم. ما این حالت را حریم حقیقی نامیده‌ایم، چرا که شما در زمان استفاده از DuckDuckGo، به طور کامل ناشناس خواهید ماند. در وب سایت‌های donttrack.us و dontbubble.us در این رابطه به بحث پرداخته و دلایل این کار را به طور جامع شرح داده‌ایم.

 

گوگل چه کار اشتباهی در رابطه با حرم خصوصی افراد انجام می‌دهد؟ آیا وب سایت‌ها نیاز به اطلاعات گوگل ندارند تا بدانند ترافیک آن‌ها از کجا می‌آید؟

در زمان مقایسه با دیگر موتورهای جستجو، تفاوت‌های بسیار زیادی را خواهیم یافت. نمی‌توان گفت که فردی یا شرکتی به طور کامل صحیح عمل می‌کند یا غلط؟ اما انتخابی که ما در پیش روی کاربران قرار داده‌ایم، این است که آنان می‌توانند به سادگی و بدون نیاز به مشهور شدن به جستجو بر روی اینترنت بپردازند. معتقدم موتورهای جستجو نیازی به ارسال اطلاعات افراد برای وب سایت‌ها ندارند. ما این اطلاعات را برای کسی منتقل نمی‌کنیم. سایت‌ها از طریق شناسایی آدرس IP شما می‌توانند به موقعیت تقریبی جغرافیایی شما دسترسی داشته باشند.

در مورد شراکت خود با Blekko برای ما بگویید.

ما و Blekko کاری مشترک انجام می‌دهیم، در این رابطه به اشتراک گذاری داده مشغول هستیم و معتقدیم که هر دو برای کمک به یکدیگر مضایقه نخواهیم کرد. سؤال‌هایی که در موتورهای جستجو مطرح شده‌اند و پاسخ‌هایی که به عنوان بهترین پاسخ‌ها انتخاب شده‌اند، ما را در پردازش جواب‌های های جستجو یاری می‌کنند و دقت جستجو را بالا می‌برند.

مخاطب هدف DuckDuckGo کیست؟

تمامی افرادی که بر روی اینترنت به جستجو می‌پردازند.

چرا افراد اهل فن، علاقه زیادی به DuckDuckGo نشان داده‌اند؟

امتیازاتی که نتایج جستجو را پیشرفت می‌دهد، ممکن است از دلایل علاقه‌ی این افراد به این موتور جستجو باشد. برای مثال می‌توانید به آدرس duckduckgo.com/tech.html مراجعه کنید. در عین حال امتیازاتی نیز برای افراد غیر فنی در نظر گرفته شده تا جمعیت مخاطبین این وب سایت، دامنه هرچه بیشتری را در خود فرا بگیرد.

برنامه های شما برای درآمد زایی در DuckDuckGo چیست؟

در حال حاضر از تبلیغات به صورت حداقلی بر روی وب سایت استفاده می‌شود. اگرچه به دنبال استفاده از ایده های نوآوری در این راه نیز هستیم.

 


آرام عالیپور
 
تعداد مقالات 5 عدد
       
کپی رایت