• شرکتی ادعا کرده ، سایت را در صفحه اول گوگل قرار می دهد. آیا ابن ادعا قابل اطمینان است؟

  • اساسا چندی است ، برخی از شرکت ها از عدم آگاهی کافی صاحبان وب سایت های اینترنتی سوء استفاده کرده و ادعاهای گوناگونی در موضوع بهینه سازی برای موتورهای جستجو می کنند که اساسا یا دروغ بوده و یا گهگاه منتج به استفاده غیر صحیح از اصول بهینه سازی می گردد که نهایتا موجب اسپم شدن وب سایت اینترنتی شما می گردد و یا مشمول مشکلاتی می شوید ، که ذیلا به آن ها اشاره می گردد.

   • ما کاری می کنیم که سایت شما ظرف مدت دو ماه ، در کلمات کلیدی مورد نظرتان در نتایج جستجو بالا بیاید :

   این یکی از روشهای مرسوم بازاریابی برای خدمات سئو می باشد ، اما با اندکی تعمق ، می توان به واهی بودن این ادعا پی برد. چرا که شرکتی که اینچنین ادعایی می کند ، یا اساسا لیست کلمات کلیدی مورد نظر شما را دریافت نمی کند ، یا در خوشبینانه ترین حالت ، با نگاه به این کلمات کلیدی به شما اعلام می کند که کلیه این کلمات ، تا دو ماه آینده جزء نتایج صفحه اول در گوگل می باشند.
   اما سوال اینجاست که چگونه ممکن است مدت زمان بالا آمدن کلمات کلیدی ای که در هر کدام از آنها سطح رقابت با سایرین متفاوت است ، یک مدت زمان مشابه به طول بیانجامد ، تا تمامی نتایج در صفحه اول ظاهر شود؟! به عنوان نمونه هم اکنون (در زمان نگارش این سند) ، برای بالا آمدن در کلمه "فروشگاه مجازی" می بایست با 7,290,000 صفحه اینترنتی رقابت نمایید ، در حالی که برای بالا آمدن در کلمه "فروشگاه الکترونیک" می بایست با 9,430,000 صفحه وب رقابت کنید.
   ضمنا فشردگی رقابت در کلمات مختلف نیز ، با یکدیگر فرق می کنند. در برخی از کلمات ، رقابت ، زیاد و در سایرین کمتر می باشد. به عنوان نمونه برای رقابت با سایت شرکت های طراحی وب ، برای بالا آمدن در کلیدواژه "طراحی وب سایت" می بایست توجه داشته باشید که عموما ، صاحبان این وب سایت ها از دانش نسبی ، راجع به مباحث بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر برخوردار بوده و رقابت در این کلیدواژه ، با رقابت در کلیدواژه دیگری (ولو به اندازه طراحی وب سایت ، صفحات کش شده ای در گوگل داشته باشد) متفاوت است.
   بنابراین شایسته تر است که شرکت مدعی ، برای هر یک از کلیدواژه ها ، پس از تدقیق و کارشناسی ، زمان متناسب خود را اعلام نماید. اگرچه شرکت توسعه مجازی اساس اعلام مدت زمان مشخص را نیز ، یک نوع بازی تبلیغاتی تلقی می کند ، چرا که پر واضح است ، تعهد این شرکت برای بالا آمدن در نتایج موتور جستجوی گوگل ، زمانی می تواند جامه عمل بپوشد که تمامی پارامترهای کش شدن صفحات و ... در اختیار این شرکت باشد. این در حالی است ، که گوگل برای کش کردن صفحات ، قواعد خود را دارد و بسیاری از پارامترها در مدت زمان کش شدن صفحات دخیل هستند. این موضوع را در پاسخ این شرکت ، به یکی از مشتریان نیز می توانید مشاهده نمایید :


   http://www.google.com/support/forum/p/Webmasters/thread?tid=2f234b9604e19b6d&hl=en

    

   •  ما نماینده رسمی گوگل هستیم و از ایشان Certificate مخصوص داریم :

   این نیز یکی دیگر از ادعاهایی است که معمولا از آن جهت مطرح می گردد که بسیاری از کاربران ، از تفاوت های انواع نتایج در گوگل مطلع نیستند. در حقیقت ، شرکت گوگل دارای دو نوع نتایج می باشد.

   1. نتایج کیفی  : نتایجی که بر اساس پیج رنک یک صفحه ، در سمت چپ نمایش می یابد و به هیچ عنوان نمی توان با پرداخت پول ، در این نتایج تغییری ایجاد نمود.
   2. نتایج تبلیغاتی  : نتایجی که ، نه بر اساس کیفیت یک صفحه ، بلکه بر اساس میزان پرداخت مبلغ تبلیغ توسط آن سایت ، نمایش می یابد. این نتایج در سمت راست سایت گوگل و در باکس اسپانسر لینک نمایش می یابد.

   اگرچه شرکت های ایرانی ، توسط شرکت گوگل تحریم می باشند ولی برخی از شرکت ها ، از طریق دفاتر بین المللی خود ، از شرکت گوگل Certification مربوط به تبلیغات کلیکی ادوردز را دریافت می کنند. برای این کار می بایست در کنفرانس های آموزشی گوگل شرکت نموده و نحوه بازاریابی و مزایا استفاده از ادوردز را آموزش ببینید.
   این گواهینامه اصلا به معنای ارائه نمایندگی به یک شرکت نبوده و تلاش های آن شرکت ، به هیچ عنوان در نمایش بالاتر سایت شما در نتایج موتورهای جستجوگر تاثیر نخواهد داشت. چرا که اساسا خود شرکت گوگل اعلام کرده است که هیچگونه کنفرانسی را راجع به مبحث سئو برگزار نکرده و نمی کند و صرفا مجوزهای صادر شده برای جذب تبلیغ و دریافت پورسانت از شرکت گوگل معتبر می باشد.


   http://www.google.com/support/forum/p/Web+Search/thread?tid=3b057d4050356bc3&hl=en

    

   • نمایش برخی از کلمات کلیدی در گوگل ، که شرکت مدعی ، در آن ها بالاست :

   این نیز یکی دیگر از شیوه هایی است که برای تاثیرگذاری بر مخاطب استفاده می گردد و طی آن شرکت مدعی ارائه خدمات سئو ، نتایجی از موتور جستجو را نمایش می دهد که شرکت طراح وب در آن ها بالا بوده و جزء نتایج اول موتور جستجوست.
   اما این شیوه اثرگذار که برگرفته از ضرب المثل معروف دو صد گفته چون نیم کردار نیست می باشد ، نیز دارای پاره ای از ایرادات است :

   • آیا این کلمات ، شامل تمامی کلماتی است که این شرکت می بایست پوشش می داده است ؟ بدون شک ، این شرکت صرفا لیستی از کلمات را به شما نشان می دهد که در آن ها رتبه مناسبی دارد و سایر کلماتی را که توفیق چندانی در کسب رتبه مناسب در آن نداشته را به شما نمایش نمی دهد. به عنوان نمونه ترکیبات مختلف طراحی پرتال ، اعم از "طراحی پرتال دانشگاهی" ، "طراحی پورتال تجاری" ، "طراحی پرتال مدارس" و ...  . طبعا این شرکت ، صرفا لیست کلماتی را نمایش می دهد که در آن ها بالا بوده و سایر کلمات را از شما مخفی می نماید. البته به راحتی می توانید سایر کلمات را حدس بزنید و این آزمایش را مجزا ، خودتان تکرار کنید.
   • برخی از شرکت ها هنگام نمایش این کلیدواژه ها ، از طریق اکانت جیمیل خود لاگین کرده اند و بالتبع ، نتایج سایت خود را بالا آورده و به شما نمایش می دهند. در گوگل امکانی وجود دارد که شما به عنوان یک عضو ، با اکانت جیمیل خود ، بتوانید در پنل سایت گوگل لاگین کرده و نتایج را در یک کلیدواژه دلخواه به تناسب نیازتان جابجا نمایید. برخی از شرکت ها هنگام نمایش غرور آفرین رتبه سایت شان ، از این تکنیک استفاده می کنند. راهکار فهم این موضوع نیز به سادگی تست این کلیدواژه ها از محل خودتان و در هنگامی است که در گوگل لاگین نکرده اید.
   • نمایش نتایج گوگل ، بسته به محل های جغرافیایی   متفاوت بوده و ممکن است هنگام جستجوی یک کلیدواژه ، سایت ایشان ، در یکی از شهرهای کشور بالا بوده و در شهرهای دیگر رتبه خیلی مناسبی نداشته باشد. چنانچه دفاتر نمایندگی در شهرهای دیگر دارید ، نیز می توانید این موضوع را تست فرمایید.

    

   • ما با هدایت خیلی از بازدیدکنندگان به سوی سایت شما ، رتبه سایت را طی مدت کوتاهی افزایش می دهیم :

   یکی دیگر از اینگونه ادعاها که گهگاه موجب فریب مشتری نیز می گردد ، این است که شرکت طراح وب مدعی می شود که با ایجاد بازدید مجازی ، رتبه سایت شما را در گوگل افزایش می دهد. البته نمی توان این ادعا را کاملا واهی دانست ، چرا که قاعده ای در گوگل هست که سایت خاصی که در یک مقطع زمانی مشخص ، بازدید غیر عادی پیدا می کند (مانند سایت سازمان سنجش ، در مواقع اعلام نتیجه کنکور) ، را در رتبه های اول خود یا به عبارت بهتر در دسترس کاربران قرار می دهد. اما برخی از شرکت ها با ایجاد بازدید مجازی ، سعی در فریب گوگل دارند.
   این راهکار ، مشمول مشکلات زیر می شود :

   • این ، یکی از راهکارهای افزایش رتبه سایت به شکل فریبکارانه است و به زودی گوگل ، آن را تشخیص داده و سایت شما را از بین نتایج خود به کل خارج می کند و سایت شما را در لیست سایت های اسپم یا Black List خود قرار می دهد.
   • با این روش ، تا زمانی در گوگل بالا خواهید بود که این بازدید ، از سوی شرکت طراح وب به سمت سرور شما هدایت شود و به محض اینکه این روند قطع شود ، رتبه سایت شما افول می کند. بنابراین ، اینگونه راهکارها متضمن کسب رتبه مناسب به شکلی دائمی نخواهند بود.
   • گهگاه برخی از شرکت های چینی ، یا هندی با استخدام نیروهای بسیار ارزان قیمت ، از ایشان درخواست می کنند که در ازای دریافت کمترین حقوق (یک عدد نان) ، روزانه بر روی لینک یک وب سایت ، در نتایج گوگل کلیک کنند ، تا رتبه آن سایت افزایش یابد. البته پر واضح است که گوگل با تشخیص رنج آی پی این کاربران ، به زودی از سناریوی پشت صحنه آگاه خواهد شد و سایت شما را از لیست خود حذف خواهد کرد.
   • انجام اینکار علاوه بر معایب بالا ، موجب مصرف بی رویه پهنای باند سایت شما و اعمال هزینه های جانبی خواهد شد.  
   • کتمان شیوه بالا آوردن سایت در موتورهای جستجوگر :

   از دیگر شیوه های مستعمل توسط برخی از این شرکت ها ، مخفی نگه داشتن تکنیک های افزایش رتبه سایت شما در موتورهای جستجوگر و عدم ارائه آن به شما ، با این توجیه است که ما این تکنیک ها را خودمان کشف کرده ایم و فرمول هایمان را لو نمی دهیم. بدون شک ، علم بهینه سازی سایت در موتورهای جستجوگر ، یک دانش ابداعی توسط این شرکت ها نبوده و در مقالات زیادی در وب سایت های داخلی و بین الملی مورد بحث و آموزش قرار گرفته. بنابراین به کار بردن این تعبیر ، نمی تواند اصالت داشته باشد.
   معمولا شرکت هایی اینگونه سخن می گویند که از روش های خرابکارانه ای استفاده می کنند که هراس آن را دارند که نکند ، شما به عنوان مشتری با شرکتی تخصصی ، در زمینه راهکار ایشان مشورت کنید و بلافاصله از استفاده از خدمات این شرکت صرف نظر نمایید.

   • ما به شکل ماهانه یا سالانه هزینه ای را اخذ می کنیم تا سایت شما را در موتورهای جستجوگر بالا بیاوریم :

   یکی از شیوه های دیگری که معمولا به شرکت ها پیشنهاد می شود ، این است که ما رتبه سایت شما را در گوگل افزایش می دهیم. این عمل معمولا تا زمانی اتفاق می افتد که هزینه شارژ ماهیانه یا سالیانه را به وب سایت مقصد پرداخت می کنید ، اما بلافاصله پس از اینکه این روند قطع شد ، داستان عوض شده و رتبه سایت شما افول می کند. البته جدای از اینکه چه کاری در پس زمینه انجام می شود ، طبیعی است که وابستگی دائمی شما به شرکتی که اینچنین خدماتی را ارئه می نماید ، خطرناک بوده و راهکارهایی را باید پیش بگیرید که قابلیت های سئو ، به شکلی درون کار و بدون وابستگی به تیم طراح ، به خود شما ارائه شده و همیشه صاحب رتبه بالا در موتورهای جستجو باشید.
   فقط کافی است لحظه ای به این فکر کنید که شما بر اساس افزایش تعداد مشتریان تان شروع به سرمایه گذاری و گسترش کار خود می دهید ، اما پس از مدتی شرکت مورد بحث ، خدمات خود را قطع کرده یا قیمتی بسیار بالاتر را پیشنهاد می کنید. اینجا تکلیف کسب و کار شما که اکنون پر هزینه هم شده ، چه خواهد بود؟!

   • ما از سایت های زیادی به سایت شما لینک می دهیم :

   این نیز از دیگر مواردی است که توسط برخی از شرکت های فعال در زمینه ارائه خدمات سئو ، به شما پیشنهاد می شود. البته شکی نیست که جذب لینک از وب سایت های مختلف ، در افزایش رتبه سایت شما تاثیر به سزایی خواهد داشت ، اما لازم به ذکر است ، گوگل ، بین لینک از صفحاتی با موضوعات مرتبط با موضوع سایت شما و لینک از سایت هایی که موضوعات غیر مرتبط با سایت شما  دارند ، تفاوت قایل شده و لینک های مرتبط تاثیر بسیار بیشتری در افزایش رتبه سایت شما خواهند داشت. ضمن اینکه ، پس از مدتی ، وجود لینک های تکراری در تعدادی سایت مشخص ، برای گوگل معنی و مفهومی جز جذب لینک از سایت های ارائه خدمات لینک نخواهد داشت. ضمن اینکه باقی ماندن لینک شما در این وب سایت ها مستلزم پرداخت دائمی به ایشان و تمدید مدت زمان قرارگیری لینک سایت تان در اینگونه سایت ها یا وب دایرکتوری ها خواهد بود.


دیگر پرسش ها پیرامون : بهینه سازی برای موتور های جستجوگر