سیر اتفاقات اصلی برنامه‌ها در سال 2012

چهارشنبه 3 اسفند 1390

Mary Suddendorf، کارشناس تجارت الکترونیک در Digital River، نگاهی به بازار 2012 انداخته و در رابطه با فرایند توسعه و فروش برنامه‌های کاربردی برای تلفن‌های هوشمند و تبلت، به نکات مهمی پرداخته است.

Development

مصرف کنندگان زیادی از سراسر دنیا، روزانه میلیون‌ها برنامه‌ی کاربردی را برای ابزارهای خود دانلود می‌کنند. این ابزارها شامل: لپ تاپ‌ها، تبلت ها و تلفن‌ها و تلویزیون‌های هوشمند می‌شوند. امروزه بیشتر تولیدکنندگان برنامه‌های کاربردی خود را در موقعیت خاص یافته‌اند. آن‌ها تقریباً با یکدیگر، شرایطی مشابه دارند. تولیدکنندگان معمولاً یا بر اساس این که سیر تولید خود را بر روی برنامه‌های کاربردی قدیمی قرار دهند و یا برای تولید برنامه‌های کاربردی وب، از HTML5 استفاده کنند، تصمیم نهایی خود را اخذ کردند. آن‌ها کانال توزیع خود را شناسایی کرده‌اند. شاید بزرگ‌ترین چالشی که در روی آن‌ها قرار دارد، همگام سازی خود با نیاز روز افزون کاربران است. در نظر داشتن یک استراتژی طراحی، برای متعامل شدن و سازگاری با آینده سیر گرایشات، نکته کلیدی برای روند توزیع و ادامه درآمد زایی و موفقیت برای آنان تلقی می‌شود. بنا به نیاز گسترده و روز افزون مصرف در سال‌های گذشته، توسعه دهندگان، نشر دهندگان و فروشندگان خود را با صنعت متعامل وب وفق داده‌اند. به طوری که امروزه یک کاربر تلفن اندروید، قابلیت دانلود از انتخاب‌های فراوانی پیش روی خود می‌بیند. این انتخاب‌ها بازار اندروید، فروشگاه برنامه‌های کاربردی، و یا منابعی چون وب سایت getjar.com، هستند. دیگر کاربران نیز تقریباً شرایط مشابهی دارند. اما برای این که برنامه‌های کاربردی به صورت گسترده و ماندنی در بازار باقی مانده و مطلوب مشتریان و کاربران قرار گیرند و فرایند درآمد زایی به خوبی ادامه پیدا کند، اصولی مورد نیاز است که پیش بینی می‌شود در سال 2012، به بهترین نحو مورد اجرا قرار گیرد.

1 : درآمد زایی برنامه‌های کاربردی

طراحان وب

درآمد زایی از برنامه‌های کاربردی، به معنای توانایی یک برنامه‌ی کاربردی در سازگار بودن و داشتن بهره وری پس از رسیدن به دست مشتریان است. در بسیاری از کانال‌های توزیع، شرایط به خوبی توسط فروشندگان و خریداران درک شده است. به طوری که می‌توان انتظار داشت فاز بعدی این کانال‌ها فقط بر روی درآمد زایی متمرکز شود. یکی از کانال‌های توزیع، استفاده از تبلیغات درون Application است. این تبلیغات با ارائه برنامه‌ها و تبلیغات دیگر برنامه‌ها صورت می‌گیرد. به طور مثال امروزه بیش از 65% درآمد بازی‌ها، از تبلیغاتی است که درون برنامه‌های کاربردی صورت گرفته و به صورت خرید آنلاین درآمده است. این رقم برای برنامه‌های کاربردی اپل به 72 درصد، رسیده است. بنابراین می‌توان در نظر داشت، آن دسته از منتشرکنندگان برنامه‌های کاربردی که برای درآمد زایی خود، برنامه‌های محکمی داشته باشند، به خوبی می‌توانند بر بازار 2012، حکم رانی کنند. اولین قدم برای درآمد زایی برنامه‌های کاربردی، این است که چرخه عمر ارزشی برنامه‌های کاربردی خود، در نظر کاربر را بسنجید. سپس باید تلاش کنید که این ارزش بالاتر رود. تاکتیک‌های درآمدی که می‌توانند به افزایش چرخه عمر یک برنامه‌ی کاربردی، بینجامند، می‌توانند به شکل‌هایی از قبیل تبلیغات درون Application و یا دیگر شبکه‌های تبلیغاتی ارائه شوند. دیگر برنامه‌هایی همچون، برنامه‌های تشویقی و پاداشی و توسعه می‌توانند قدم‌هایی در این رابطه باشند.

2: امنیت

آنچه در گذشته نه چندان دور وب رخ داده است و حملات سایبری که به کاربران صورت گرفته است، آنان را محتاط‌ تر کرده و نسبت به فاکتور امنیت، حساس نموده است. برای مثال، بیشتر کاربران آیفون علاقه‌ای به ایجاد تغییرات در ابزارهای خود ندارند چرا که آنان معتقدند، می‌توانند در معرض خطرات و تهدیدات امنیتی قرار گیرند. حقیقت حداقلی این موضوع به ما می‌گوید که، کاربران علاقه‌ای به در معرض خطر قرار گرفتن نداشته، و مایل هستند تجربه امن و با آسایش از حضور خود در وب داشته باشند. در چنین محیطی که پیچیدگی برنامه‌های کاربردی روز به روز بیشتر می‌شود، مسئولیت تولیدکنندگان برنامه‌های کاربردی نیز افزوده شده و انتظارات کاربران از امنیت نرم افزاری خود بالاتر می‌رود. داده‌هایی که در رابطه با حساب‌های مالی کاربران، کارت‌های اعتباری، عملیات‌های بانکی و اطلاعات ارزشمند شخصی آنان است از اهمیت بسیار زیادی برای آنان برخوردار است. اگر شما تولیدکننده یک برنامه‌ی کاربردی هستید، لازم است بدانید که کاربران به تجربه امن خود بسیار بها می‌دهند و برای خرید برنامه‌های کاربردی مورد اعتماد از خود تردیدی نشان نمی‌دهند.

3: هدف گذاری و شخصی سازی

شخصی سازی تجربه کاربران یکی از عوامل مهمی است که تولید کنندگان آن را به خاطر سپرده و در راستای آن تلاش می‌کنند. هم اکنون در سال 2012، سیر گرایشات بازار به ما می‌گوید که هدف گذاری و تعیین رفتار کاربر و سلایق آنان، برای فروشندگان بسیار مهم و در خرید تأثیر زیادی دارد. در حالی که دنیای وب تجربیات شخصی سازی شده‌ی بسیار خوبی به کاربران ارائه داده و هم اکنون کاربران وب، شخصی بودن محیط استفاده وب را به خوبی دریافته‌اند، انتظاری در این رابطه بر برنامه‌های کاربردی خواهند داشت و مایل هستند برنامه‌های کاربردی را به سلیقه خود بچینند.

4: HTML5

HTML5، دامنه بسیار وسیعی از کاربران را به خود اختصاص می‌دهد. علاوه بر این از پرداخت 30 درصدی بیشتر، به فروشگاه‌های App Store اپل بی نیاز می‌کند. همان‌طور که می‌دانید اکو سیستم بسیار بسته اپل، به هیچ برنامه‌ی کاربردی اجازه نمی‌دهد که، بدون گذشتن از فیلتر App Store، بر روی ابزارهای اپل نصب شود. مگر اینکه اصطلاحاً jailbroken یا رها یافته باشد. اما برای رهایی یافتن بهایی برابر 30 درصد، به عنوان حاشیه سود بایستی به اپل پرداخت شود. که این تمامی دادوستد مالی برنامه‌ها را شامل می‌شود. اما اگر در برنامه‌های کاربردی خود از HTML5 استفاده کرده باشید، کاربران آن می‌توانند از طریق مرورگر سفری آن، بدون نیاز به پرداخت‌های بیشتر نسبت به دانلود برنامه های کاربردی HTML5 مورد نیاز خود اقدام کنند. اگرچه از لحاظ فنی این حرکت به عنوان یک بوک مارک محسوب می‌شود اما، کاربر احساس می‌کند که این برنامه، بر روی دسکتاپ ابزار او قرار گرفته است و به راحتی به آن دسترسی دارد.

5: آنالیز درون برنامه‌ای

توسعه دهندگان وب

همان طور که بازار برنامه‌ها، بالغ‌تر و گسترده‌تر می‌شود، یکی از مشکلات تولیدکنندگان برنامه‌های کاربردی، کنار آمدن و ادامه همکاری با کاربران در دراز مدت است. استفاده از نرم افزارهای آنالیز می‌تواند، میزان همراهی کاربران با یک برنامه را به ما نشان دهد. علاوه بر این می‌توان میزان عرضه چرخش عمر یک برنامه را توسط کاربر را سنجدید. استفاده از آنالیزهای درون برنامه‌ای، به شما کمک می‌کند تا نسبت به سلایق کاربران، سیر گرایشات آن‌ها و علاقه مندی های آنان اطلاع داشته باشید. یک آنالیز درون برنامه‌ای می‌تواند، به عنوان یک App Store موفق برای فروشنده تلقی شود. پیشروان این حوزه علاقه‌مندند تا با استفاده از این آنالیزها، نسبت به بهینه سازی هرچه بهتر تجربه‌ی کاربر و درآمد زایی بیشتر با استفاده از افزایش چرخه عمر یک برنامه اقدام کنند.

سیر گرایشات سال 2012 در رابطه با برنامه‌های کاربردی، با سرعت زیاد در حرکت است. این سرعت ممکن است در سال جاری بیشتر شود. باید دانست که در عین سختی، همراهی با نیاز های کاربران و برآورده سازی آن‌ها نسبت به آینده به صورت مثبت نگریست و ارزش همراهی ارتباطی با مشتریان را دریافت. مسلم است در صورتی که شما، کاربر را در اولین الویت ذهنی خود قرار دهید در توسعه برنامه‌های کاربردی، برای بازارهای متفاوت، موفقیت‌های لازم را خواهید داشت.

 


علی آجودانیان
 
تعداد مقالات 8 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت