ساخت گراف‌های اطلاعاتی

سه شنبه 2 اسفند 1390

گراف‌های اطلاعاتی حرفه‌ای می‌توانند به عنوان ابزاری برای ارائه اطلاعات پیچیده به کاربران مورد استفاده قرار گیرند.در ادامه Matthew Scharpnick، مؤسس Elefint، درباره طراحی گراف‌های اطلاعاتی صحبت می‌کند

infographics

در عصر اینترنت، ارائه اطلاعات پیچیده و پرحجم در یک محدوده زمانی کوتاه چگونه امکان پذیر است!؟ مطمئناً استفاده از گراف‌های اطلاعاتی یا FCF، راهی بسیار موثر خواهد بود. در صورتی که مقالات و یا نشریاتی که در وب منتشر می‌شوند را می‌خوانید، حتماً تا کنون استفاده از گراف‌های اطلاعاتی در آن را در سال‌های اخیر به خوبی دیده‌اید. گراف‌های اطلاعاتی هرروز ابعاد وسیع‌تری بر استفاده از وب پیدا می‌کنند. موضوعات مختلفی همچون سیاست، اقتصاد، فرهنگ، فن آوری، فیلم‌های سینمایی، ورزش و موضوعات بسیار متفاوت دیگری در قالب گراف‌های اطلاعاتی به کاربران ارائه می‌شوند. بالاترین امتیازهایی که گراف‌های اطلاعاتی در خود دارند، ارائه اطلاعات پر حجم و وسیع، در یک بسته اطلاعاتی کوچک و کم حجم است. اگرچه متأسفانه امروزه بسیاری از این گراف‌های اطلاعاتی برای موضوعات بی اهمیت مورد استفاده قرار می‌گیرند و اهمیت طراحی اطلاعاتی در آنان نادیده گرفته می‌شود. این که چگونه می‌توان به بهترین نحو از قابلیت روابط گراف‌های اطلاعاتی، بهره برداری کرد، در ادامه آمده است. برای راهنما، از پروژه SCF، که پروژه‌ی غیرانتفاعی و مورد استفاده ما قرار گرفته بوده است، در این مقاله آموزشی استفاده شده است.

استراتژی

هدف چیست!؟ و مخاطب کیست!؟ فاکتور کلیدی در موفقیت طراحی، فهمیدن هدف طراحی است. از خودتان بپرسید که آیا ما به استفاده از گراف‌های اطلاعاتی نیاز داریم!؟ چرا!؟ چه پیغامی از طریق این Infographic، باید انتقال داده شود!؟ چه کسانی مخاطب آن قرار دارند!؟ این که Infographic، از طریق چه رسانه‌ای به اجرا در خواهند آمد!؟ همگی از موارد مهم و استراتژیک قبل از طراحی هستند. قبل از شروع کار مخاطبین خود را بشناسید، سپس وارد کار شوید. یکی از کاربردهای مهم گراف‌های اطلاعاتی، توجه مخاطبین به موارد پیچیده است. با استفاده از آن می‌توان مأموریت‌ها و فعالیت‌های یک سازمان را در قالبی ساده ارائه کرد. تصویر سازی و نمایش زیبای اطلاعات با استفاده از نمودارهای مقایسه‌ای، موقعیت‌های رقابتی، محصولات و ایده‌های متفاوت، قابلیت ساده‌ای در آن دارد. در کل باید گفت هرچه داده‌ها و اطلاعات ما پیچیده‌تر باشند، طراحی بیشتری نیاز است تا به ساده سازی آن کمک شود. پس از این که استراتژی شما، مشخص شد کافی است به سراغ داده‌ها بروید. در پروژه SCF، هدف کلیدی ما توضیح مأموریت‌ها و فعالیت‌های سازمان به شکلی ساده بود، تا مخاطبین با آن به سادگی ارتباط برقرار کنند.

infographics

جمع آوری اطلاعات

بلافاصله پس از اینکه تصمیم گرفتید از گراف‌های اطلاعاتی استفاده کنید، زمان جمع آوری داده‌ها برای شما فراهم شده است. داده‌های منبعی که شما استفاده می‌کنید بنا به نوع استفاده آنان متفاوت خواهند بود. برای جمع آوری اطلاعات در این پروژه زمان زیادی صرف گردش در فایل‌های پاورپوینت و وب سایت‌های موثر و دارای اطلاعات، مورد نیاز بود. FCF، دارای مدلی کم یاب است. در این مدل افراد حرفه‌ای در حلقه‌های مختلف گرد آوری شده بودند. حلقه‌هایی که حاکی از تخصص افراد داخل حلقه بود؛ و ارتباطی شبکه‌ای بین این حلقه‌ها پدید آمده بود. ارائه شبکه‌ای از این اطلاعات پیچیده در قالبی جذاب و گیرا، هدفی بود که ما آن را در پروژه FCF، دنبال می‌کردیم. دسته بندی وظایف و ارتباطاتی که بین حلقه‌ها وجود داشت، قدم بعدی این پروژه بود.

 

گراف های اطلاعاتی

طراحی

در شرکت Elefint، ما همیشه پروسه طراحی را با طرح ریزی اولیه شروع می‌کنیم. این فرایند به ما اجازه می‌دهد که نمونه داده‌ها و اطلاعات مختلف را بررسی کرده و سپس با استفاده از بهترین روش شروع به کار کنیم و ارتباط لازم بین داده‌ها را برقرار کنیم. این که کدام بخش از اطلاعات به عنوان بخش اصلی محسوب می‌شود و دیگر اطلاعات حول محور آن باید بچرخند، بسیار مهم است. برخی گراف‌های اطلاعاتی، تمامی اطلاعات لازم را در یک فایل ارائه می‌کند. این کار باعث می‌شود که طول و عرض فایل وسیع‌تر شده و نیاز به نوار پیمایش وجود داشته باشد. برخی اوقات این روش از ارائه اطلاعات به عنوان بهترین روش محسوب می‌شود اما تکیه کردن Infograph و ارائه اطلاعات به صورت تخصصی‌تر نیز می‌تواند گزینه‌ای مطلوب در جای خود باشد. همان‌طور که در تصویر دست نوشته بالا می‌بینید، محتوا و شیوه ارائه کم کم به یکدیگر نزدیک شده و طرح ریزی اولیه شکل می‌گیرد. زمانی که میدانیم سیر اطلاعات به کدام جهت در حال حرکت است، فاز طراحی شروع خواهد شد. استفاده از اصول اساسی و بهترین روش‌های ارائه طراحی اطلاعاتی در Infograph، بسیار مهم است. در این رابطه مراجعه به کتاب Edward Tufte، که در رابطه با Infographic، نوشته است بسیار سودمند و پرکاربرد خواهد بود. در طراحی اطلاعاتی همیشه اصولی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در زیر به 3 مورد از این اصول مهم اشاره شده است.

اصل اول :  تراکم داده

چه میزان اطلاعاتی را می‌توانید در یک حجم و فضای کوچک ارائه کنید!؟ بهترین روش ارائه حجم‌های گسترده‌ی داده، در نظر گرفتن ابعاد فهم مخاطبین است. این که چه حجمی از داده را می‌توان به سادگی در یک تصویر به کاربر انتقال داده و نتیجه‌های مطلوب را از او طلب کرد.

اصل دوم  :  دقت

برخی از Infographic ها، بدون داشتن قصدی، مخاطبین را از هدف و منظور اولیه دور می‌کنند؛ و باعث گمراهی آنان در برداشت نتایج می‌شوند. بنابراین لازم است نسبت به صحت و سقم اطلاعات ارائه شده و طراحی استفاده شده اطمینان حاصل کرده و از عدم گمراهی کاربران که ممکن است در نتیجه نبود یک طراحی مناسب حاصل شود، مطمئن شویم.

اصل سوم  :  سادگی در کاربرد

به کاربران و مخاطبین خود فکر کنید. آنان با استفاده از چه ابزارهایی، گراف اطلاعاتی شما را خواهند دید!؟ آیا این گراف در فضای آنلاین منتشر خواهد شد!؟ و یا در ارائه Power point!؟ آیا مایل به چاپ آن هستند!؟ یا خیر!؟ در نظر گرفتن این موارد می‌تواند شما را در تصمیم گیری درباره اندازه و ابعاد مختلف گراف و همچنین قرار دادن تگ ها و برچسب‌هایی بر روی گراف ملزم کند.

گراف های اطلاعاتی

Full Circle Fund -FCF

کاری که در پروژه FCF، صورت گرفت در هم تنیدن و ساده کردن پیچیدگی‌هایی بود که در بستر اطلاعات موجود در شرکت پدید آمده بودند. این ساده سازی به نحوی صورت گرفت که استفاده از اشکال و نمایه‌های تصویری به صورتی مورد استفاده ما قرار گرفت. تا کودکان دبستانی نیز از شمای کلی طراح برداشتی اساسی داشته باشند و به سادگی از جهت دهی آن اطلاع یابند.

 

روابط عمومی

اگرچه صحبت در رابطه با این عنوان نیاز به زمان و مجال گسترده‌تری دارد، اما در Elefint، به گونه‌ای بر روی Infographic ها کار می‌کنیم که، جنبه‌های روابط عمومی آن در نظر گرفته شده و در نتیجه بعضاً می‌بینیم که در نشریات و رسانه‌های چاپی و یا وبلاگ‌ها از این گراف‌ها به خوبی استفاده می‌شود. در یک نتیجه جستجوی گوگل خواهیم دید که، Infographic ها جایگاهی خاص دارند و در حال تبدیل شدن به رویه‌ای برای شرکت‌ها هستند. در صورتی که شما نیز مشغول به کاری با کیفیتی هستید و انتشار آن در موعدهای مشخص انجام می‌گیرد، فرصت مناسبی برای دیده شدن کار خود دارید. علاوه براین به مخاطبین حرفه‌ای بیندیشید که Infographic شما را خواهند دید. برای مثال اگر، برای نشریه‌های سیاسی کار می‌کنید، می‌توانید به دنبال مشتریانی باشید که در این حوزه مایل هستند از Infographic های زیبا و حرفه‌ای در مقالات خود استفاده کنند.

نتیجه گیری

گراف‌های اطلاعاتی، امروزه در حال تبدیل شدن به یکی از محبوب‌ترین روش‌های ارائه اطلاعات تصویری هستند، بهترین موارد اطلاعات ارائه شده در Infographic ها، محتوایی هستند که با دقت انتخاب شده و مخاطب را با چشم اندازی جدید از اطلاعات رو به رو می‌کنند. Infographic ها اصول اساسی و اطلاعاتی طراحی را با جلوه‌های بصری ترکیب می‌کنند و تجربه‌ای در دسترس و ایده آل برای مخاطبین تلقی می‌شوند. کاری که در گراف‌های اطلاعاتی صورت می‌گیرد، در نتیجه به بالا بردن فهم کاربران و مخاطبین از طریق رسانه‌های تصویری در حداقل سرعت و با استفاده از اطلاعات تلگرافی امکان پذیر شده است.

 


       
کپی رایت