دنیای موبایل را در کسب و کار کوچک خود وارد کنید!

چهارشنبه 5 بهمن 1390

نیک لیچ، درباره جبهه جدید وب‌سایت‌ها (پلتفرم موبایل) و چگونگی موفقیت مشاغل کوچک در آن،به ارائه توضیحاتی پرداخته است.مشاغل بزرگ، هم اکنون در کشاکش استفاده از پلتفرم موبایل برای ارائه به کاربران هستند.

سال 2011، را می‌توان سالی پربار برای دنیای موبایل دانست. در حال حاضر 33% از کاربران وب در آمریکا برای دسترسی به اینترنت از تلفن‌های هوشمند استفاده می‌کنند. (در حقیقت نرخ استفاده از موبایل برای دسترسی به وب در حال پیشی گرفتن از نرخ استفاده از کامپیوترهای شخصی است. بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده در این زمینه، تا سال 2014 این اتفاق به وقوع خواهد پیوست). عبارات جستجو شده توسط موبایل در گوگل، در طی 3 سال گذشته، شاهد رشدی معادل 3000% بوده است. اپلیکیشن های موبایلی که هم اکنون در بازار وجود دارند از رقم 500000 گذشته است.

پلت فرم جدید

مشاغل بزرگ، هم اکنون در کشاکش استفاده از پلتفرم موبایل برای ارائه به کاربران خود هستند. بزرگ‌ترین نام‌های وب، همچون؛ آمازون، گوگل و ای بی (Ebay) از وب‌سایت‌های موبایلی استفاده می‌کنند که تجربه‌ی خرید و جستجوی آنلاین را به خوبی یک کامپیوتر شخصی در اختیار کاربران موبایل قرار می‌دهند.

نیازی به تبلیغات و بازاریابی برای وب موبایل احساس نمی‌شود. چرا که آمارها نشان داده که تعداد کاربران این پلت فرم به طور خودکار روز به روز در حال افزایش است.

بنابر نظر شرکت‌های بازاریابی اینترنتی شناخته شده همچون Euston digital، پتانسیل موبایل برای پیشرفت در مشاغل کوچک، بسیار بیشتر از صنایع و بازیگران بزرگ بازار است. از این رو، هدف گذاری شرکت‌های بازاریابی در آینده نزدیک بر کمپانی‌های کوچک معطوف خواهد شد.

بر اساس نتایج آماری Euston، می‌توان دریافت که مشاغل کوچک و محلی در صورت ارائه وب سایت بر روی پلت فرم موبایل، می‌توانند تأثیرهای شگرفی در رشد کسب و کار خود ایجاد کنند. چرا که کاربران این پلت فرم، اغلب به دنبال محصولاتی هستند که در محدوده زندگی‌شان یافت می‌شود.

چگونه از این موقعیت به بهترین نحو استفاده کنیم؟

اما مشاغل کوچک چگونه می‌توانند از این امتیاز به بهترین شکل ممکن بهره برداری کنند؟ پیش از دسترسی کاربران به وب سایت این‌گونه مشاغل، کمپین های لازم
  توسط این مشاغل به اجرا در خواهد آمد تا ترافیک محلی بهینه سازی شود:
 • امکان نمایش مکان کسب و کار شما در نتایج جستجوی کاربران درجه اول اولویت قرار دارد. از لینک‌های دیگر وب‌سایت‌ها برای انتقال به محتوای مورد نظر خود استفاده کنید. از مکان نماهای گوگل برای راهنمایی کاربران در جستجوهای محلی در نقشه‌ها بهره جسته و اطلاعات تلفنی خود را در نتایج جستجو قرار دهید تا کاربران در صورت نیاز، به شما دسترسی مستقیم داشته باشند.
 • صفحه وب خود را منطبق بر نیازهای پلت فرم موبایل برنامه ریزی کنید. چرا که وقتی کاربران بر لینک وب سایت شما کلیک می‌کنند، منتظرند تا با صفحه ای بهینه و همخوان با ابعاد موبایل، روبرو شوند.
 • برای دانستن نیازهای محتوایی وب‌سایت موبایل، خود را در جای کاربران آن قرار دهید. در این رابطه باید دانست که آنان زمان زیادی ندارند، صبر و تحمل کمی دارند و مایلند به سرعت تمامی اطلاعات کلیدی کسب و کار شما را در یابند.
 • در ابتدا، لازم است صفحه وب‌سایت موبایل خود را بر یک ستون پیاده کنید تا کاربران نیازی به ناوبری چپ و راست نداشته باشند.
 • لوگو و نام کسب و کار خود را در بالای صفحه قرار دهید. درج یک معرفی نامه کوتاه در این رابطه نیز می‌تواند موثر واقع شود. رنگ بندی، فونت‌ها و مشخصات برندینگ شما، بایستی دقیقاً مشابه وب‌سایت اصلی باشد. بدین شکل کاربران می‌دانند که در جای درست فرود آمده‌اند.
 • 5 یا 6 صفحه اصلی را با استفاده از دکمه‌هایی که تمام عرض صفحه را می‌پوشانند، در صفحه اصلی خود قرار دهید تا موجب دسترسی ساده تر کاربران به اطلاعات اساسی و مورد نیاز باشند.
 • سقف کاراکترهای نوشتاری در متون را رعایت نمایید. در هیچ یک از صفحات، از 100 کاراکتر تجاوز نکنید.
 • از تصاویر کم حجم استفاده کنید تا کاربران با مشکلات بارگذاری داده در اتصالات کند، مواجه نگردند.
 • بجای استفاده از قابلیت جستجو در وب‌سایت، می‌توانید جستجوهای پرکاربرد را به صورت دکمه های کوچک پیشنهادی در مقابل چشم کاربران گذاشته تا سرعت جستجو را افزایش دهید.
 • یکی از مهم‌ترین دلایل مراجعه کاربران به وب‌سایت‌ها از طریق موبایل، یافتن مکان فیزیکی و یا فروشگاه‌های وب سایت است. به همین دلیل، دکمه «تماس با ما» در پلت فرم موبایل از اهمیت زیادی برخوردار است.
 • در دکمه تماس با ما، اطلاعات تماس تلفنی مستقیم برای ارتباط با کاربران و نقشه ای مبتنی بر GPS و اطلاعات دقیق محل شرکت خود را قرار دهید.
 • در صفحه اصلی خود از دکمه bookmark us استفاده کنید تا دسترسی مجدد به وب‌سایت شما، ساده تر صورت پذیرد.

اگرچه این شرکت‌ها و اصناف بزرگ بودند که در ایجاد وب‌سایت موبایل خود پیش قدم شدند. اما اکثریت جستجوهای موبایل برای دسترسی به اطلاعات محلی انجام می‌شود. این همان فرصتی است که برای مشاغل کوچک پدید آمده و حسن استفاده از آن می‌تواند عواید زیادی برای آنان در پی داشته باشد.

 


صفیه خاشعی
 
تعداد مقالات 4 عدد
       
کپی رایت