به جای طراحی برای ابزارها، برای کاربران طراحی کنید

چهارشنبه 3 اسفند 1390

طراحان و توسعه دهندگان وب، به دو دسته تقسیم شده‌اند. گروهی موافق توسعه برنامه‌های قدیمی و به روزرسانی آنهاهستند و گروه دیگر، طرفدار وب یکپارچه. در ادامه Addy Osmani، به بررسی این موضوع خواهد پرداخت.

وب یکپارچه

طراحان و توسعه دهندگان وب هم اکنون به دو دسته تقسیم شده‌اند. دسته‌ای موافق توسعه برنامه‌های قدیمی و به روز رسانی آن‌ها برای ابزارها و پلت فرم‌های متفاوت هستند. در سوی دیگر، گروهی طرفدار وب یکپارچه بوده و معتقدند وب، بایستی به عنوان ابزاری واحد در سراسر حوزه صنعت وب مورد استفاده قرار گیرد.

ایده وب یکپارچه مفهومی بسیار گسترده دارد. اما در عین حال واقعیتی یکتا در آن موج میزند و آن، متن باز بودن تمام وب و در نظر نگرفته نشدن کاربران و ابزارهایی است که با آن بر روی وب حاضر می‌شود. به این معنا که، صرف نظر از این که شما چه کسی هستید و با چه ابزاری بر روی وب حضور یافته‌اید، وب با تمامی امکانات با قابلیت انعطاف پذیری خود در خدمت شما قرار خواهد داشت. در این صورت شرکت‌های تولید کننده و طراح نرم افزارهای تحت وب دیگر برای مرورگرها و پلتفرم های خاص ابزارهایی طراحی نمی‌کنند. بلکه آنان تبدیل به متخصصینی می‌شوند که برای ایجاد تجربیات کاربر ساخته شده‌اند. در این صورت دیوارهایی که بین برندهای مشهور همچون فروشگاه برنامه‌های Apple، یا ویندوز فون نسخه 7، ایجاد شده است، از میان برداشته خواهد شد. در صورتی که وب یکپارچه پیاده سازی شود، شاخ و برگ‌های گسترده‌ای که هم اکنون در طراحی و برنامه نویسی وجود دارد، از میان خواهد رفت و طراحان به صورت ساده‌تری به کار خود خواهند پرداخت.

چرا ما معتقدیم آینده از آن وب یکپارچه است؟

چرا Jeremy Keith و همراهان او معتقدند که وب یکپارچه می‌تواند آینده را از آن خود کند. در حال حاضر برای طراحان محدودیت‌های زیادی در طراحی و ایجاد برنامه‌های وب وجود دارد. این محدودیت‌ها برای هر یک از آن‌ها متفاوت است. بیشتر اوقات محدودیت‌ها به استفاده از سخت افزار، نرم افزار و دیگر ابعاد فنی کار خلاصه می‌شود. در تجربه‌ای که در سال گذشته از آن داشته‌ام، مشخص شد که استفاده از یک وب یکپارچه می‌تواند فاصله بین مرورگرها و نرم افزارهای قدیمی و جدید را که درون مرورگرها طراحی می‌شود را کم کرده و در نهایت این فاصله را به حد صفر نزدیک کند. اما آیا همه چیز در این رابطه مورد نظر قرار گرفته است!؟ برای مثال به برنامه‌هایی که در فروشگاه برنامه‌های اپل وجود دارند توجه کنید. خرید و فروش این برنامه‌ها در یک اکوسیستم کاملاً بسته صورت می‌گیرد. اما امتیازی که برای طراحان و فروشندگان این برنامه‌ها وجود دارد، ساده گی فرایند فروش و بدون نیاز به انجام تبلیغات درون Application، در آنان است. به همین منظور نباید اهمیت سادگی فرایند فروش که در حال حاضر توسط این فروشگاه‌ها امکان پذیر شده است را، فراموش کرد. این مشکل یکی از مواردی است که هم چنان در کنار وب یکپارچه وجود دارد. با وجود سیستم‌های پرداختی که در حال حاضر موجود است، امکان پرداخت برای ما وجود دارد اما داشتن سیستم یکپارچه و استفاده از آن، برای وب یکپارچه الزامی است. امیدواریم در آینده‌ای نزدیک این مشکل حل شود. ایده‌ای که در طراحی وب یکپارچه مطرح شده است، ایده‌ای بسیار ایده آل و تئوریک است. اما در اجرا با مشکلات زیادی مواجه رو به رو است. نیازهای ما توسط برنامه‌های طراحی شده در بازار تا حدود زیادی برآورده شده‌اند. اما وضعیت، وضعیتی ایده آل نیست. آرزوی ما در یکپارچه شدن وب و استفاده‌ی تمامی افراد، صرف نظر از انواع ابزاری که از آن برای دسترسی به وب استفاده می‌کنند، دست یافتنی است. در این جا فقط موضوع زمان مطرح است. تمامی ما میدانیم که روزی مشکلات پرداخت و دسترسی همگانی به وب برطرف خواهد شد، تنها وظیفه ما حرکت و تکاپو به سمت وب یکپارچه است. فقط کافی است نسبت به تغییرات آینده با آغوشی باز برویم؛ و تئوری کلی وب یکپارچه که همان طراحی برای مردم به جای طراحی برای ابزارها است را در خاطر خود داشته باشیم.

 


حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت