• برای بررسی وضعیت سایت ، در موتورهای جستجو چه ابزارهایی داریم؟

  • بدون شک بزرگترین عامل موفقیت یک وب سایت گذشته از مطالب مفیدی که در آن وجود دارد، مشاهده گردیدن و یافت شدن آن توسط موتورهای جستجوی مختلف و از همه مهمتر گوگل است که دسترسی به این امر مستلزم تسلط کامل بر شیوه امتیاز دهی گوگل بر مبنای Page Rankمی باشد. در ادامه به مهمترین راه های افزایش PageRankدر گوگل می پردازیم با ما بمانید.

   سهم گوگل از بازار جستجو امری نیست که بتوان منکر آن شد بازاری که گستردگی و روند رو به رشد آن تهدید بزرگی را برای کسب و کار های کوچکتر مرتبط با جستجو بوجود آورده است. اما در عین حال استفاده همه گیر اکثریت کاربران از این قدرتمندترین شیوه جستجو فرصت فوق العاده ای را برای صاحبان وب سایت ها فراهم آورده است تا با شناختن ابزارهای ترقی در گوگل به راحتی بر میزان بازدید و محبوبیت وب سایت خود بیافزایند. در مجموع همانطور که پیش از این نیز در مقاله مختصری به این موضوع پرداختیم، گوگل برای دستیابی به بهترین نتایج جستجو در شبکه به ابزارهایی مجهز گردیده که ساز و کار دقیق و بی نقصی را برای آن رقم زده است بدین صورت که برخلاف دیگر موتورهای جستجو در اینترنت مبنای مرتب کردن نتایج جستجو از میان صفحات بی شمار موجود در شبکه، گذشته از دو عامل وجود کلمه مورد جستجو در میان صفحات و میزان تکرار و اهمیتی که این کلمه در آن صفحات دارد، بستگی شدیدی به فاکتوری منحصر به فرد با نام Google PageRankدارد که عددی صحیح بین صفر و 10 می باشد. پس بدین ترتیب PageRankبالاتر نشان دهنده ارزش بالاتر، بازدید بیشتر. تاکنون روشهای فراوانی به منظور بالا بردن PageRankارائه شده است، که کوشیده ایم مهمترین آنها را در قالب 23 سوال گرد هم جمع نمائیم:

   1-آیا از PageRankصفحه خود اطلاع دارید؟

   مطمئنا مهمترین و جذاب ترین بخش ماجرا عددی ست که تحت عنوان PageRankبرای صفحه مورد نظر ما در نظر گرفته شده است که از راه های مختلفی می توان به آن دسترسی پیدا کرد اما راحت ترین راه دسترسی به آن استفاده از Toolbarگوگل می باشد که به راحتی و با بازدید از صفحات مختلف Rankآنها را بصورت گرافیکی در اختیار کاربر قرار می دهد.

   2-آیا از Indexشدن صفحات خود در گوگل با خبر هستید؟

   زیر نظر گرفتن تمامی صفحات و لینک های سایت و اطمینان از ثبت کلیه صفحات توسط گوگل یکی از مهمترین وظایف یک Web Masterمحسوب می شود. یکی از بهترین راه های ثبت صفحات در گوگل استفاده از Toolbarگوگل و انتخاب Cached Snapshot of Pageاز گزینه PageRankمی باشد که بدین ترتیب نسخه ای از صفحه مورد نظر در گوگل ثبت می شود. البته در بیش از 99 درصد اوقات این کار به سرعت هرچه تمام تر توسط روبات های جستجو گر گوگل و بصورت خودکار صورت گرفته است.

   3-آیا صفحات بیشتری برای افزایش PageRankخود ساخته اید؟

   همانطور که گفته شده گوگل برای رتبه دادن به به یک صفحه از لینک هایی که دیگر سایتها به صفحه اصلی داده اند استفاده می کند. حال اگر این لینک توسط صفحات داخلی خود یک سایت به صفحه مورد نظر داده شود می تواند در این رده بندی موثر واقع شود. پس به جای استفاده از مطالب بلند و یکپارچه بهتر است آن را به چند بخش با لینک های داخلی تقسیم کنیم. البته این ماجرا معایبی نیز دارد که در ادامه خواهد آمد.

   4-آیا از PageRankخود مراقبت می کنید؟

   گفتیم که گوگل برای استفاده از لینکی که در یک صفحه قرار دارد به آدرس آن صفحه و اصطلاحا Domainآن کاری ندارد پس ما می توانیم برای لینک به یک صفحه مشخص از صفحات داخلی وب سایت خودمان نیز استفاده کنیم اما این کار حکم یک چاقوی دو لبه را دارد چرا که اگر این کار را به شیوه معمولی و ساده با قرار دادن یک لینک مشابه لینک های خارجی انجام دهیم اثری کاملا معکوس داشته و موجب سقوط PageRankصفحه نیز می گردد. برای آنکه از مزیت این روش بهره گیریم و در عین حال مشکلی از لحاظ رتبه برای صفحه مورد نظرمان پیش نیاید دو روش وجود دارد که یکی استفاده از کد "nofollow" در لینک مذکور است بدین صورت که اگر بعنوان مثال قصد لینک دادن به صفحه Home.htmlرا در صفحات داخلی داریم در کد HTMLآن صفحه به این صورت عمل می کنیم:

   Link Text

   روش دوم که از روش اول کاملا ساده تر است استفاده از لینک بصورت یک متن غیر قابل کلیک شدن است بدین معنی که نشانی صفحه مورد نظر را بدون آنکه به فرم Hyper Linkدر بیاید یادداشت می کنیم.

   5-آیا بالاترین PageRankخود را در راستای بهبود آن مدیریت می کنید؟

   بدون شک در میان صفحات انبوه یک وب سایت برخی از صفحه ها از اهمیت بیشتر و PageRankبالاتری برخوردارند که این معمولا شامل صفحه Home Pageسایت می گردد اما طبق روشی که در دو مورد بالا به آن پرداختیم برای بهبود هرچه بیشتر رتبه این صفحات بهتر است به دو نکته توجه کنیم نکته اول اینکه از صفحات داخلی دارای Rankکمتر حتما به صفحه اصلی لینک بدهیم و دوم اینکه تعداد لینک های موجود در صفحه اصلی را به حداقل ممکن محدود نمائیم.

   6-چند نفر و چه کسانی به شما لینک داده اند؟

   این یکی از سوالات اصلی در تعیین استراتژی جهت بالا بردن Rankصفحات محسوب می شود. برای اینکه به صفحاتی که به صفحه مورد نظر ما لینک داده اند دست پیدا کنیم می توانیم از خود گوگل استفاده کنیم بدین صورت که در باکس جستجوی آن عبارت Link:http://www.your page.comرا می نویسیم که با این کار لیست مورد نظر ما به نمایش در می آید. البته این لیست شامل همه صفحات لینک داده به ما نمی باشد و کاملا بر اساس Rankصفحه لینک دهنده و تعداد لینک هایی که در آن صفحه موجود است مرتب شده است.

   یکی از نکات جالب موجود در این لیست وجود موارد متعددی از خود سایت مادر است که تاکید مجددی بر تمرکز گوگل بر محتویات درونی صفحه و عدم توجه به Domainآن می باشد. تاثیر مستقیم این روش یافتن وب سایت هائی ست که در این لیست در بالاترین رتبه جای گرفته اند و در نتیجه در Rankما بیشترین تاثیر را دارند که بدین صورت می توان به قرار دادن لینک بیشتر در سایت های مشابه برای بالا بردن هرچه بیشتر Rankاقدام کرد. بعنوان مثال: در اینجا می توانید سایت هایی که به Writeageلینک داده اند را مشاهده کنید

   7- آیا به اندازه کافی از کلمات کلیدی در صفحه خود استفاده کرده اید؟

   این تکراری ترین روش در بهبود PageRank، اتفاقا یکی از بهترین روش ها محسوب می شود در اینجا همانطور که می دانید می بایست کلمات کلیدی مرتبط با صفحه پیش رو را در جای مناسب خود قرار دهید که مناسب ترین جا در صفحه، مطمئنا چند خط و پاراگراف اول آن می باشد چرا که ربات های جستجو گر گوگل بلافاصله آن را می یابند و Indexمی نمایند. بعنوان مثال به چند خط اول همین مقاله توجه کنید در اینجا کلیدی ترین واژه های مرتبط با این مبحث نظیر : PageRank(به هر دو صورت متصل و جدا از هم)، راه های افزایش PageRank، شیوه امتیاز دهی گوگل و چند واژه کلیدی دیگر در متن گنجانیده شده اند که در بهبود رتبه این صفحه و Indexشدن واژه های کلیدی آن نقش موثری را ایفا خواهند کرد.

   8- آیا کلمات کلیدی خود را مداوم چک می کنید؟

   از نکات برتر موجود در موتور جستجوی گوگل تازه به تازه شدن کلمات کلیدی ثبت شده از تمامی صفحات به صورت ماهیانه است بدین صورت که گوگل هر ماه اقدام به ایندکس کردن مجدد تمامی کلمات کلیدی که از صفحات مختلف جمع آوری کرده است می کند و این می تواند منجر به یافت شدن موارد جدید توسط گوگل در صفحات مختلف گردیده و در جایگاه شما تاثیر منفی شدیدی بگذارد پس یکی از وظایف اصلی هر Webmasterچک کردن ماهیانه جایگاه کلمات کلیدی خود در گوگل است. یکی از بهترین روش های اطلاع از جایگاه ماهیانه کلمات کلیدی شما در گوگل استفاده از نرم افزار فوق العاده Web CEOمی باشد این نرم افزار که دارای یک نسخه رایگان نیز می باشد می تواند رتبه کلمات کلیدی شما در نتایج جستجو را بطور مداوم نشان دهد. امکاناتی که این نرم افزار فوق العاده در اختیار شما می گذارد بسیار فراتر از مورد گفته شده است، برای اطلاع از ویژگی های این نرم افزار به صفحه ویژگی های اصلی CEOمراجعه کنید.


دیگر پرسش ها پیرامون : بهینه سازی برای موتور های جستجوگر