• با اینکه سایت من مدتی است راه اندازی شده ولی هنوز رتبه بالایی در گوگل ندارد؟

  • دلیل آن الگوریتم گوگل سندباکس است. اما گوگل سندباکس (Sandbox) چیست ؟

   گوگل سندباکس ، چیزی نیست که بخواهیم به سادگی از کنارش عبور کنیم. گوگل هیچوقت وجود چنین الگوریتمی‌را تایید نکرده است و البته ، رد هم نکرده است ! در ادامه درباره این که اصلا این الگوریتم چیست و چه کاری انجام میدهد توضیح میدهم.

   Google Sandbox  چیست ؟

   وقتی شروع به ایجاد سایت جدیدی میکنیم و در همان روز‌ها یا هفته‌های اول لینک‌های زیاد و با کیفیتی دریافت میکنیم و با قدرت به جلو حرکت میکنیم ، سایت ما در کلمات کلیدی که انتخاب کرده ایم پیشرفت میکند و شاید در ماه اول با کلمات کلیدی اصلی سایتمان به صفحه اول صعود کنیم . اما میبینیم که به یک باره مثلا از رتبه ۱۰ در یک کلمه کلیدی به رتبه ۶۰ نزول میکنیم ، سپس به رتبه ۳۰ ، باز به رتبه ۲۰۰ و .. رتبه‌های ما چندین بار در هفته اول جا به جا میشود و برای مدتی در صفحات اول حضور ندارد . اما بعد از بازه ۳ الی ۵ ماه سایت مجدد شروع به پیشرفت میکند و شاید بدون این که کار خاصی انجام دهید به صفحه اول بیایید.  در این حالت میگوییم که سایت شما تحت تاثیر سندباکس قرار گرفته است.
   سندباکس یک قانون برای پنالایز کردن سایت‌هایی است که گوگل تشخیص میدهد تازه به وجود آمده اند و برای مدت چند ماه (اکثرا گفته شده ۳ الی ۵ماه) به آن‌ها اجازه حضور در رتبه‌های برتر را نمیدهد و مخصوصا برای کلمات کلیدی دارای رقابت بالا ، این زمان طولانی تر خواهد بود.
   چرا گوگل سندباکس بر سایت‌ها تاثیر میگذارد؟

   ۹۰ درصد الگوریتم‌های گوگل برای مقابله با اسپم است و سندباکس هم از جمله همان الگوریتم‌هاست . چند روز پیش در مورد این که چگونه به یک اسپمر تبدیل بشویم مطلبی نوشتم ، اما الان میخواهم بگویم که بعضی اوقات اسپمر بودن پرسود است ! مثلا تبلیغاتی که در زمینه‌های مختلف به صورت اسپم آغاز میشود . اما بهتر است یک مثال بزنم :
   شرکت الف وبسایتی ایجاد میکند تا محصولات خاصی را به فروش برساند ، سپس وقت و هزینه بسیاری را برای خرید و ایجاد محتوا و دریافت و احتمالا خرید لینک در یک شب صرف میکنند . این دامنه برای کلماتی که انتخاب کرده اند شروع به افزایش رتبه میکند و گوگل بعد از مدتی این سایت را De-indexed  یا پنالایز میکند ، اما این شرکت سود مناسبی نصیبش شده و این دامنه را بیخیال میشود و دامنه جدیدی ثبت میکند و دوباره فرایند بالا تکرار میشود.
   این کار اسپمر‌ها باعث شد تا گوگل به فکر یک سیستم جدیدی باشد تا جلوی حضور اسپمر‌ها در رتبه‌های بالا را بگیرد و طی آن مدت ۲ هفته الی ۵ ماه ببیند که آیا این وبسایت واقعا شرایط حضور در رتبه‌های برتر را دارد یا خیر ، البته میشود گفت که میخواهد ببیند سایت شرکت الف به منظور اسپم طراحی شده یا حضور طولانی مدت.
   اما چگونه میشود جلوی تاثیرات سندباکس را گرفت ؟

   اولین راه جلوگیری از تاثیر سندباکس ، ایجاد لینک‌های دائمی‌به همراه ایجاد محتوای خوب به صورت مستمر است . مثلا اگر استارت آپ تکنولوژی را مدیریت میکنید و از سایت‌های بزرگ لینک گرفته اید ، نباید نگران تاثیر سنگین سندباکس بر روی سایتتان باشید ، اما تقریبا راهی نیست که بخواهد کاملا جلوی تاثیر سندباکس را بگیرد.
   اما در کل ، گوگل سندباکس چیزی نیست که بخواهید از آن ترسی داشته باشید ، چون یک پنالتی موقتی است . اما دلیل نوشتن این پست توسط من این بود که بعضی از افراد در ۱-۲ ماهی که سایت خود را افتتاح میکنند ، چون ورودی خوبی از گوگل ندارند سایت را تعطیل میکنند و کار خود را خاتمه میدهند و فکر میکنند که گوگل نمیخواهد آنها را در رتبه‌های بالا قرار دهد ، اما شاید نمیدانند که این تاثیر موقتی سندباکس است و میتواند بعد از مدتی از بین برود .
   منبع : سایت یک ادمین - نویسنده: مسعود فاطمی

دیگر پرسش ها پیرامون : بهینه سازی برای موتور های جستجوگر