• آیا امکان تهیه نسخه پشتیبان از فضای وب وجود دارد ؟

  • در صورتی که درخواست کنترل پنل میزبانی را داده باشید این امکان در اختیار شما قرار دارد تا نسخه پشتیبان از تمامی بخشهای سایت خود ( پایگاه داده  ،  فایل ها و فولدر ها  ،  پست های الکترونیکی و... ) تهیه نمایید.

   تهیه نسخه‌ های پشتیبان در لینوکس به دو طریق دستی و مکانیزه صورت می‌گیرد.روش اول (دستی(در 3 مرحله انجام می‌شود: روزانه ،  هفتگی و ماهیانه

   روزانه: نسخه پشتیبان هر سرور در هر 24 ساعت یکمرتبه بر روی همان سرور تهیه می‌شود.

   هفتگی: نسخه پشتیبان تمامی سرور ها به سرور پشتیبان(Backup Server) در شبکهVPN منتقل و ذخیره می‌شود؛ سپس یک کپی از آن بصورت متقارن به مرکز داده دوم منتقل می‌شود. در واقع هر دو مرکز حکم پشتیبان یکدیگر را دارند. بدین ترتیب نسخه پشتیبان اصلی در دو منطقه متفاوت جغرافیایی نگهداری می‌شود که معادل 100% تضمین در بازگرداندن اطلاعات از دست رفته می‌باشد.

   ماهیانه: تهیهMirror Backup یکی از ویژگیهای منحصر بفرد لینوکس می‌باشد که با حضور پرسنل در مرکز داده در هر ماه یکمرتبه انجام می‌شود. لینوکس بر روی هر یک از سرور ها علاوه بر قرار دادن دو دیسک سخت همزمان(Online Mirror) که بصورت ترکیبRAID  می‌باشند یک دیسک سخت سوم را نیز که ظرفیتی معادل دیسک اول در خود دارد بعنوانMirror Backup در نظر می‌گیرد. دیسک سخت سوم در هر ماه بصورت دستی جایگزین دیسک دوم می‌شود T،  دیسک دوم بعنوان دیسک معادل(Mirror Backup) ازNetwork بطور کامل جدا می‌شود. بدین ترتیب درصورت بروز هرگونه اشکال احتمالی در شبکه از جمله حمله  wormها و ویروس‌ها و یا مشکلاتی از قبیلCrash یا معیوب شدن هر دو دیسک اصلی ،  دیسکMirror بلافاصله جایگزین خواهد شد.

   روش دوم (مکانیزه)

   تهیه نسخه پشتیبان بصورت مکانیزه که توسط خود کاربران انجام می‌شود ،  جزو یکی از تسهیلات و خدمات ویژه لینوکس به شمار می‌رود که امکان استفاده از آن برای تمامی کاربران (مشترکین و غیرمشترکین) بصورت رایگان میسر می‌باشد.

   با استفاده از این سرویس هر کاربر می‌تواند با وارد کردن شناسه کاربری و کلمه عبور FTPسایت خود بدون محدودیت اینکه وب ‌سایت او توسط لینوکس میزبانی شده یا خیر ،  از وب سایت خود بصورت رایگان نسخه پشتیبان (Backup) تهیه نموده و در هر زمان نسبت به بازیابی نسخه پشتیبان وب ‌سایت خود اقدام نماید.


دیگر پرسش ها پیرامون : هاست