استفاده از رسانه ای به نام موبایل

پنجشنبه 6 بهمن 1390

دسترسی به اینترنت از طریق موبایل روزبه روز در حال افزایش است. قرارگیری یک برند در اینترنت موبایل، چالشی بزرگ است. مت دیس (مؤسس شرکت نرم افزار bemoko)، طریقه قرارگیری بر ابزارهای متفاوت را شرح می‌دهد.

دسترسی به اینترنت از طریق موبایل طی سال‌های گذشته، هزاران درصد افزایش یافته است. فرصتی که برای ارائه محتوای تعاملی به مخاطبان متفاوت در پلت فرم‌های مختلف وجود دارد، فرصتی رو به جلو تلقی شده و مورد استقبال شرکت‌های نرم افزاری قرار می‌گیرد. برندهایی که در 5 سال آینده در دنیای اینترنت موبایل حضور ندارند، با آنانی که 5 سال گذشته از نعمت داشتن وب سایت اینترنتی محروم بودند، قابل قیاس هستند.

اپلیکیشن های موبایل با توفیقاتی روزافزون روبرو بوده‌اند. در حال حاضر، در فروشگاه iTunes می‌توان 160000 مورد برنامه، ویژه پلت فرم موبایل یافت. این در حالی ست که این ارقام حتی به سقف‌های بالاتری در فروشگاه‌های آنلاین نوکیا و اندروید، می‌رسند.

هم اکنون، فروش تلفن‌های هوشمند آیفون کمتر از 1 دستگاه در هر 10 مورد تلفن در دنیاست. سرعت پیشرفت دیگر تلفن‌های همراه و رسیدن به سطوح بالاتری از دستاوردهای نرم افزاری، کار تولید نرم افزار ویژه آیفون را با سؤال روبرو می‌کند.

تولید اپلیکیشن برای تمامی مدل‌های تلفن همراه همچون؛ نوکیا، بلک‌بری، ویندوز موبایل و اندروید، می‌تواند راهکاری مناسب برای حل این مشکل باشد. اما در عین حال، صرف زمان و هزینه های زیاد ناشی از آن، موضوعی غیر قابل انکار است.

اپلیکیشن یا وب سایت؟

حقیقت این است که اغلب اپلیکیشن ها به مانند یک مینی وب سایت عمل می‌کنند. چرا که به سادگی به تعامل با اطلاعات سرور پرداخته و به رندر آن بر روی صفحه

می‌پردازند. در این صورت چرا نمی‌توان طراحان وب را به ساخت وب سایتی که بر تمامی تلفن‌های همراه قابلیت اجرا داشته باشد، وادار نمود؟ یک وب سایت نیازی به دانلود شدن ندارد. به روز رسانی ساده ای دارد و در آن می‌توان از لینک‌ها در برقراری ارتباط آن با دیگر سایت‌ها، استفاده کرد.

این مشکل همیشه به عنوان یکی از مسائل دائمی دنیای موبایل، شناخته می‌شود. نه تنها تعداد بسیار زیادی مرورگر وجود دارد، بلکه وجود سایزهای متفاوت از صفحات موبایل و دامنه گسترده ای از قابلیت‌های گوناگون و استانداردهای متفاوت در انواع آن، کار ارائه محتوا بر روی این پلت فرم را تا حدود زیادی دشوار ساخته است.

طراحان وب برای آنچه می‌آفرینند و سرنوشت آن اهمیت زیادی قائلند. ارائه محتوا برای تمامی ابزارها و نه فقط برخی از آن‌ها، از اهمیت زیادی برای طراحان برخوردار است. لینک‌های مرده، تصاویر و یا حتی لوگوهایی که نمایش داده نمی‌شوند، تأثیرهای نامطلوبی بر روی کاربران می‌گذارند و در نهایت ضمانت بازگشت آنان را از بین می‌برند.

بسیاری از وب سایت‌های امروزی، به گونه ای به رندر محتوا می‌پردازند که امکان استفاده از آن برای دامنه وسیعی از موبایل‌ها، غیر ممکن می‌شود. چاره این مشکل، ایجاد وب‌سایتی است که به صورت هوشمندانه به بررسی قابلیت‌های هر موبایل پرداخته و دسترسی به سرور منطبق با آن موبایل را فراهم کند.

بدین صورت تجربه ای موثر برای هر کاربر موبایل پدید خواهد آمد. تجربه ای که بر پایه اپلیکیشن ها و تلفن‌های هوشمند پیشرفته طراحی شده و در عین حال قابلیت دسترسی به اینترنت برای موبایل‌های قدیمی‌تر را نیز فراهم می‌کند.

بسته نرم افزاری bemokolive، توسعه دهندگان را در استفاده از HTML, CSS & JavaScript، بدون نیاز به آموزش‌های بعدی، به منظور ایجاد وب سایت‌های با قابلیت‌های لازم، آماده می‌کند. این وب سایت‌ها را می‌توان در مرحله بعدی به عنوان اپلیکیشن به اپل تحویل داد تا از طریق فروشگاه iTunes بدون نیاز به تغییرات عمده، ارائه شود.

فرصت‌های برند

وب موبایل، فرصتی استثنایی برای برندهاست تا به ارتباط متعامل با مشتریان بپردازند. در حال حاضر نزدیک به 70 درصد جمعیت جهان، از موبایل استفاده می‌کنند. این رسانه می‌تواند به بزرگ‌ترین عامل ارتباطی با کاربران، تبدیل شود. ارائه محتوا به همه کس در هر زمان، کاری است که به خوبی از عهده این رسانه بر خواهد آمد. اما چالش‌های پیش رو؛ هزینه و پیچیدگی کار با آن است که در صورت برطرف شدن، طراحان می‌توانند توانایی‌های خود را در تمامی موبایل‌ها و نه فقط تعداد اندکی از آن، به نمایش بگذارند.

 


امیرحسین آجودانیان
 
تعداد مقالات 5 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت